Неминучі лише смерть та податки

Куди платять податки підприємства на окупованих територіях
16 грудня 2015, 19:36

Катерина Уваровафінансовий аналітик

Актуальним і неймовірно цікавим сьогодні в Україні є питання сплати податків підприємств, які функціонують в зоні АТО. А куди ці підприємства платять податки?

На підприємства, які працювали чи досі працюють, поширюються загальні обов’язки платників податків. Однак, у значній частині випадків пожежі та бомбардування знищують майно підприємств-платників. Як наслідок, підприємства отримають величезні фінансові втрати, але все одно зобов’язані сплачувати податки на загальних підставах.

Для вирішення такої несправедливості, парламентаріями вже винесли на купол проект Закону №2126 «Про внесення змін до Податкового кодексу України (щодо особливостей оподаткування господарських операцій у зв'язку із знищенням майна суб'єктів господарювання в результаті ведення бойових дій в зоні АТО)», згідно з яким запропоновано внести зміни до ст.138 та 198 ПКУ, якими запропоновано надати суб’єктам господарювання, що провадять діяльність або мають майно на території АТО, право відносити до складу податкових витрат, а також не нараховувати податкових зобов’язань з ПДВ на вартість товарів, які були знищені в результаті воєнних дій у зоні АТО.

Водночас, у разі ухвалення таких змін існує ризик, що підприємства завищуватимуть свої валові втрати. Перевірити ж їх органи контролю не матимуть можливості. Наразі ДФС пропонує особливі правила оподаткування суб’єктів в зоні АТО. Під час спільної прес-конференції Державної фіскальної служби України з Міністерством фінансів України 7 вересня 2015 Романом Насіровим та Наталією Яресько було заявлено, що розробляються нові правила адміністрування та оподаткування для платників податків окремо для окупованої та неокупованої території щоб несумлінні платники не мали можливості нехтувати податками. Однак ці зміни вже пропонувалися і обговорювалися, - це питання, що стосуються окремого режиму скасування свідоцтва по ПДВ та функціонування підприємств, які знаходяться на як контрольованій і неконтрольованій території в зоні АТО.

На сьогоднішній день з ПДВ потрібно вирішувати глобальні питання щодо введення спецрахунків. ДФС задекларувала, що вже другий місяць збирає ПДВ у великих розмірах, але це не збирання податку, а крадіжка в бізнесу цих коштів.

ПДВ - рахунки не працюють і бізнес потерпає. Це катастрофа, яка створюється по всій країні, а не тільки в зоні АТО. Існує безліч підприємств, які, наприклад, працюють у Києві, а зареєстровані в зоні АТО. Але на сьогодні багато підприємств, які були зареєстровані в Києві та інших містах, перереєстровуються в зону АТО. Хтось штучно реєструється в зоні АТО, хтось із зони АТО перевів бізнес до Києва, але залишається платником податку в зоні АТО. Можливо, слід висувати інші умови, щоб кошти сплачували за місцем фактичного перебування.

Нагадаємо, що Міністерство фінансів запропонувало скасувати реєстрацію платників податку на додану вартість (ПДВ) на тимчасово окупованій території на період проведення антитерористичної операції. Також планується, що анулювання реєстрації платника ПДВ здійснюватиметься за заявою платника податку або за самостійним рішенням контрольованим органом.

Ті самі гості в ту саму хату

В цьому контексті не можливо не згадати випадок, коли у вересні 2015 року співробітниками СБУ було зупинено відшкодування податку на додану вартість ТОВ «Метінвест-Україна», ПАТ «Харцизький трубний завод» та ПАТ «Єнакієвський металургійний завод. Незважаючи на те, що суб’єкти господарювання подали документи на відшкодування ПДВ, а їх юридичні та фактичні адреси, а також виробничі потужності знаходяться на територіях тимчасово контрольованих терористичною організацією «ДНР» тимчасово  зупинено фінансування цих підприємств та необґрунтовані бюджетні видатки на їхню користь. Нагадаємо, відповідно до положень Бюджетного кодексу України, здійснення витрат державного бюджету відбудеться тільки після повернення тимчасово окупованих терористами територій під контроль української влади.

Сьогодні в Україні є наявні факти, коли половину відшкодованого ПДВ повертають конкретним олігархам. І чомусь зовсім не важко здогадатися кому ж? Лише варто пригадати шалений скандал з фінансуванням вугільної промисловості на окупованих територіях. Останні звіти теж підтверджують, що у когось рильце в пушку.

Найбільшими отримувачами відшкодування ПДВ в грудні цього року став розташований на неконтрольованій українською владою території «Алчевський меткомбінат», що отримав більше 271 мільйона гривень. Тому проведення чергової податкової реформи в руслі спрощення умов оподаткування підприємств зони АТО може стати в черговий раз «мильною бульбашкою» в руках вітчизняних реформаторів.

Для подолання цієї практики нормотворцями запропоновано внести в закон «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» №1669-VII норму про те, що на неконтрольованій території Донецької та Луганської областей дозволяється підприємницька діяльність, а підприємства, зареєстровані на цій території, мають право працювати на всій території України без перереєстрації.

 

 

 

Катерина Уварова

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Павло Жебрівський Голова Донецької обласної державної адміністрації

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Ігора Бенедисюка Голови Вищої ради юстиції

Запитання до:

Голови Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої

Як ви поясните західним партнерам, від яких Україна вимагає санкцій проти Росії, чому в умовах війни НБУ збирається підтримувати російські банки?