Російське ембарго. Що це значить

Хто постраждає і що робити українським компаніям, орієнтованим на російський ринок
29 грудня 2015, 16:49

Крістіна АврамченкоЕксперт з питань макроекономічної політики Інституту суспільно-економічних досліджень

Російська влада остаточно схвалила рішення про призупинення дії угоди про зону вільної торгівлі з Україною. Відповідний законопроект ініційовано у зв’язку з набранням чинності угоди про асоціацію між Україною та ЄС, яка запрацює з 1 січня 2016. Це рішення означає, що мито на українські товари буде таким самим, як і для інших країн членів СОТ.

Процедура та ембарго

Відповідно до процедури, щоб призупинити дію угоди про ЗВТ між Україною та СНД, Росія зобов’язана проконсультуватися з іншими країнами, що укладали цю угоду. А також довести, що у зв’язку з набуттям чинності ЗВТ між Україною та ЄС склалися такі умови, які призводять до збільшення імпорту продуктів з України, що шкодять промисловості Митного cоюзу Росії, Казахстану та Білорусі. Це не було зроблено.

Дещо раніше в Росії було прийнято дві постанови, що обмежували вільну торгівлю товарами з Україною.

Отже, після набрання року чинності з 1 січня 2016 економічної частини угоди про асоціацію України з ЄСРосія підвищує ввізні мита на українську продукцію та вводить ембарго на окремі товари українського походження. Заборонено ввозити з України в РФ м'ясо, рибу, молочні продукти, овочі, фрукти, горіхи та ковбаси.  Водночас мита підвищуються на значно більший перелік товарів, зокрема на продукцію хімічної промисловості, металургії та машинобудування.

Прогноз і реальність

В макроекономічному розрізі російські заходи не надто вплинуть на економіку України. За різними оцінками,Україна може втратити до 0,4 відсоткових пункти ВВП за умови, якщо не буде знайдено інших ринків збуту для цієї продукції,а втрата валютної виручкистановитиме близько $400 млн.Для порівняння: за 10 місяців цього року експорт товарів до РФ скоротився на $4,7 млрд.

Групи ризику

Росія не вперше застосовує обмеження щодо українських товарів, в тому числі як один із методів політичного тиску на Київ. Як наслідок,  за останні роки товарообіг України з Росією суттєво скоротився. Зокрема, частка російських товарів у загальному експорті України скоротилася  з 23,7% у 2013  році до 18,2% у 2014-му, і до 12,8% за підсумками 10 місяців 2015 року.

Однак, для окремих суб’єктів господарювання, що залежать від російського ринку, його втрата може критично позначитися на бізнесі.

Нижче наведено основні дані про найпоширеніші групи товарів в українському експорті до РФ, на які вводяться торговельні обмеження.

Джерело: Власні розрахунки за даними Держстату

Джерело: Власні розрахунки за даними Держстату

Як видно, від торговельних обмежень, які планує Росія запровадити з 1 січня 2016 року, найсуттєвіше постраждають експортери м’яса, риби та овочів.

  

Що робити українським виробникам?

Як це не банально звучить, але насамперед потрібно шукати нові (інші) ринки збуту.

Підприємці мають не зволікати і шукати нові можливості для експорту своєї продукції.

Для початку, щоб зорієнтуватися і зрозуміти, в якому напрямку рухатися, можна взяти участь у семінарах для початківців з виходу на інші ринки або почитати посібники з експорту, де описано всі дії, крок за кроком, що робити, наприклад: «Відкриття ринків в ЄС», «Базовий посібник з інтернаціоналізації бізнесу та виходу на ринки Європейського Союзу» та ін.

Потрібно з’ясувати особливості торгівлі на зовнішніх ринках саме вашим продуктом. Наприклад, Європейська Комісія має сайт Exporthelpdesk, на якому достатньо ввести код своєї продукції і країну до якої ви хочете експортувати, щоб дізнатися всі необхідні документи, наявність квот в рамках яких діє безмитний режим, ставки податків, тощо.

Знайти партнерів на ринках, куди плануєте виходити. Для цього можна використовувати бази підприємців, де можна шукати партнерів, наприклад EnterpriseEuropeNetwork. Брати участь у виставках товарів для презентації своєї продукції.

Можна звернутися до професійних консультантів з експортної діяльності. Кошти для того, щоб сплатити їхню роботу можна залучити через грант на підтримку малого та середнього бізнесу. Так, Європейський банк реконструкції та розвитку надає гранти малим та середнім підприємствам для отримання послуг консультантів.

Нині реалізовується низка проектів, щоб посилити конкурентоспроможність наших виробників на міжнародних ринках. Так, Міжнародний торговельний центр (ITC) на кошти Шведського агентства міжнародного розвитку (SIDA) реалізовує програму на $2,6 млн для збільшення конкурентоспроможності українських підприємств, експортерів овочів та фруктів, допомагаючи налагодити зв’язки  із закордонними компаніями, та капіталізувати можливості, які надає ЗВТ з ЄС.

Європейський Союз започаткував програму з підтримки малих і середніх підприємтсв в Україні, Грузії та Молдові – DCFTA Facility. В рамках цієї програми на підтримку підприємців буде виділено 200 млн євро протягом наступних 10 років. Половина з цих коштів надійде в Україну, а інша в Грузію і Молдову. Програму спрямовано на надання фінансових ресурсів та залучення інвестицій для використання торговельних можливостей в ЄС.

Загалом нині існує чимала кількість грантових програм для модернізації виробництв, залучення кредитів, відповідності продукції стандартам ЄС, тощо.

 

Крістіна Аврамченко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Екатеріне Згуладзе-Глуксманн Перший заступник міністра внутрішніх справ України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Екатеріне Згуладзе-Глуксманн Першого заступника міністра внутрішніх справ України

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?