Західні медіа про полонених росіян: Путін принижує Обаму

Реакція закордонної преси на те, що Україна продемонструвала відео з допитом російських спецпризначенців
20 травня 2015, 15:07

Олег ШинкаренкоЖурналіст

Учора майже всі західні медіа світового масштабу опублікували велике фото командира 92-ої окремої механізованої бригади ЗСУ Віктора Ніколюка  із величезною снайперською гвинтівкою "Винторез" у руках. Як відомо, таку зброю використовує лише російський спецназ.

Новина настільки шокувала журналістів, що більшість редакцій обмежилися короткими повідомленнями-перекладами новин з українських сайтів, але деякі вже почали міркувати і про наслідки цієї події.

"Російські військові – не новина"

Американське видання New York Times не дає власних інтерпретацій подій, але зазвичай супроводжує матеріали бекграундом, з якого можна зрозуміти ставлення медіа до події. У матеріалі "Україна стверджує, що захопила двох російських солдатів" New York Times нагадує:

"Росія продовжує заперечувати, що солдати її діючої армії беруть участь у військових діях на Сході України, незважаючи на досить істотні докази на користь протилежного, включно із похоронами російських солдатів, убитих на полі бою".

Схожої стратегії дотримується і британська The Guardian, яка зауважує:

"У жовтні минулого року група людей у військовій уніформі зізналася журналісту, що вони – військові інструктори, які приїхали до Луганська, щоб тренувати місцеве населення".

Ірландська The Irish Times, крім того, нагадує своїм читачам, які можливості отримує Росія, не визнаючи офіційно своєї агресії проти України:

"Упродовж останніх місяців ми неодноразово ставали свідками випадків, коли російських солдатів звільняли зі збройних сил перед тим, як послати їх до України. Це явно робилося для того, щоб потім російські чиновники могли стверджувати, що ці росіяни не мають стосунку до діючої армії, а є лише "добровольцями".

"Бідолашні полонені"

Radio Free Europe / Radio Liberty у великому аналітичному матеріалі намагається дати оцінку тому, чи варто було демонструвати відкрито інтерв'ю з полоненими російськими спецпризначенцями.

Ці ретельні перестороги щодо того, чи варто знімати полонених росіян на відео, залишають чи не на другому плані головний факт: незаперечні докази російської збройної агресії проти України. Україна постає мало не винною в тому, що не створила достатньо комфорту для іноземних терористів на своїй території.

Журналіст "Радіо Свобода" Карл Шрек пише:

"Від самого початку конфлікту поміж Києвом та підтримуваними Росією сепаратистами поводження із полоненими в Україні викликає занепокоєння"

За його словами, бойовики влаштували парад українських військовополонених перед агресивним натовпом. Україна оприлюднила відео із явно вимушеними зізнаннями російських десантників, а також декілька відео в Інтернеті демонстрували нам брутальне поводження сепаратистів із українськими солдатами.

Свіже відео із двома захопленими у полон російськими солдатами знов викликає питання, чи дотримується Україна правил Женевської конвенції щодо обходження із військовополоненими, пише він. Російський солдат виглядає переляканим, він щось мурмоче, тому люди, які його допитують, вимагають, щоб він говорив гучніше. Відео із Александровим викликає занепокоєння, бо це може бути порушенням Женевської конвенції.

Голова Міжнародного інституту стратегічних досліджень у Женеві Франсуа Гейсбур написав у своєму Твіттері:

"Це явне порушення Женевської конвенції. Україні не потрібно ще більше проблем, ніж вона вже має".

Карл Шрек коментує:

"Але тут виникає цікава колізія, - якщо Київ переконає світову спільноту – і Червоний Хрест – у тому, що він воює з Росією, це також призведе до визнання факту, що, демонструючи допити військовополонених у Youtube, він порушує Женевську Конвенцію, яка забороняє задовольняти цікавість громадськості щодо таких допитів".

Колишній арбітр з військового права, який сьогодні викладає законодавство збройних конфліктів в Університеті Джорджтауна (Вашингтон), Гарі Соліс каже, що навіть Червоний Хрест не вважає конфлікт в Україні війною поміж двома державами, тому:

"Це не означає, що українська влада може робити все, що їй заманеться. Є певні правила та міжнародні закони, яких потрібно дотримуватися в даній ситуації, а це відео явно їх порушує".

Ще більшого рівня спекуляції досяг журналіст американського видання Associated Press Дмітрій Власов. У його матеріалі російські терористи постають просто-таки жертвами української державної машини, яка не надає їм достатнього рівня комфорту. На думку Власова:

"Спецназівці виглядали самотніми та хворими. Ці двоє лежали у вузьких ліжках київської лікарні, слухаючи суперечки, що точилися навколо них". 

"ЦЕ приниження для Обами"

Deutsche Welle не обмежується бекграундом, а намагається спрогнозувати подальший розвиток подій.

"Якщо Київ продемонструє прямі втручання Кремля у конфлікт, що вже забрав 6250 життів за останні 13 місяців, це може спричинити подальший тиск на обтяжену санкціями Москву, яку змушуватимуть змінити своє ставлення до України".

Цей прогноз на перший погляд цілком очевидний, але німецькі журналісти ані словом не згадують про те, чи готовий Захід до чергового посилення санкцій проти Росії.

Із цим висновком згодне також Times of India. Видання впевнено констатує:

"Здатність Києва довести пряму втягненість Кремля у конфлікті, що вже забрав 6250 життів, призведе до посилення міжнародного тиску на Москву".

Однак сама Індія ніяк не долучається до цього тиску, обмежуючись констатацією фактів.

Видання Los Angeles Times, яке прославилося тим, що відряджало свого фотокореспондента просто в Донецький аеропорт у розпал бойових дій, засмучується, що після захоплення російського спецназу в Україні на потеплінні в американсько-російських стосунках доведеться поставити хрест.

Щойно Путін запевняв Кері у бажанні мирного вирішення конфлікту на Донбасі, і от він надсилає туди свої війська, які вбивають українських солдат. Для США це виглядає як справжнє приниження. Видання навіть не береться прогнозувати, як відповість на це Вашингтон.

"Захоплення у полон росіян збіглося із відновленням російсько-американського дипломатичного діалогу. Держсекретар США Джон Керрі та російський президент Володимир Путін поклялися в Сочі використати весь свій вплив, аби врятувати тримісячне припинення вогню та мирний план, який вже майже зруйновано. Але захоплення солдатів елітного російського спецназу на лінії фронту біля міста Щастя неподалік від контрольованого сепаратистами Луганська ставить під сумнів щирість намірів Путіна, який ще 12 лютого схвалив мирний план, погоджений Україною, Росією та сепаратистами".

Австралійське ABC News єдине серед усіх пише про те, чому Путін не зупиняється, та навіщо йому потрібен діючий російський спецназ в Україні.

"Їхня присутність... явно свідчить про те, що Росія намагається приховано підтримувати сепаратистів і сприяти подальшому скороченню ресурсів Києва. Це ускладнить зусилля Петра Порошенка, який наполегливо перетворює колишню радянську країну на повноцінного члена Європейського Союзу та НАТО".

До речі, американське видання The Daily Star також занепокоєне можливим приниженням США з боку Росії:

"Деякі аналітики підкреслюють, що у наявній ситуації Президент Барак Обама не може приїхати до Росії без ризику стикнутися із приниженнями від войовничого Путіна. Так експерт Brookings Institution Файона Хілл сказала Agence France-Presse: "Обама дуже ризикує, і ще рано казати про перезавантаження попереднього перезавантаження".

Олег Шинкаренко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Міхеїл Саакашвілі Голова Одеської обласної державної адміністрації

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Назара Холодницького Керівникові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?