Західна преса злякалася призначення Саакашвілі

І отримала привід поговорити про те, як в Україні все жахливо
04 червня 2015, 19:01

Олег ШинкаренкоЖурналіст

Західні медіа жваво відгукнулися на призначення Міхеїла Саакашвілі главою Одеської ОДА. Деякі з них непокояться через можливе загострення ситуації, інші радіють, що перебувають далеко від всіх цих жахіть, або ж обурюються витівками екс-президента Грузії. А є й такі, що й просто пліткують.

Le Figaro, ВВС, Washington post та The Associated Press: Чи не буде ще гірше?

Французьке видання Le Figaro першим же реченням вирішило нагадати читачам, що Путін обіцяв "повісити Саакашвілі за яйця". Цю цитату було наведено явно для того, щоб показати, в якій складній ситуації опинився колишній грузинський президент в Одесі: на заході – захоплене Росією молдавське Придністров'я, на сході - окупований нею ж український Крим.

"Завдання Саакашвілі - не лише викорінити корупцію, але й захистити територіальну цілісність країни", - пише журналістка Ізабель Ласер.

Журналіст ВВС Девід Стерн також нагадує про небезпеку загострення українсько-російських стосунків через призначення Саакашвілі, хоча де вже гірше?

"Питання у тому, - пише він, - чи різкий анти-путинізм Міхеїла Саакашвілі, який тепер отримав дуже публічний майданчик для спілкування зі світом, може зруйнувати делікатний баланс поміж Україною та Росією?" Стерн наводить також і відповідь на це запитання самого Саакашвілі: "Якщо, не дай Боже, Одеса здасться Путіну, то й Грузія зникне з карти світу. Якщо розглянути уважно геополітику регіону, це стане зрозуміло".

Washington post вкрай занепокоєне можливими наслідками цього призначення, бо розглядає Грузію та Росію як справжніх суперників, що виглядає трохи дивно: ролі жертви та агресора їм підходять значно краще.

"Якщо зірка Саакашвілі зійде в українській політиці, стосунки поміж двома давніми суперниками можуть так загостритися, що всім буде не до сміху".

Агенція The Associated Press, новину якої подало видання New York Times, також побоюється загострення російсько-українського конфлікту через Саакашвілі. Але жодних російських джерел (навіть Твіттера Медведєва) вона при цьому чомусь не цитує. Натомість поважна агенція, яка диктує всьому світу еталон стандартів новинної журналістики, навела висловлювання терориста Андрія Пургіна:

"Головний лідер східноукраїнських сепаратистів назвав це призначення "знущанням та абсолютно безпрецедентним кроком".

От іще в «Мотороли» треба було спитати, та, мабуть, не додзвонилися.

The Guardian, Radio Free Europe, The Irish Times: Добре, що в нас такого немає!

Британське видання The Guardian дуже піклується про своїх читачів. Читачам докладно пояснили, що спільне між Порошенком та Саакашвілі: мовляв, обидва мають досвід протидії сепаратизму та війни з Росією. Шкода лишень, що журналіст, ім'я якого видання вирішило тримати в секреті, у фіналі статті, замість висновку чи коментарів експертів щодо цього призначення, наводить історію про батька й сина, які в луганській області підірвалися на "розтяжці".

"Як все жахливо в цій Україні! - явно хоче сказати цим автор. - Добре, що в нас такого немає!"

"Радіо Свобода" теж підкреслила дикунство українських звичаїв. Саакашвілі, мовляв, поставили замість Ігоря Палиці, бо він - людина Коломойського. Того самого Коломойського, який позаводив приватні армії й шантажує ними Порошенка. Добре, що в нас такого немає!

The Irish Times також не пошкодувала похмурих барв для змалювання українських жахіть. Її журналіст Ден Маклафлін обдзвонив усіх новопризначених на українські посади грузинів, аби вони розповіли про масштаби корупції, безладу та економічної кризи. Ті, звісно, всі обіцяли швиденько навести лад у цій страхітливій Україні, хоча цитата від міністра охорони здоров'я щось оптимізму не додає:

"Якщо я провалю реформи, то дуже засмучуся, але за посаду не триматимуся".

The Messenger Online та Сivil.ge: Та як він міг?!

Грузинське видання The Messenger Online особливо болісно відгукнулося на те, що Саакашвілі надав перевагу посаді перед громадянством. Тут воно принагідно цитує нинішнього президента Грузії Маргелашвілі:

"Позбавившись грузинського громадянства, він образив звання Президента. На мою думку, громадянство – важливіша річ, аніж будь-яка кар’єра. Для мене такий крок є абсолютно неприйнятним".

Сivil.ge цитує вкрай обурену міністра оборони Грузії Тіну Хідашелі:

"Колишній президент Грузії знову зрадив нас. Цей його крок прекрасно демонструє, як гаряче він відданий Батьківщині. Якщо у когось ще були з цього приводу якісь сумніви, то тепер вони остаточно розвіялися. Громадянство нашої країни, яке всі так цінують, для нього не означає нічого".

New York Times: суцільні емоції

Це американське видання явно прихильне до Міхеїла, бо навіть поставило в розділі "Гарячі Новини" відео, на якому Саакашвілі о третій ранку в оточенні школярів та вчителів співає український гімн. А журналіст Девід Гершенгорн, перелічивши всі неприємності, які посипалися на голову Міхеїла після того, як той втратив президентську посаду, нагадав, що Порошенко та Саакашвілі — це старі знайомі, бо вони разом навчалися в одному і тому самому Київському університеті імені Тараса Шевченка.

Олег Шинкаренко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Роман Насіров Голова Державної фіскальної служби України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Зоряна Шкіряка колишнього в.о. голови Держслужби з надзвичайних ситуацій

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?