Папа Римський може замирити Путіна з Україною?

Що написали західні аналітики про візит Путіна до Папи
15 червня 2015, 11:50

Олег ШинкаренкоЖурналіст

Західні аналітичні центри та журналісти-оглядачі розібрали візит Путіна до Папи Франциска до найменших деталей. І якщо російські пропагандисти намагалися представити цю подію як певний реванш президента Росії після виключення останньої з клубу впливових держав, то західні аналітики не вбачають жодних підстав для цієї версії.

Чотири розбіжності між Папою і Путіним

Старший співробітник "Carnegie Moscow Center" з програм Росії та Євразії Пол Стронскі в статті "Пан Путін зустрічає Папу" (Mr. Putin Meets the Pope) пише, що "будь-які припущення, що Папа – можливий союзник Кремля, є вкрай помилковими". На думку Стронскі, для цього є декілька причин:

1) Хоча Папа і не робив публічних заяв щодо винних у війні на Сході України, він неодноразово виступав проти збройного конфлікту там. Зокрема, у лютому цього року закликав припинити "жахливе братовбивче насильство" в Україні.

Як підкреслює Пол Стронскі, у проповіді, яку Папа прочитав 7 травня в Сараєво, він говорить про те, що прекрасно розуміє небезпеку втручання в український конфлікт релігійного лідера його масштабу, оскільки серед причин цієї війни є також і релігійні суперечності. "Досі ці суперечності не були в центрі конфлікту, і Папа хотів би зберегти таке становище й надалі ", - пише Стронскі.

 

Папа недаремно виголосив травневу проповідь саме в Сараєво, бо там була війна дуже подібна до тієї, що зараз точиться в Україні, коли штучно роздмухані протиріччя на кшталт міфічних українських "фашистів" призводять до реальних і вже неконтрольованих бойових дій. Також Папа розкритикував фальшивих миротворців, які закликають до миру лише на словах. Ці слова були явно спрямовані проти Путіна, який постійно порушує Мінські угоди, укладені за його посередництва.

2) Розбіжності поміж Папою та Путіним не обмежуються лише Україною. Путін звик до шикарного стилю життя, він любить мешкати в палацах і часто фотографується для преси в образі атлета, сильного лідера та улюбленця народу. Папа Франциск, навпаки, уникає публічності, не користується своєю резиденцією і часто зустрічається із хворими, бідними й сиротами, яких, до речі, так багато в Росії.

3) Путін схильний до обмеження прав різноманітних меншин. Відомо, що він підписав закон, спрямований проти геїв та лесбіянок. Таким чином Кремль нібито захищає традиційні християнські цінності й мораль проти згубного впливу Заходу.

Папа, навпаки, дуже толерантно ставиться до всіх меншин. Відоме висловлювання Франциска про гея, який шукає Бога: "Хто я такий, аби засуджувати його?" У той час коли Путін кидає до в'язниці людей за звинуваченнями в богохульстві, Папа виступив проти будь-яких форм релігійного фундаменталізму.

4) Навіть те, що нібито є спільним у поглядах Папи та Путіна, насправді має різне підґунтя. Наприклад, вони однаково засудили намір США завдати повітряного удару по Сирії. Але Папу непокоїла ескалація військового конфлікту, яка неминуче призвела би до зростання кількості жертв. Кремль був більше обурений однобічною демонстрацією військової сили Сполучених Штатів на Близькому Сході.

"Розбіжності між Папою та Путіним дуже суттєві, а в разі ескалації конфлікту на сході України, вони тільки збільшаться", - робить висновок Пол Стронскі.

Путін як парламентер православя

Італійський Інститут міжнародних політичних досліджень присвятив зустрічі Путіна з Папою Франциском цілу главу в аналітичній доповіді "Путін в Італії: Гарячі теми візиту". Українська тема там звучить третім голосом, а найбільше приділяється увага зближенню католицтва та православ'я.

"Путін показав свою прихильність до дипломатичного вирішення конфлікту на Сході України, неприйняття братовбивчої війни та однобічного бачення ситуації", - зазначають італійські дослідники.

Папа нагадав Путіну, що третя світова війна призведе до знищення людства. Пригадав також і позитивну реакцію Патріарха Кирила на позицію Святого Престолу щодо неприпустимості міжконфесійного конфлікту українських православної та греко-католицької церков.

Узагалі, в італійських аналітиків склалося враження, що головною метою зустрічі Папи із Путіним було покращення діалогу поміж католицизмом та православним християнством. Поки що це спілкування відбувається виключно через Константинопольський Патріархат, резиденція якого розташована в Стамбулі, – прямих контактів із Москвою немає, бо для цього потрібно офіційне запрошення.

 

"Путін уже вдруге приїжджає до Папи, а запрошення від Московського Патріарха поки що немає, і малоймовірно, що воно буде зроблено найближчим часом. У Росії, як і раніше, не довіряють католикам”, - констатують італійські політологи. 

Година запізнення – знак поваги до Папи?

Якщо аналітики з міжнародних дослідницьких центрів зосередили увагу на самому факті зустрічі Путіна з Папою, то аналітики в медіа розмірковували над наслідками запізнення президента Росії до глави Ватикану.

Метью Ченс назвав свою статтю для CNN "Чому тільки Путін може запізнюватися на зустріч з Папою?".

"Путін входить до дуже короткого переліку світових лідерів, які можуть захопити частину території сусідньої держави й улаштувати там криваву війну, уникаючи критики з боку найбільш впливового релігійного лідера світу", - пише Ченс.

Українські греко-католики та посол США у Ватикані просили Папу висловити якомога глибше занепокоєння щодо територіальної цілісності України, але все було марним.

 

"Виглядає так, що чільний глава Святого Престолу уклав неймовірний стратегічний альянс із колишнім офіцером КДБ, - обурюється Ченс. - А почалося все ще у вересні 2013 року, коли Папа разом із Путіним переконували США не починати військову операцію проти Сирії. Буквально наступного дня після публічного засудження лідерами Великої Сімки, Путін влаштовує посиденьки з духовним лідером мільярда католиків світу. І це називається міжнародна ізоляція?"

"Чому Володимир Путін завжди спізнюється?" - питає московський кореспондент The Guardian Шон Волкер. Журналіст довідався, що Путін завжди запізнюється на всі політичні зустрічі, причому час запізнення залежить від статусу візаві.

Наприклад, година для Папи була навіть своєрідним знаком поваги. На попередню зустріч із ним 2013 року він запізнився на 50 хвилин. Європейські та американські лідери зазвичай чекають 2-3 години, а президент-утікач Віктор Янукович - цілих чотири. Більше за все пощастило англійській королеві, яка 2003 року чекала лише 14 хвилин.

Одного разу в Росії Путін пообіцяв батькам приїхати на похорон їхніх дітей, і вони прочекали на кладовищі аж дві години. Людмила Путіна пригадує, що її чоловік так само запізнювався на побачення, чим доводив її до сліз.

"Ця лінія поведінки є просто психологічним тиском на партнера", - робить висновок Шон Волкер.

Потрійна дипломатична корона

Якщо між Папою та Путіним немає нічого спільного, то який тоді сенс очільнику Ватикану приймати в себе одіозного московського диктатора, дивується виконавчий директор Католицького Альянсу Доброї Волі Крістофер Хейл у своїй статті для британського видання Time із назвою "Чи може Папа Франциск бути дивом для Володимира Путіна?". Він припускає, що партнерство із Путіним допоможе Папі стати лідером на міжнародній арені.

Хейл пригадує найжахливіше фото Папи із Путіним, де лідер Ватикану буквально свердлить очима російського президента, показуючи, що він його не боїться, і пише, що не варто довіряти цьому погляду, адже ми бачимо тут явне, хоча й дивне геополітичне партнерство. Дивне воно тому, що Папа виглядає просто голубом миру, у той час як Путін – мабуть, єдиний світовий лідер, з яким вам би не хотілося зустрітися у темному провулку, як написав оглядач Джон Аллен в католицькому аналітичному виданні Crux.

Але Хейл таки має на цього Папу добру надію.

"За два роки на престолі Франциск став найкращим політиком у світі, бо встиг вирішити вже два небезпечних міжнародних конфлікти", - пише він.

У червні 2014 він посадив за один стіл перемовин лідера Ізраїлю Шимона Переса та Палестинського президента Махмуда Аббаса, що так і не вдалося Джону Керрі. Ключову роль Папа зіграв і стосовно американсько-кубинських відносин. Рауль Кастро нещодавно навіть сказав, що може знову почати молитися й повернутися в лоно Католицької Церкви.

"Якщо Франциск змусить Путіна вирішити кризу в Україні, він зможе претендувати на потрійну дипломатичну корону", - робить висновок Хейл.

Олег Шинкаренко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Віктор Шокін Екс-генеральний прокурор України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Георгія Туки Голові Луганської облдержадміністрації

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?