Обама боїться, що його зброя потрапить до сепаратистів

Голосування в Сенаті щодо надання Україні зброї ще нічого не вирішує
20 червня 2015, 13:50

Олег ШинкаренкоЖурналіст

Сенат США ухвалив більшістю голосів законопроект, в якому, серед іншого, передбачається надання військової допомоги Україні. Ми можемо отримати $300 мільйонів у вигляді протитанкових комплексів, контрбатарейних радарів та беспілотників. Закордонна преса побоюється, що таке рішення може призвести до ескалації конфлікту в Україні.

Крапля в морі для України

Журналістка The New York Times Дженіфер Стейнауер у статті "Сенат голосує, потім блокує" зауважує, що хоча законопроект і ухвалено, грошей на його виконання поки що немає: ці $300 мільйонів для України становлять лише 0,05% від всієї суми запланованих видатків, що сягнуть аж $600 мільярдів.

"Демократи заблокували військові асигнування, ініційовані республіканцями, і це тільки початок цілої серії бюджетних суперечок, які до осені можуть закінчитися відставкою уряду", - пише Стейнауер.

Президент Обама вже погрожує накласти на цей законопроект вето, бо такі колосальні витрати обмежують видатки на соціальні програми.

Звісно, сенатор Джон Маккейн висловив Обамі все, що він думає про його вето в той час, коли Путін мало не в кожній промові погрожує новими ракетами, але хто такий Маккейн? Лише один зі 100 сенаторів. 

Росія продає двигуни для американських ракет

"Голос Америки" наводить цікаву деталь: виявляється, що в тому самому законопроекті сенатори вимагають від Пентагону обмежити використання російських двигунів для американських ракет лише дев'ятьма найменуваннями.

Те, що російська промисловість активно працює на Пентагон, певна річ, цікаво, але може статися, що вона робитиме це й далі, бо самого лише голосування сенаторів для затвердження законопроекту недостатньо: Білий дім погрожує накласти на нього вето через те, що деякі статті документа ускладнюють закриття військової в'язниці в Гуантанамо. 

А може, подарувати Крим Путіну?

Журналіст австралійського видання Money Morning Джейсон Стівенсон прореагував на законопроект матеріалом із похмурою назвою "Ласкаво просимо до Другої холодної війни". Стівенсон вважає, що Друга холодна вже розпочалася, і питання лише в тому, чи перетвориться вона на "гарячу".

"Рішення американського сенату озброїти Україну означає, що Сполучені Штати більше не бачать дипломатичного виходу із глухого кута", - пише журналіст. На думку Стівенсона, ескалація проксі-війни в Україні необхідна США тому, що їхня економіка (як і світова) занепадає.

Отже, ризик війни зростає прямо пропорційно ризику дефолтів за суверенними боргами. Дефолти ж може бути викликано погіршенням економічної ситуації в Росії, США та ЄС через взаємні санкції.

"Якщо світова економіка занепадає, то нічого дивного немає в тому, що політики розпочинають гамселити в барабан війни. А як же їм іще відволікти увагу громадян від їхньої власної некомпетентності?" - пише Стівенсон.

Журналіст закликає західних політиків припинити агресивну риторику й розпочати діалог із Росією, аби знайти якесь дипломатичне рішення. Він прозоро натякає, що Крим можна було б і подарувати Путіну, бо там же ж був референдум, і світу вже, мабуть, час його визнавати. 

Чи впорається Україна з американською зброєю?

Американське видання Mashable просто в заголовку стверджує, що американський сенат проголосував за озброєння України на зло Обамі (In challenge to Obama, U.S. Senate passes defense bill that allots lethal aid to Ukraine). Але журналіст попереджає, що це був лише перший крок України до отримання зброї США.

"Сенат повинен узгодити свій законопроект із законопроектом Білого Дому, а далі вже передати все Президенту США, який буде вирішувати - підписати його чи заветувати".

Серед причин, які схиляють Обаму ветувати цей законопроект, - можлива реакція Росії у вигляді активізації навчань на західному кордоні або ж новий наступ на Сході Україні.

"До того ж, таке рішення офіційно переводить США у стан проксі-війни із Росією", - пише видання.

Ще більше непокоїть Обаму можливе зникнення американської зброї в Україні, бо навіть через рік після Євромайдану там усе ще буяє корупція. Останнє твердження Mashable приписує "чиновнику з вищого керівництва СБУ, який попросив не називати його імені, тому що йому заборонили обговорювати такі теми із журналістами".

"Після початку війни на Донбасі чорний ринок зброї нечувано розквітнув, і американська зброя може зникнути в будь-який момент", - нібито сказав цей чиновник.

До того ж, він визнав, що ця зброя може легко опинитися в руках ворога, як вже було неодноразово раніше, і розповів, що нібито до рук сепаратистів уже потрапила американська радарна система.

Видання непокоїться також через слабку теоретичну підготовку українських солдат, які навряд чи зможуть опанувати нову зброю. Критики побоюються, що потужна летальна зброї в їхніх недосвідчених руках призведе до ще більших втрат серед змученого артилерійськими дуелями цивільного населення. 

Обама має бути рішучішим

Washington Post у редакційному матеріалі "США мають допомогти на передньому фронті демократії в Україні" (The U.S. should send aid to democracy’s front lines in Ukraine) пише, що захист України поки не є приоритетом Барака Обами.

"Президент відмовився від лідерства в цьому питанні на користь Німеччини та Франції і не підтримує рішення людей зі своєї Адмінстрації та Конгресу, які вже виступили на користь збройної підтримку України".

Під час нещодавньої зустрічі із Путіним Держсекретар США Джон Керрі був наполегливішим щодо співпраці за проблемою Ірану, ніж щодо припинення російської агресії.

"Потужна підтримка Сполученими Штатами України, звісно, не гарантує її успіху, але млява реакція Обами ризикує перетворитися на катастрофічну невдачу західної демократії", - робить висновок Washington Post.

Олег Шинкаренко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Роман Насіров Голова Державної фіскальної служби України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Арсенія Яценюка Екс-прем’єр-міністра України

Запитання до:

Екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка

Чому Мін’юст не організує масове подання позовів до ЄСПЛ від українських громадян до Росії за збитки, завдані внаслідок подій на Донбасі та у Криму?