Stratfor: Путіна зупинив "Російський кошмар"

Росія не отримає стратегічних переваг, якщо не контролюватиме все Лівобережжя, вважають аналітики агентства. Але такий сценарій - малоймовірний
14 жовтня 2015, 10:00

Олег ШинкаренкоЖурналіст

Американська дослідницька компанія Stratfor (Strategic Forecasting) підготувала аналітичну доповідь "Дізнайтеся більше про задачі та військові можливості Росії, якщо "заморожений конфлікт" в Україні розгориться знов".

Компанія пише, що після російської окупації та втечі президента Януковича, медіа переповнені драматичними та заплутаними повідомленнями. Але, для того щоб зрозуміти, чи дійсно Москва здатна захистити свої інтереси в Україні, потрібна холодна голова та ретельне дослідження.

Не можна сказати, що добре поінформовані аналітики Stratfor відкрили у своєму документі якісь небачені сенсаційні новини, але до їхніх прогнозів варто прислухатися, аби зрозуміти, як саме тепер сприймають Росію у західному світі та чого від неї чекають.

Метою дослідження вважають чітке розуміння, яким саме шляхом може рухатися надалі конфлікт із великою кількістю задіяних сторін. Крім того, потрібно врахувати віськові та фінансові можливості учасників. Варто зазначити, що прогнози Stratfor, які були розроблені у березні 2015 року, не дуже відрізняються від аналогічних тез, які пропонував ще у квітні минулого року російський аналітик Андрій Ілларіонов. Проте є набагато детальнішими.

Згідно з дослідженням, на початок 2015 року російські військові позиції в Україні були дуже явними і надто дорого коштували Путіну у порівнянні із вкрай обмеженим політичним впливом. "Чи здатна Росія на подальші військові дії, аби забезпечити свої інтереси в Україні?" - питають аналітики Stratfor.

Перед тим, як надати відповідь, варто усвідомити, що російська армія може протистояти тільки українській. НАТО потребує дуже багато часу для досягнення згоди між його членами щодо участі у такому конфлікті, і статися це може тільки після того, як росіяни окупують бажану частину української території.

Stratfor бачить три варіанти можливої військової агресії Росії.

1. Міст до Криму (Land Bridge)

сценарії Stratfor нападу Росії на Україну

Ця версія передбачає створення "мосту", що з'єднує Крим з сепаратистськими силами в Україні. Це потрібно для забезпечення лінії постачання до Криму та зміцнення півострову проти української ізоляції.

Тут йдеться насамперед про стабільне водопостачання з Дніпра, а отже, всі лінії російської оборони захопленої території будуть сконцентровані біля місця, де дніпровська вода потрапляє до Криму.

У такому випадку наступ російської армії буде виглядати наступним чином: солдати Путіна просунуться вглиб України на 400 км шляхом шириною у 46 км. В результаті наступу росіянам доведеться встановити 450 км нових оборонних ліній та взяти на утримання 2 млн місцевого населення.

Для такого наступу путінські війська потребуватимуть 24-36 тисяч солдатів, що дозволить захопити цю територію за час від 6 до 14 днів.

Stratfor прогнозує, що в такому випадку NATO може втрутитися у ситуацію на прохання українського уряду. Для утримання території Росія змушена буде збільшити окупаційні війська до 40-55 тисяч людей. Аналітики передбачають також можливість повстання українців на захопленій території. Тоді російським окупантам потрібен буде щонайменше 46-тисячний контингент.

2. Контроль над береговою лінією (Coastal Option)

сценарії Stratfor нападу Росії на Україну

Захоплення території України вздовж берега Чорного моря для сполучення з російським контингентом у Криму та Придністров'ї. Це дозволило би Росії одним ударом захистити власні інтереси в цьому регіоні та відрізати про-Західну Україну від Чорного моря.

Така операція потребуватиме 40-60 тисячної армії для наступу та 80-112 тисячної – для захисту окупованих територій. Сили Путіна мають захопити 103 600 кв. км, просунутися вглиб України на 645 км. Це потребуватиме 23-28 днів наступальної операції та утримання близько 6 мільйонів населення на окупованих територіях.

Stratfor бачить декілька небезпек для російської армії, якщо події розвиватимуться за одним із двох названих сценаріїв. Серед них: розтягнуті позиції на рівнині, які є дуже вразливими проти згуртованої атаки сучасних збройних сил; дуже дорогі та небезпечні шляхи постачання. Крім того, у другому випадку, всі лінії постачання будуть обов'язково пов'язані із переїздом через широку ріку.

3. Захоплення Сходу України (Hold East Ukraine)

сценарії Stratfor нападу Росії на Україну

Сценарій із захопленням Сходу України по лінії Дніпра розглядається як надто малоймовірний, бо, на думку аналітиків, Росія не має достатніх можливостей для його здійснення. Але його перевага в тому, що захистити захоплену територію таким чином буде значно легше. Крім того, проблеми із переправами через Дніпро будуть тільки у протилежної сторони – тобто, України, у той час як сепаратисти зможуть зосередитись на утриманні блок-постів.

Подібна операція потребуватиме 91-135 тисяч російських солдатів. Це дозволить Путіну захопити 222 740 кв. км української території за 11-14 днів. Москві доведеться підкорити 13 мільйонів українців, що потребуватиме 28-260 тисяч солдатів окупаційної армії.

Враховуючи, що наразі Росія має приблизно 280 тисяч солдатів, подібна операція відволіче на український фронт практично всю російську армію. А повстання на захопленій території будуть постійно загрожувати стабільності окупаційного панування. Це, безумовно, потребуватиме мобілізації російських резервістів, і унеможливить подальше приховування факту агресії від США та ЄС.

Окрім головних стратегій, аналітики пропонують ще три додаткові, але менш ймовірні. 

Обмежене захоплення східної України
Росія захоплює лише південну частину цієї території, що потребуватиме меншої військової сили, але це оголить російські фланги та зведе нанівець перевагу оборони через Дніпро.

Помірний наступ за наявну лінію зіткнення із сепаратистами
Це не матиме жодних практичних військових або політичних наслідків, хоча дозволить Росії взяти під контроль залишки Донецької та Луганської областей. 

Операція розсіювання
Незначні та тимчасові наступи вглиб українського кордону загрожуватимуть тим, що українська армія буде змушена розпорошитися на значній відстані. Це дозволить досягти досить незначних результатів, головним з яких буде тактика залякування України.

Аналітики роблять висновок, що практично всі сценарії, окрім третього, є цілком реальними, хоч і мають багато небезпек для Росії.

На думку Stratfor, Росія остерігається військової відповіді НАТО на будь-які операції РФ в Україні. Аналітики кажуть, що така відповідь має бути комплексною і складатися з наступу авіації та наземних сил.

Найгіршим сценарієм для Росії буде такий, коли країни-члени НАТО в Східній Європі нададуть свою територію для військових баз США. Аналітики вважають, що НАТО матиме значну перевагу над російською армією у повітрі, а це дозволить знищити наземні сили російських окупантів.

Експерти роблять висновок, що лише окупація України по лінії Дніпра може мати для Росії корисні стратегічні наслідки, але саме вона і є практично єдиною неможливою для здійснення.

Глава, в якій описуються наслідки того, якщо Росія все ж таки наважиться окупувати всю Східну Україну, називається "Російський кошмар". Аналітики вважають, що подібний сценарій може закінчитися або ядерною війною або новою "залізною завісою", яка впаде рівно по лінії Дніпра.

У пошуках виграшної стратегії аналітики Stratfor із гумором вирішили нагадати пораду супер-комп'ютера “Joshua” із фільму “WarGames” (1983)

- Вітання професору Фалкену
- Привіт
- Якась дивна гра.
- Єдиний виграшний хід - не грати в неї зовсім.
- Може, краще у шахи?

У аналізі, що пропонує Stratfor, є дві цікавих деталі.

По-перше, експерти взагалі не розглядають сепаратистів Донбасу як військову силу – нею, мовляв, може бути лише російська армія.

По-друге, вперше у цій доповіді прозвучала думка, що НАТО не відмовиться від військової підтримки України, яка не є членом альянсу. І навіть тоді, коли це призведе до масштабного конфлікту з Росією. Щоправда, будь-яка дія НАТО може бути заблокованою навіть однією країною-членом, наприклад, Чехією чи Німеччиною.

Варто також взяти до уваги, що доповідь готувалася у березні 2015 року, коли Росія ще не вступила у сирійську авантюру, а це значно сплутало всі карти аналітикам, бо ймовірність наступу на українському напрямку та можливість російських виграшів від цього значно зменшилася. Це потребуватиме докорінно іншої аналітики. На жаль, події в реальності розгортаються значно швидше, ніж на них встигають реагувати провідні експерти.

Олег Шинкаренко

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Павло Клімкін Міністр закордонних справ України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Сергія Клюєва Народного депутата України

Запитання до:

Екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка

Чому Мін’юст не організує масове подання позовів до ЄСПЛ від українських громадян до Росії за збитки, завдані внаслідок подій на Донбасі та у Криму?