Саакашвілі VS Аваков/Яценюк

Які «глибинні смисли» можна побачити у конфлікті при більш уважному розгляді
20 грудня 2015, 20:11

«Висновки» звернулися до директора Інституту психолінгвістичних досліджень, кандидата психологічних наук Юлії Крилової-Грек з пропозицією проаналізувати коментар Міхеїла Саакашвілі з приводу недавнього інциденту між ним, Арсеном Аваковим та Арсенієм Яценюком під час засідання Національної ради з реформ. Що насправді спровокувало конфлікт, які «глибинні смисли» можна побачити у ньому при більш уважному розгляді?

Як відомо, люди проявляють свою сутність під час екстремальних, неочікуваних ситуацій, коли емоції заважають демонструвати гарні манери та немає часу на продумування слів виступу.

Проаналізуємо виступ Міхеїла Саакашвілі з приводу інциденту.

На думку експерта, який посилається на емоційну реакцію спікера на відео, найбільш обурили Міхеїла Саакашвілі:

  • демонстрація зневажливого ставлення та груба поведінка опонентів;
  • вислів про «гастролерів» з уст Яценюка;
  • тон посту у ФБ. на сторінці Авакова з викладенням особистого бачення подій.

Виступ-відповідь Саакашвілі побудовано на принципах:

  • протиставлення «чорне-біле» (Аваков, Яценюк - Саакашвілі);
  • ототожнення себе з аудиторією з намаганням завоювати її прихильність.

Чорне. Висловлювання Яценюка та Авакова сильно зачепили Саакашвілі, що проявилося як у вербальних, так і невербальних характеристиках промови (іронічно-зневажлива посмішка при згадуванні імені Авакова на початку промови, слова про корупцію, грабування - в контексті діяльності уряду, зокрема Яценюка та Авакова).

Публічна відповідь Саакашвілі мала на меті показати темні сторони опонентів, які проявлялися через «факти, цифри, контракти», поведінку. При цьому використовуються емоційно забарвлені слова - «потерял лицо» (про Яценюка), «оскорблял, нецензурная брань», «пытался запустить стаканом» (стосовно Авакова).

Прізвище Мартиненко у контексті схем та грабування підсилює ефект звинувачення поруч з іншими наведеними ним прізвищами команди Яценюка: Пашинский, Тищенко та так званого бізнес-партнера родини Януковичей - Курченка.

Біле – діяльність самого Саакашвілі («есть факты, правда… я наступил на больную мозоль…") та ототожнення себе та своєї діяльності з народом України: «Я отказался действовать по их правилам, отказался от междусобойчика» , «я гражданин Украины и не собираюсь отсюда уезжать» та «не дам грабить потрясающую, любимую Украину, я имею обязательства перед каждым из вас».

Певні моменти у виступі були побудовані за принципом «підведення до висновку», через надання аргументів та апелювання до почуттів та свідомості аудиторії. Наприклад, логічний ланцюг «был обязан представить свой доклад», бо «выполнял служебные обязанности», після якого Аваков «перешел на оскорбления», - має наводити на думку, що така стратегія поведінки була побудована за принципом «кращий захист – це напад», і саме тому його напади не варто сприймати за «чисту монету». Безпідставність контр-звинувачень Саакашвілі підкреслює словами «какие-то миллиарды, якобы украл», говорить, що всі звинувачення  ̶ це тези російської пропаганди.

Маркери, які демонструють, що промовою Саакашвілі мав на меті схилити аудиторію на свій бік:

- у промові він постійно ототожнює себе з українцями, наголошуючи, що є з ними єдиним цілим - це підкреслюється частотністю вживання займенника «ми» у значені «я та українське суспільство» на противагу протисталенню «ми та вони (корупціонери)»;

- акцент на спільні цілі та завдання: «…я считаю, что все эти вещи касаются каждого украинца», «мы с вами сможем сделать все»;    

- підкреслює свою духовну спільність з Україною: «много лет провел в Украине», «моя личность сформировалась в Украине», «был активным участником обоих Майданов»;  

- намагається донести думку, що така поведінка його опонентів образливою не тільки для нього, а є ганьбою для всієї країни;

- стратегічний прийом «вибачення за владу» також має на меті залучити аудиторію на свій бік, "розділивши" з нею своє негативне ставлення до опонентів (мовляв, Авакову та Яценюку є за що перед нами вибачатись).

Зазначений інцидент став кульмінацією неприязних особистих стосунків між Саакашвілі та Аваковим. Відкрите оприлюднення деталей конфлікту є відповіддю Саакашвілі на пост у Facebook, в якому Аваков виставив його в невиграшному світлі.

Питання репутації є дуже болючими для Саакашвілі, бо він має певний авторитет на міжнародні арені. В його публічному резюме йдеться про те, що він був запрошений в Україну саме як людина справи, що здатна подолати олігархічно-договірну систему. Для багатьох у нашій країні його ім’я асоціюється з боротьбою із корупцією, і коли йому нанесли особисту образу, поставили під сумнів його репутацію, він вступив у відкритий конфлікт, у якому не планує програвати.

Манера спілкування та жест «кидання стаканом» є виплеском негативних емоцій, що накопичилися в Авакова щодо опонента. Втручання Яценюка у суперечку свідчить про те, що фігура Саакашвілі є подразником для всієї команди прем’єр-міністра.

Судячи з манери спілкування та звинувачень, конфлікт не вичерпано. І жодна зі сторін не планує відступати або програвати. Але чи побачимо ми продовження «кулуарних інтриг» і яким чином вони проявляться?

"Висновки"

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Артем Ситник Директор Національного антикорупційного бюро

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Василя Грицака Голови СБУ

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?