Вибухи в Сватовому: зрада чи диверсія?

Події, подібні до тих, що трапилися в Сватовому, можуть повторюватися й надалі
02 листопада 2015, 12:00

Олена Нагорна

Олена Нагорна"Висновки"

Що трапилось

29 жовтня поблизу мікрорайону Луначарського райцентру Луганській області Сватове загорілися артилерійські склади. Там зберігалося 3,5 тис. тонн боєприпасів (за версією МВС), серед них і боєприпаси для систем "Град", "Ураган" і "Смерч".

Приблизно о 18.40 охорона виявила обширну пожежу в одному зі складів з реактивними і танковими снарядами. Спроби загасити її своїми силами виявилися безуспішними. Приблизно о 19.00 прибули пожежники, але на той час розпочалися вибухи, і загасити пожежу вже було неможливо.
Удень 31 жовтня пожежу локалізували, але тління тривало.

1 листопада вибухи припинилися, але загорівся склад з автопокришками.

З 2 листопада основну небезпеку складають боєприпаси, розкидані вибуховою хвилею в радіусі 5-6 км. Їх знешкоджують піротехніки ДСНС України.

Наслідки

За час ліквідації наслідків надзвичайної ситуації загинуло четверо: військові та цивільна особа. До лікувальних закладів звернулося 22 людини: 18 військових та 4 цивільних.

З міста евакуйовано пацієнтів районної лікарні, будинки престарілих та школа-інтернат. Самостійно з міста виїхало понад 5000 осіб, переважно до сусіднього Кремінського району.

У результаті пожежі в Сватовому пошкоджено 5 із 6 шкіл, школу мистецтв, будинок пенсійного фонду, будинок міської ради, гімназії, центр розвитку дитини, школу-інтернат, три садочки.

«По всьому місту в будинках вибито вікна, зруйновано дахи. У деяких будівлях обвалилися стіни", - пише журналіст газети «Сватівські відомості» Андрій Крюков.

Причини

За словами міністра оборони України Степана Полторака, пожежа на складі боєприпасів – це робота диверсантів. «За попередньою інформацією, інцидент стався в результаті дій противника, який ставив перед собою мету дестабілізацію обстановки в регіоні", - сказав міністр. У Міністерстві оборони вважають, що причиною пожежі став пуск сигнальної ракети.

Кримінальне провадження розпочато за ст.258 ч.3 Кримінального кодексу України – «теракт, що призвів до загибелі людини». Утім, експерти висловлюють сумніви щодо цієї версії.

- У будь-яку погоду навіть від десятка ракетниць загоряння складу боєприпасів неможливе, - запевнив «Висновки» військовий експерт на умовах конфіденційності. – У випадку зі складами у Сватовому можна впевнено констатувати нанесення величезної шкоди обороноздатності країни – можливо, навіть непоправної в нинішніх умовах, через втрату близько 150 000 умовних артилерійських снарядів (умовних, бо там були різні типи боєприпасів, і якщо їх перевести в артснаряди, отримаємо таку цифру). Можна стверджувати, що це державна зрада – чи то у формі диверсії, чи катастастрофічної службової халатності у дотриманні правил зберігання БП (останнє однозначно мало місце в будь-якому разі). Про те, що переважна більшість цих правил не дотримувалась, фахівці в середині системи сигналізували, а днів за десять до вибухів попереджали про небезпеку.

Розглянемо інші версії.

Ймовірність самозаймання мінімальна – погода дуже холодна, земля сира.

Навмисний підпал з метою розкрадання виключати не можна. Місцеве населення розповідає, що боєприпаси «кудись вивозили». Але експерти акцентують увагу на іншому. Стрілецької зброї і патронів до нього там не було. Ракети до систем «Град» і «Смерч» красти складно, довго і коло покупців обмежене. До того ж, передумов до ревізії складу не було, проводити її під час бойових дій навряд чи хтось би взявся. Тому не було і причин «приховувати розкрадання».

Довести крадіжку, якщо вона й була, тепер навіть теоретично майже неможливо, але маємо докази порушення правил зберігання - наочні й незаперечні та присутні на більшій частині решти складів.

Колишній заступник начальника Генштабу Збройних сил України, генерал-лейтенант Ігор Романенко впевнений, що події, подібні до тих, що трапилися в Сватовому, можуть повторюватися й надалі, поки українські військові не навчаться їм протидіяти.

Романенко впевнений, що вибухи на артилерійських складах в місті Сватове Луганської області – це продовженням війни з використанням Росією інших методів впливу. «Головне полягає в тому, що росіяни в будь-якому випадку будуть шукати всякі форми і методи для всебічного тиску на нас у всьому спектрі своїх можливостей - економічних, політичних», - зазначив генерал.

фото inforesist.org

Олена Нагорна

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Айварас Абромавичус Екс-міністр економічного розвитку і торгівлі

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Тетяни Козаченко Директора Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?