13 днів до котла

Російькі регулярні війська почали іловайську операцію з 12 серпня 2014?
17 серпня 2017, 15:27

За три роки від Іловайського котла вже склалася певна «традиція» починати відлік подій від двадцятих чисел серпня 2014.

Офіційна хроніка іловайських подій, опублікована на сайті Міноборони починається з 24-го серпня.

Генпрокуратура, відповідно до оприлюднених документів, розглядає події від третьої декади серпня 2014, коли керівництво ЗС Росії організувало пряме вторгнення регулярних російських підрозділів на територію Донецької області з одночасними артилерійськими обстрілами позицій ЗСУ з Росії. Наймасштабнішим названо вторгнення у ніч із 23 на 24 серпня 2014 року. Сили вторгнення ЗС РФ складалися з дев’яти батальйонно–тактичних груп.

Першим офіціним публічним доказом заходу росіян стала трансляція зйомки з супутників НАТО від 21-го серпня 2014, де чітко видно, як заходять колони російських танків.

 

Втім, зав’язка відбулася раніше.

У одному з блогів руанету учасник тих подій під псевдо «Северянін» свідчив: «Необхідно було принудити Україну до припинення бойових дій та мирних переговорів. Для цього була розроблена операція, і ми взялися за її проведення. Якщо не зважати на дрібниці, то все йшло як по нотах. Противник не зміг вчасно викрити наше висування і розгортання, а виявив нашу присутність, коли ми увійшли з ним у безпосереднє зіткнення»

12 серпня 2014 колонна в складі 1200 чоловік різних підрозділів російської армії зайшла на територію України.  Є підстави вважати, що саме цей день став початком операції «примусу до миру» України російським агресором.

Зокрема, зі сторони Дмитрівки в н.п. Сніжне зайшла колона 18-тої гвардійської мотострілецької бригади 58-ої армії Південного воєнного округу ЗС РФ ( в\ч 27777, місце дислокації – Чечня, під Грозним, в Ханкалі та в станиці Калинівській).  Бригада повністю вкомплектована бійцями-контрактниками, є одним із найбоєздатніших військових з’єднань округу, має бойовий досвід. До складу бригади формально входить так званий чеченський національний, в якому є також бойовики-ямадаєвці, колишнього спецбату “Схід”, який реально перебуває під патронатом ГРУ, його використовують на розсуд вищого командування.

На відео, викладеному 16 серпня 2014  видно, як місцеві бойовики готуються йдуть на зачистку. В відео  чітко видно, що разом з ними участь в зачистці беруть явно не місцеві, з характерною зовнішністю та специфічним акцентом. Пізніше їх було опізнано як бійців 18 омсбр.

Інформнапалм з’ясував, що в цей ж час на території України бля містечка Первомайськ знаходилася 17 ОМСБР (в/ч 23132 Південного військового округу, місце постійної дислокації – Шалі, Чечня).

Відео було відзняте 10-12 серпня 2014-го. На борту замальований номер.

 

Звернімо увагу і на техніку в відео. В кадр потрапляє БТР-82А. Чудо росвоєнпрому. Одна з найновіших машин російської армії, яку вони пихато називають «винищувачем танків» і «головним болем американців». Камера зафіксувала і МСТА - 152-мм дивізійну самохідну гаубицю. «Воєнторг» був щедрим у той час і не шкодував «братньої підтримки». При самих скромних підрахунках на полі – близько 20 машин бронетехніки.

Згадане відео містить ще одну важливу деталь – на техніці проглядається маркування ЗСУ. Тобто броня, загнана з території РФ була замаскована під українську.

З цією армадою і довелося зустрітися добровольчим батальйонам та підрозділам ЗСУ. На той момент чіткої злагодженості в діях між ними не було. Якість розвідданих була сумнівна і довіри не викликала. Треба визнати, що говорити про і  технічну, і психологічну готовність вести бойові дії проти впевненого в собі та добре підготовленого противника, можна було відносно лише незначної кількості воїнів.

Втім, навіть за таких умов ЗСУ огризалися як могли. Колону російських регулярів, яка зайшла до Сніжного відпрацювали Точкою У, це було підтверджено місцевими та викладено в соцмережу:

 

Буквально за тиждень історія виплила й у російських ЗМІ. Більшість світла було пролито на ситуацію через смерть Антона Туманова -  військовослужбовця 27777 (18 омсрб), що дислокується в Чечні. За офіційною версією, Туманов загинув під час «несення служби» на «позиції тимчасової дислокації військової частини». В медичній довідці вказали, що він помер «в результаті вибуху», при цьому про причини поранення не згадано. Мати Туманова в інтервю ЗМІ розповіла, син був убитий в Україні. Раніше сам Антон Туманов розповідав рідним, що в середині липня був направлений в Ростовську область на кордоні з Україною «на навчання». А 10 серпня зателефонував матері і сказав, що їх відправляють в Донецьк, наступного дня повідомив: Ми здаємо документи та телефон. Нам видали до 2 гранати та 150 патронів кожному». На своїй сторінці ВК він написав «Здав телефон. Поїхав в Україну». Пізніше мати показувала журналістам російських ЗМІ листа від сослуживця сина: «13 серпня в обід колона потрапила під обстріл, в якому Антон і загинув. В цей момент ми були в Україні, в Сніжному».

Щодо історій інших загиблих російські ЗМІ зберегли мовчанку. Хоча в мережу потрапив список втрат 18 ОМСБР російської армії 12-13 серпня 2014. 14 чоловік: Алиев Абдулхаким, Арутюнян Роберт, Гусамов Рустам, Даргиев Рахман, Закаев Ибрагим, Ибрагимов Хизир, Кузьмин Константин, Махматханов Майрабек, Мидаев Магомед , Мисирбаев Арби , Назиров Исмаил, Туманов Антон, Федоров Владимир, Орониязов Руфат

Вдалося встановити і втрати в ці дні по 17 омсбр армії РФ – четверо: Гончаров Дмитро, Садіков (Джанхуватов) Ібрагім, Сайітханов Атай, Упенюк Олексій.

Росіяне, спирачись на місцевих бойовиків готували плацдарм.

До чорного «зеленого коридору» лишалося пару тижнів…

 

                                                   12 днів до котла

 

 

Климент Яровий

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Валентин Наливайченко Екс-голова Служби безпеки України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Назара Холодницького Керівникові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?