11 днів до котла

Хроніка війни. 13 серпня 2014 року
23 серпня 2017, 01:27

Донецьк та Луганськ практично повністю оточені силами української армії. Інформаційні ресурси противника відкрито говорять, що «укры сжимают кольцо» навколо «столиць».

Карта з сайту КП за 13 серпня 2014

  • Бої йдуть на підступах до Донецька. Українські війська контролюють маршрути підвозу боєприпасів, паливно-мастильних матеріалів та техніки. В місті – панічні настрої – банкомати не працюють, більшість магазинів закриті, є проблеми з постачанням.  Місцеві ресурси використовують термін «блокада».
  • Семенченко в соцмережі написав, що «Донбас» уже в межах Донецька. Ймовірніше, йшлося про невдалу спробу штурму за сторони Петровського району  неподалік від заводу «Каргіл».
  • Невдалими були також спроби штурму Первомайського та Ясиноватої зі сторони Авдіївки.
  • Цього дня була здійснена й чергова спроба штурму Іловайську, в якому брали участь зведені підрозділи з числа добровольчих батальйонів "Донбас", "Азов", "Шахтерск", «Дніпро».  В районі сіл Зелена та Федорівка потрапили у засідку.
  • Успішною була атака Зугреса з боку Шахтарська. Бої за місто велися і наступного дня.
  • Після потужного артпідготовки були відбиті Піски.
  • Углегорськ повністю під контролем ЗСУ, при відступі бойовики підірвали міст з виходу з міста.

Зруйнований бойовиками міст під Углегорськом

  • На Луганському напрямку ситуація загострилася. Під наш контроль перейшло село Горське між Лісічанськом та Первомайськом. Бойовики взяли під контроль розвязки Красний Луч-Антрацит (в оперативному отченні опинилися підрозділи 24-ї та 51-ї бригад) та Донецьк-Горлівка. В районі Горлівка-Єнакієво блоковано частини 30-ї та 95-ї бригад. На південь від Міусінська блоковано до роти ЗСУ.

Найскладнішою була ситуація в районі села Хрящувате.

Бій за Хрящувате

Силами батальйону Айдар,  підрозділом 51 та підрозділом 24 було взято села Хрящувате та Новосветловка. Обидва населених пункти були необхідні для контролю над трасою Луганськ – Ростов-на-Дону, залишалося всього 3,5-4 кілометри, щоб закрити кільце навколо Луганська.

Зі спогадів учасника штурму:

«Новосветловку взяли практично без бою. Але коли село вже було під контролем ЗСУ і йшло обладнання позицій, з північно-західної сторони до наших передових позицій підійшла рота на БТР-80. НА антенах – прапорці РФ. 9 БТРів залишилися трішки ззаду, а один – БТР-80 командира роти, підійшов майже впритул. З нього зпішилися комроти з картою та два бійці для прикриття - всі в тільниках. Наші бійці також були в тільниках ВДВ. Це, мабуть, і ввело в оману військовослужбовців РФ, які підійшли перепитати дорогу на Хрящувате. Наблизившись, побачили українські прапори, були вбиті при відступі, БТР було знищено. Решта машин почали відходити в сторони Ново-Анновки, намагаючись сховатися у степовій «зеленці» і були знищені нашою артою. Відповідно до знайдених документів, це була розвідрота одної з бригад ВДВ РФ».

(Пізніше Інформнапалм оприлюднив докази присутності в цей період на території України  3 гвардійської ОБрСпПр ГРУ ГШ МО, чия зона відповідальності була від Первозванівки до Луганського аеропорту ).

 

«13 серпня під вечір ми почали заходити у Хрящувате з боку Луганського аеропорту. По дорозі нас обстріляли кілька разів. Щільність і сила обстрілу була така, що при попаданні кулі в бронежилет бійців повністю збивало з броні. На той момент вже розбили магістральний газопровід, факел був з п'ятиповерховий будинок. Почався шалений бій, ми потрапили в ряд засідок, були обстріляні мінометами, які літали по всьому селу. Потім противник викинув в повітря безпілотники, які працювали як коригувальники вогню, а вночі почався повномасштабний обстріл ствольної артилерії, «Градами» і мінометами. Сепаратисти грали там, як на піаніно: танки, САУ, «Гради», «Смерчі», «стволи», міномети, снайпери. Вгору-вниз по активності. Село розділили на чотири квадрати і обстрілювали по черзі. Це тривало від двох до дванадцяти годин на добу».

В ніч з 13-го на 14-те зі сторони Луганська розпочалася повнопрофільна атака противника з використанням 3-х танків, 6-ти БМП-1, 2-х ЗУ на КАМАЗах, мінометної батареї та до 100 чоловік піхоти. Бій тривав близько 6 годин, закінчився близько 10.30 14 серпня. Противнику вдалося зайти на околиці Хрящуватого зі сторони Луганська, але закріпитися не вдалося. Втрати противника – 1 танк знищено, 1 – підбито, мінометна батарея знищена повністю разом з особовим складом, 2 одиниці БМП-1 знищено, «200-ми» на полі лишилося до 30 чоловік. При огляді трупів була виявлено: у загиблого командира екіпажу згорілого танку – посвідчення офіцера РФ, у бійців – написи «КАВКАЗ» на ременях автоматів и на ремнях реактивных пехотных огнеметов «Шмель»; наколки у вигляді лимонки на грудях чи руках та значки червого-білого кольору у вигляді «лимонки» Ф-1 та написом по кругу – «Россия все, остальное – ничто» (знак націонал-більшовицької партії Едуарда Лимонова «Другая Россия», забороненої в самій Росії,  - авт.), озброєні автоматичною зброєю ВАЛ та пістолетами ПБ (випускаються в Росії, - авт.)

 

 

Підбитий біля Новосветловки Т-72Б противника

Інформаційні акценти дня

Зоряний час Юрія Бірюкова – його призначено радником президента, оголошено про набір в батальйон «Фенікс», який за задумом має стати зразковим – і за оснащенням, і за рівнем підготовки.

Семенченко записав звернення до Верховної Ради з пропозицією створити Національний штаб партизанського руху та демонстративно проводити заходи для підготовки населення до партизанської війни.

Громадське телебачення оприлюднило відео, в кому заступник командира батальйону «Шахтарськ» звинуватив командування в недостовірних розвідданих та невдалому плануванні операції.

Картина дня

Це вже з погляду сьогодення можна судити, що в ті дня противник активно працює в інформаційному просторі, все посилюючи тенденції непорозуміння між Збройними Силами та добровольчими батальйонами, спонукаючи їх командирів середньої ланки, діяти в автономному режимі.  Добробати пишуть в соцмережах, багато спілкуються з журналістами, волонтери використовують соцмережи як найефективніший комунікаційний канал. Не буде новиною констатація – всім цим противник дуже вміло скористався. Інформаційний продукт (як би цинічно це не звучало) напрацьований в «ізварінському котлі» починає використовуватися для поглиблення недовіри до командування. Суспільство, налякане перспективами широкомаштабної війни надзвичайно гостро емоційно реагує на кожне повідомлення про колони танків, які перетинають кордон; біль від втрат відгукується в серцях тисяч (зараз сприйняття не такі гострі). А панічні настрої, хвилі якої розповсюдилися після Степанівки, стали поживним грунтом для інформаційних операцій противника.

Втрата Степанівки та відсутність резерву спричинили оголення доволі значущої ділянка лінії фронту. Україна втратила контроль над більш ніж 100 км свого кордону. Чим, звісно, й скористався противник.  

The Daily Beast відзначала:, що контроль над трасами не допоможе сепаратистам втримати Донецьк, проте, можливо, допоможуть відбити наступ в південній частині зони АТО або, навіть, здійснити контратаки на Дебальцево, а також полегшать постачання Луганська та збереження широкого фронту в його передмістях. «Найтривожніше, - писало видання, - ймовірність того, що російські «миротворчі» війська не проникнуть таємно в Україну під виглядом «гуманітарного конвою»… , а просто хлинуть через довгий відрізок кордону без охорони і зроблять свою присутність незаперечним фактом, раніше, ніж Україна зреагує військовими чи дипломатичними засобами. Для ЄС та США одна справа – говорити Росії «киш», застерігаючи від перетинання кордону, і інша справа – переконувати її вивести танки, як було продемонстровано марністю чисельних висловів глибокого занепокоєння у зв’язку з блискавичним захопленням Криму Росією».

12 днів до котла                       Далі буде...

 

 

Климент Яровий

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Наталія Яресько Екс-міністр фінансів України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Ігора Білоуса голови Фонду державного майна

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?