08 травня 2015, 13:35

Парад побєди. Все про гостей Путіна

Лідери держав їдуть на 9 травня до Москви по гроші або по ресурси

Андрій Павловпозаштатний журналіст

 

Парад у Москві на честь 70-річчя Перемоги, який відбудеться 9 травня 2015 року, покликаний продемонструвати, що Росія розірвала дипломатичну блокаду і залишається впливовою силою у світі. 

Однак навіть така, здавалося б, безпрограшна тема, як перемога над фашизмом, дала на виході доволі комічний результат. Майже ніхто з європейців не захотів поїхати до Москви. Ба більше - відмовилися прибути навіть найближчі друзі Москви Олександр Лукашенко та Кім Чен Ин. 

У підсумку, за даними, опублікованими напередодні події, до Путіна їдуть гості лише з 35 країн, із них 12 – з Африки, і 8 – з СНД. Причому тільки 18 із них буде репрезентовано на найвищому рівні. Окрім того, будуть представники ООН та ЮНЕСКО. 

Москва опинилась у ситуації, коли переважна частина запрошених їде по гроші, зброю або ресурси. Все це в неї є, проте підтримати усіх вона не зможе, особливо в умовах економічної кризи, а отже, коло друзів ставатиме кожного року дедалі тіснішим.

"Висновки" оцінили, які резони привели окремих гостей параду до Москви.

Китай

Лідер КНР Сі Цзіньпін заявив про готовність відвідати Москву ще взимку цього року. Для нього цей візит вирішує одразу два завдання.

По-перше, він має продемонструвати, що КНР веде власну зовнішню політику і не залежить від рішень США чи ЄС. І головне, показати всім, що претензія Пекіну на лідерство в регіоні Тихого океану – не порожні слова.

По-друге, цей візит дасть змогу Китаю ще більше прив’язати Москву до себе. Адже 8 травня лідери двох країн мають провести новий раунд переговорів із економічного співробітництва. Китай прагне отримати російські ресурси за низькими цінами, адже інші ринки збуту для Москви закрилися. Китай розуміє, що Росія прагне будь-яких міжнародних контактів, аби зменшити вплив санкцій, і в  обмін готова віддати навіть власні надра: в оренду чи на продаж. Надра Китаю дуже потрібні, а конфлікт в Україні і протистояння Росії і Європи – дуже далекі.

Індія

Прем'єр-міністр Індії Нарендра Моді також має свої резони для того, аби приїхати до Москви саме зараз. На заході його вважають індусом-націоналістом, який прагне позбутися контролю США над своєю країною.

Тому йому потрібна будь-яка підтримка, навіть із боку Росії, яка сама опинилася в міжнародній ізоляції. Тим більше, що Росія залишається великим постачальником військової техніки до Індії, і тому Делі не може ігнорувати таке запрошення.

Там також розуміють, що візит до Москви навряд чи вплине на відносини країни з Заходом, який цікавиться не символічною підтримкою Росії, а спроможністю Індії протистояти амбіціям Росії в Азії.

Тому Моді, швидше за все, під час візиту розраховує отримати перспективи укладання нових контрактів.

Казахстан

Президенту Нурсултанові Назарбаєву дуже потрібна стабільність у своїй країні. У передчутті великих економічних негараздів він поквапився провести нові президентські вибори, аби отримати мандат народної довіри. Адже більшість експертів вважають, що до кінця року казахську валюту – тенге – треба буде девальвувати, аби зберегти економіку.

Крім здобуття народної довіри, йому потрібно довести, що він – лідер нації, а всі ідеї "повернення етнічних російських земель" до Росії – нісенітниці. Адже після подій у Криму і Донбасі на півночі Казахстану багато хто хвилюється, що схожа ситуація може повторитися і в них. Тому Назарбаєв вважає за краще зробити реверанс в бік Путіна, аби не провокувати Кремль.

Венесуела

Причини приїзду на Парад перемоги Ніколаса Мадуро іще простіші: гроші. В його країні, через низьку ціну на нафту, почалися великі проблеми. В бюджет закладено ціну в $100 за барель, а нині вона вдвічі нижча. Тому Венесуела вже згорнула більшість соціальних програм і запровадила заходи для стабілізації цін. Це одразу спричинило страшенний дефіцит і гігантські черги.

Тому Мадуро, який не має такої популярності в народі, як його попередник Уго Чавес, вдався до розгонів демонстрацій і усунення лідерів опозиції. І зараз, аби втримати владу, йому потрібні гроші. За це він готовий надати Росії власні порти для облаштування воєнних баз і здійснювати такі показові візити хоч щомісяця. 

Сербія

Сербія залишається останнім надійним бастіоном Росії в Європі. Тому її лідери точно приїдуть на парад. Для Кремля це важливо, оскільки є поодинокий шанс показати, що хоча б хтось із Заходу готовий відзначати річницю Перемоги разом із росіянами. Адже в Сербії громадська думка здебільшого підтримує політику Путіна. Президент цієї країни Томіслав Ніколіч поки не говорить про цю підтримку на дипломатичному рівні, проте заявив, що не приєднається до санкції проти Росії.

Така позиція не дивує, проте вона, не виключено, може й зазнати змін, зважаючи на перспективу членства в ЄС.

Однак поки що Сербія солідаризує себе с Росією, переносячи ситуацію з "поверненням" Росією Криму на втрачене Косово. І мріють, що одного дня зможуть його повернути, хоча б і за допомогою "ввічливих людей".

Зімбабве

Африканські країни традиційно приїжджали до Москви по гроші. Ця традиція живе й зараз, тим більше, що на них Друга світова війна не мала великого впливу. Тому лідери Зімбабве (в країні ще не вирішили, хто це буде – президент чи прем'єр) відвідають Москву.

Для них це буде також спробою нагадати про себе у світовій політиці. Адже нині Росія – єдина країна, яка кинула виклик системі міжнародних відносин, сформованій після розпаду СРСР. Тому з нею поступово починають взаємодіяти багато країн, які хочуть здобути статус регіональних лідерів. Єдине питання в тому, що фінансові й політичні ресурси у Москви дуже обмежені, і вона не зможе допомогти всім. 

Греція

Участь у параді прем’єр-міністра Алексіса Ципраса – явно політичний крок. І його ефект спрямовано не на Москву, а на Брюсель. Ципрас очолив уряд Греції в січні після перемоги на парламентських виборах ліворадикальної партії СІРІЗА, яку він очолює. Ліворадикали позиціонували себе як євроскептики і при цьому були лояльними до політики Кремля, через що їх називають «троянським конем Євросоюзу». Новий грецький уряд відразу заявив, що не хоче платити по старим багатомільярдним кредитам, які ЄС виділив на порятунок грецької економіки. Греція  та ЄС вже кілька місяців ведуть переговори про реструктуризацію державного боргу Афін. У червні греки мають заплатити понад 4 млрд євро за цими зобов’язаннями. ЄС своєю чергою відмовляється виділяти країні нову фінансову допомогу. А це значить, що греки змушені будуть урізати соціальні видатки та бути готовими до соціального вибуху. Якщо не знайдуть гроші поза ЄС.

Ципрас уже приїздив до Росії говорити про кредити й інвестиції. Проте тоді не отримав нічого, окрім туманних обіцянок. Тепер він хоче пошантажувати Європу можливістю співпраці з Москвою, а Москві продемонструвати, що Афіни можуть стати її союзником в таборі ЄС. За умови, якщо Ципрас протримається при владі, а це означає – якщо хтось заплатить грецькі борги.

Перші результати є вже зараз: Путін пообіцяв про телефону Ципрасу, що Росія профінансує будівництво на території цієї держави частини газопроводу "Турецький потік". Разом з тим російські ЗМІ напередодні повідомили, що "Газпром" тимчасово відклав будівництво "Турецького потоку", бо не може домовитися про це з Турцією, з території якої труба має потрапити до Греції.

Італія

Однією з головних інтриг параду стане присутність там прем'єра Італії Матео Ренці. Поки що в Римі не визначилися, чи їхати йому до Москви. Адже цей візит виглядатиме як значна дипломатична перемога Росії. Італія має значний вплив у ЄС і вже виступає проти санкцій. Візит Ренці засвідчить, що ця позиція поки залишається незмінною. Тим більше, що Рим залежить від постачання енергоносіїв з Росії.

У Брюсселі, можливо, не надто наполягатимуть на скасуванні цього візиту. Адже ніхто з лідерів інших впливових країн Європи на парад не поїде, а зовсім закривати двері перед Москвою не дуже хочеться, тому присутність представника Італії може бути гарним компромісом. 

ООН

Візіт в Москву Секретаря Організації Об’єднанних Націй Пан Гі Муна вкорте засвідчить глибоку кризу міжнародних наддержавних органів. Гі Мун, схоже, розуміє, що через кризи в Україні й на Близькому Сході його організація втрачає свій вплив у світі. Тож, і намагається у всьому шукати компроміс, зокрема, щоб покласти край постійним суперечкам в Раді Безпеки ООН, членом якої є Росія.

Вочевидь, свій візит на парад 9 травня Пан Гі Мун вважає саме таким компромісом. Зрештою, ООН, як універсальна організація, не може проігнорувати святкування річниці перемоги над фашизмом.

Куба

Поки не відомо, чи прибуде на парад Рауль Кастро, який останнім часом мало з’являється на людях через стан здоров’я. Але делегація з Куби буде досить високого рівня. Гавані треба нагадати про свої тісні зв’язки з Росією, та й просто віддати данину пам’яті колишнім стосункам, які зараз потроху нівелює Америка.

Утім, і цей візит до останнього був під питанням. Кастро вагався до останнього, зважаючи на те, що адміністрація США хоче до 2016 року налагодити відносини з островом.

 

На якому континенті найбільше друзів Путіна?

Очевидно, що цей візит не зашкодить переговорам Америки й Куби, адже вони потрібні обом сторонам. Вашингтону – для того, аби продемонструвати успіхи у зовнішній політиці і зменшити геополітичний вплив Росії, а Гавані – аби відкрити свою економіку для світових ринків і нарешті впоратися з економічною кризою.

Андрій Павлов