18 травня 2015, 12:28

Три путінські сценарії ядерної війни

Російська верхівка щонайменше двічі серйозно озвучувала намір завдати ядерні удари. Світові лідери зуміли упередити ці спроби. Але попереду можлива третя

Путін у квітні 2015 року під час презентації фільму про окупацію Криму публічно заявив, що Росія готова була застосувати ядерну зброю для "захисту Криму". Офіційний інформаційний рупор Кремля Дмитро Кисєльов в ефірі центрального російського каналу заявляє, що Росія здатна перетворити США на "радіоактивний попіл". Посол РФ у Данії Михайло Ванін відкрито погрожує королівству ядерним ударом. Такої "ядерної істерії" не було навіть за часів "холодної війни". 

Ці слова можна списати на "інформаційну війну", якби не одне "але": комісія у закордонних справах Європарламенту прийняла так званий "чорноморський рапорт", в якому згадано про те, що Росія проводила навчання щодо ядерного удару по Польщі. 

Так чи здатен режим Путіна розпалити ядерну війну й чи стане вона Третьою світовою?


Російський супутник


Оборонний супутник НАТО

Сценарій №1 Космічні війни 

Перед зустріччю у Мінську у лютому (так званий "Мінськ-2") лідери Франції й Німеччини Франсуа Олланд та Ангела Меркель відвідали Москву, де провели переговори з російським диктатором. Олланд після кремлівської зустрічі з Путіним вийшов страшенно переляканий і заявив, що запахло великою війною. Саме тоді у світовій та українській пресі з’явилася інформація, що світ відділяв день-два від ядерної війни, реальність війни була вища, ніж під час Карибської кризи.

Однак ядерна війна завершилася, так і не почавшись. Перед переговорами в Мінську американці нейтралізували радіоатакою кілька російських супутників. Цей факт опосередковано визнали навіть російські медіа. Після цього Кремль втратив можливість стеження за балістичними ракетами. Це означає, що територія Росія опинилася беззахисною перед ракетними ударами.

Нині США захищено надпотужною системою протиракетної оборони, а в Європі американці вже завершують формування європейської системи ПРО. Це означає, що, якщо Росія завдасть хоча б один ядерний удар по території країн НАТО, США зможуть безперешкодно з повітря перетворити російську територію на "радіоактивний попіл".

Отже, завдяки американцям, ця війна відбулася в космосі й завершилася переможно для України та Європи.

Ця версія підтверджується декількома подальшими подіями. Перед Мінськом-2 почала активно мусуватися ідея "Російської весни-2" – організації заворушень в Одесі, Херсоні, Миколаєві та Харкові з подальшим введенням російських військ з території Криму, Ростовської та Білгородської областей. Цей план мав завершитися утворенням "Новоросії" від Харкова до Придністров’я, як і було заплановано ще під час минулорічної операції "Російська весна-1". Проте російські війська обмежилися лише захопленням Дебальцевого; активність бойовиків в інших областях України була мінімальною.

Через те що Росія вже не може відбити американський ядерний удар, вона почала активний дрейф у бік Китаю, апофеозом чого стало російсько-китайське "братання" під час параду перемоги 9 травня у Москві. Китай Путіну потрібний не лише як економічний партнер, що купуватиме російські вуглеводні, а й як друга в світі військова потуга, що може захисти територію Росії своєю системою ПРО.

У цій ситуації ядерна війна можлива лише тоді, коли Путіна буде загнано в кут, а бойові дії точитимуться переважно на території Росії.


Навчання НАТО в Нарві (Естонія)


Навчання НАТО у Львові

Сценарій №2: "Група Ельба"

Під час холодної війни існувала неформальна організація "Група Ельба" (назва пішла від зустрічі союзників на річці Ельба під час Другої світової війни), куди входили найвищі представники радянської та американської розвідок і яка збиралася лише в умовах найбільшого загострення протиборства США та СРСР, коли світ стояв на межі ядерної війни. Існує думка, що саме зустріч "Групи Ельба" зупинила ядерну війну під час Карибської кризи.

Понад місяць тому авторитетне британське видання The Times повідомило про таємну зустріч у Німеччині в лютому 2015 керівників російської та американської розвідок в межах "Групи Ельба". Росіяни назвали щонайменше три джерела напруженості, де можлива безпосередня, й навіть ядерна, конфронтація США та Росії:

  1. Крим, де будь-яку спробу повернути анексований півострів Україні буде зустрінуто "жорстко, включаючи застосування ядерної сили".
  2. Східна Україна: мовляв, поставки зброї НАТО Києву будуть вважатися "подальшим наступом НАТО в бік російського кордону", у відповідь на що "російський народ вимагатиме жорсткої реакції".
  3. Балтійські країни, де, як кажуть російські силовики, "є ті самі умови, які існували в Україні й змусили Росію втрутитися".

Як стверджує видання, це був фактичний ультиматум Путіна, який вимагав від США не лише "забути" про Крим та Східну Україну, а й "закрити очі" на активність Росії в країнах Балтії. У якому обсязі американці прийняли ультиматум Путіна, пояснюють наступні дії керівництва США.

Від березня 2015 у країнах Балтії почалися широкомасштабні навчання НАТО за участю військових підрозділів. "Американський чобіт" ступав за декілька десятків кілометрів від російського кордону – в естонській Нарві, де проживає найбільша кількість російськомовних громадян Естонії. Також керівництво НАТО конкретизувало відому статтю 5 Статусу Альянсу, що "агресія проти однієї країни НАТО означає агресію проти всіх країн-членів". Було чітко названо всі форми цієї агресії - зокрема, введено поняття "гібридної війни", у разі якої теж буде адекватна відповідь агресорові з боку Альянсу.

Отже, США показали, що готові і будуть воювати за Прибалтику. Ситуація щодо України трохи інша. Американські військові інструктори нарешті з’явилися на українській землі, однак вони публічно "на камери" показуються лише на території Західної України (військові полігони Львівщини). Сполучені Штати знову й знову підтверджують, що Крим є і буде українським, проте конкретних механізмів його повернення не пропонують.

Чим же завершилася зустріч "Групи Ельба" в Німеччині? Невже США негласно погодилися на окупацію Криму та невтручання у військові події на Сході України, а Путін змирився з втратою країн Балтії? Покаже час.


Наслідки ядерного бомбардування Хіросіми


Бомба-малютка

Сценарій №3: "Гібридна ядерна війна" 

Однак, незважаючи на всі домовленості, секретні переговори чи санкції Заходу, Путін може використати ядерну зброю в новому форматі – "гібридної війни".

Під впливом державної пропаганди ідея "невеликої ядерної війни" міцно заволоділа розумом частини росіян. Розуміючи безперспективність великої ядерної війни, російський народ активно готують до застосування тактичної ядерної зброї біля кордонів Росії.

Так, за останнім опитуванням "Левада-Центру", 74% росіян вважають, що Путін першим розпочне ядерну війну. Але найстрашніше, що готовність застосувати ядерну зброю викликає страх лише в 33% росіян. Як написав відвідувач одного з інтернет-форумів: "Лише один ядерний снаряд по Клайпеді – і НАТО вгамується!"

Це означає, що в Кремлі серйозно розглядали можливість ведення "гібридної ядерної війни", або, як її назвали російські стратеги, – "обмеженої ядерної війни".

"Гібридність" цієї війни полягає в тому, що ядерні удари можна приписати "ополченцям" та "добровольцям".

Ще рік тому світ і не уявляв, що "донецькі сепаратисти" можуть збивати Боїнги ракетою типу "Бук". То що може заважати тим же "повстанцям" підірвати ядерний міні-заряд у Прибалтиці, Україні чи Молдові?

Від часу Карибської кризи 1962 року, яка поставила світ на межу апокаліпсису, у міждержавних відносинах існує неписане правило: погрозу застосування ядерної зброї не може бути використано під час обговорення регіональних конфліктів або територіальних суперечок. Путін нівелював це правило. Таким чином, "Русскій мір" сьогодні асоціюється не лише з "Градами" та "Точками-У", а й з ядерною катастрофою. Україна та світ мають зрозуміти це і прораховувати наперед варіанти із можливістю будь-якого розвитку подій.

Назар Мазур