23 червня 2015, 14:46

П’ять міфів про летальну зброю

Чого не варто сподіватися від США
Олена Нагорна

Олена Нагорна"Висновки"

Американський сенатор Джон Маккейн на брифінгу в Києві в Кризовому медіа-центрі 20 червня 2015 емоційно заявив:

"Конгрес та більшість американців підтримують надання зброї (Україні)… це соромно, соромно, що ми не даємо їм (українцям – ред.) летальну зброю для свого захисту. Вони воюють зброєю ХХ століття проти російської зброї ХХІ століття. Це не є рівна боротьба".

За словами американського сенатора, необхідно "терміново надати оборонне озброєння, системи розвідки та інше обладнання, щоб допомогти українцям захищати свій суверенітет та територіальну цілісність".

Тема надання Україні летальної зброї Сполученими Штатами курсує в політичному та інформаційному просторі України як мінімум від травня 2014, коли в інтерв’ю The Washington Post Порошенко сказав, що Україна потребує прямої військової допомоги від США, навівши за приклад співпрацю часів Другої світової.

Відтоді тема обросла міфами, які часто не дають чіткого розуміння: про що ж ідеться, коли вживають це – таке вже звичне – словосполучення?

Міф 1. Летальна зброя буває "оборонна" і "наступальна"

Насамперед, треба визначитися, про що власне йдеться. Загалом летальна зброя (від лат. letalis — "смертельний") — це та, що призначена для знищення живої сили противника. До такого виду зброї належать: холодна та вогнепальна зброя, призначені для ураження супротивника в ближньому бою; ядерна, хімічна, запалювальна та бактеріологічна зброя масового ураження. Найрозповсюдженішою летальною зброєю є вогнепальна.

Використовувані політиками та медіа терміни "летальна зброя оборонного/наступального призначення" несуть переважно пропагандистське навантаження. Не буває на війні лише "оборонної" чи лише "наступальної" зброї – уся зброя призначена для того, щоб убивати.

Міф 2. Сенатори США дозволили постачання летального озброєння Україні

Насправді йдеться не про постачання зброї, а про внесення змін у закон про оборонний бюджет США на наступний фіскальний рік, який починається з 1 жовтня 2015. Відповідно до прийнятого проекту закону, Україні планують надати військової допомоги на суму $300 млн. У супровідній записці до законопроекту йдеться, що ця допомога, зокрема, передбачає й "надання летальних озброєнь оборонного характеру Україні".

Тепер проект буде відправлено на узгодження з Палатою представників Конгресу, яка наприкінці травня 2015 прийняла свою версію військового бюджету (в ньому на допомогу Україні передбачено $200 млн). Потім документ піде на розгляд спеціальної узгоджувальної комісії. Після цього – на підпис президенту.

Президент США Барак Обама вже висловив незгоду з багатьма моментами законопроекту і заявив, що накладе на нього вето. Він неодноразово казав, що не підтримує ідею надання Україні летальної зброї. 7 червня 2015 на саміті G7 прес-секретар Білого дому Джош Ернест наголошував що "позиція президента не змінилася щодо того, щоб не постачати додаткове наступальне озброєння в Україну", оскільки, на його переконання, це тільки б призвело "до подальшої ескалації ситуації, яка повинна бути вирішена дипломатичним шляхом".

Отже, наразі рішення Сенату США має швидше політичний характер.

Міф 3. Штати дадуть Україні тільки протитанкові системи Javelin

Заступник голови Адміністрації президента Андрій Таранов 18 червня 2015 впевнено заявив, що Україна отримає техніку за п’ятьма категоріями. Йдеться про засоби контрбатарейної боротьби, які дають змогу виявляти артилерійські та мінометні батареї на відстані більше 40 км; засоби радіоелектронної боротьби, спроможні протистояти російським системам глушення і розвідки; протитанкові системи Javelin, а також системи організації зв'язку для прихованого управління військами.

ЧОГО ЧЕКАЄ УКРАЇНА

Від США:
- засоби контрбатарейної боротьби
- засоби радіо-електронної боротьби
- протитанкові засоби (системи Javelin)
- системи організації захищеного зв’язку
- військове навчання

Від Франції:
- засоби тактичного радіозв’язку, одномоторні вертольоти H125, БПЛА

Від Іспанії:
- БПЛА

Експерти вважають, що Україні не варто чекати найновіших розробок. Імовірніше, йтиметься про озброєння, яке давно перебуває на базах? і якому американці вже готують заміну. Не виключено, що з цієї причини в списку таки буде Javelin – адже у США зараз триває зміна поколінь зброї, і вже відбуваються випробування модернізованих Javelin2.

Загалом, конкретний перелік озброєння має гриф секретності, доступ до нього повинне б мати лише вище військове керівництво обох країн.

Треба враховувати, що, постачаючи Україні зброю, США змушені будуть надавати й боєзапаси до неї. Адже наразі українське та американське озброєння невзаємозамінне, має різні калібри. І налагодити виробництво боєприпасів в Україні теоретично можливо – але потужностей поки не вистачає, та й треба багато часу для поступового переозброєння.

Міф 4. Летальну зброю Україні можуть надати лише США

Гіпертрофована увага саме до можливості постачання зброї зі Штатів створює враження, що США – єдиноможливе джерело, звідки Україна має шанси її отримати. Однак варто нагадати, що на Україну не поширюється ембарго на купівлю зброї. Тому, якщо, на думку командування, саме закордонної зброї бракує для перемоги над агресором, її можна закупити в інших країнах. І такі переговори ведуться з червня 2014 на різних рівнях.

Про те, що ведуться успішно, можуть свідчити слова першого заступника секретаря РНБО України Олега Гладковського. Ще наприкінці лютого 2015 він сказав:

"Ми працюємо з усім світом, і там, не виходячи за рамки державної таємниці, де ми не маємо шуму, там, де ми не маємо впливу, який ми, на жаль, і самі створюємо, від цих країн ми зброю летальну отримуємо".

Тоді ж він оприлюднив інформацію про переговори щодо великої кількості контрактів, які буде реалізовано з низкою американських компаній.

У цьогорічному посланні до Верховної Ради президент Порошенко зазначив, що Україна уклала угоди на постачання нам зброї, в тому числі летальної, з 11-ма державами.

Міф 5. Надання Україні летальної зброї поставить крапку в українсько-російській війні

Хотілося б, але таки – ні. Слід нагадати, що до серпня 2014, поки на Донбас не ввійшли колони російських регулярних військ, основною зброєю обох сторін була стрілецька та гранатомети. Росія ж першою почала використовувати "Буки", "Гради", "Смерчі".

Наразі йдеться про можливість використання зброї третього покоління, і саме про неї згадують в контексті надання зброї Україні з боку США. За словами Порошенка, Росія вже випробовує в Україні найновіші воєнні розробки. Не можна виключати, що й інша сторона запропонує випробовувати на території України експерементальні види озброєнь.

Побоювання, що поставки американської зброї Україні розпочнуть новий виток ескалації війни, не позбавлені підґрунтя. Як мінімум – це можливий сценарій розвитку подій. Подібне світ уже проходив під час Корейської війни 1950-53, коли поступове нарощування сили та озброєнь з обох сторін призвело до близько 5 млн жертв – але дві Кореї так і залишилися по різні боки барикад.

Голова Комітету Палати з питань збройних сил, республіканець Мак Торнбері, палкий прихильник надання зброї Україні, критикує президента Обаму, за те, що той досі "не зробив достатньо, щоб забезпечити Україні військову підготовку та допомогу, яка б дозволила краще оборонятися і збільшити ціну для Росії за участь таких у агресивних діях проти України".

Отже, і американці говорять не про завершення війни за допомогою їхньої зброї, а про збільшення втрат з боку агресора.

Олена Нагорна