Наскільки міцний союз Китаю та Росії?

Дружба проти США міцнішає попри те, що ці країни і досі уявляють майбутнє по-різному
21 липня 2015, 15:07

Джерело: Stratfor

У липні в Уфі пройшли засідання двох організацій, у яких беруть участь Росія та Китай. Це Шанхайська організація зі співпраці (ШОС) та БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і Південна Африка). Ці зустрічі стають опорними віхами розвитку відносин між Китаєм і Росією.

Організація БРІКС – порівняно недавнє утворення, у той час як ШОС виникла 2001 року як наступниця так званої Шанхайської п'ятірки, до якої входили Росія, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан і Китай. Окрім них ШОС тепер включає ще й Узбекистан.

шанхайська організація співпраці

Заснована як форум для врегулювання кордонів, що виникли після розпаду Радянського Союзу, останніми роками організація розширена, а її завдання зазнали змін. Донедавна Китай і Росія мали різні бачення розвитку ШОС, які завели її розвиток у глухий кут. Китай підштовхував членів організації до економічного об’єднання, в той час як Росія підкреслювала політичну роль цього утворення і наполягала на розширенні співпраці в галузі безпеки.

Розбіжності у баченнях випливають із різних національних стратегій Росії і Китаю:

РФ вважає, що військова міць є основою для національної сили, влади і впливу.

Москва бачила в об’єднанні потенційний політичний і навіть безпековий блок, своєрідний засіб, що гарантує регіональну безпеку, і при цьому захищає інтереси Москви в Центральній Азії. Росія сподівалася втягнути в об’єднання Китай, щоб мати більше важелів у боротьбі зі Сполученими Штатами.

Китай, навпаки, бачить в основі влади економіку.

Для Пекіна військова міць спирається на потужну економічну базу, і глобальна влада виникає не лише завдяки військовій силі, але й завдяки здатності формувати глобальні ринки. Китай теж сподівався, що об’єднання зміцнить його руку у відносинах із Вашингтоном, але він розглядав ШОС більше як потенційний економічний блок, який би допоміг Китаю повною мірою скористатися природними ресурсами регіону.

Ця різниця в оцінках природи влади формувала національні стратегії Росії і Китаю, а також їх дії в ШОС та наступне утворення БРІКС. Обидві країни оцінювали свою силу, порівнюючи себе з сусідами і одна з одною.

Наразі ШОС почав процес залучення до своїх лав Індії і Пакистану, які багато років утримувалися від цієї організації на відстані простягненої руки.

Розширена в такий спосіб ШОС створює простір, в якому нівелюється економічна влада США, адже в нього будуть включені дві країни світу, що мають найбільше населення. Це закладає засади для майбутнього економічного простору, який теоретично зможе конкурувати з Європейським Союзом або США, послаблюючи економічні важелі Штатів, що застосовуються для впливу на поведінку Росії та Китаю: такі, як санкції і ціни на нафту. Росія і Китай знайшли спільний погляд на розширення організації: це допоможе їм кинути виклик Сполученим Штатам.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Василя Грицака Голови СБУ

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?