НАТО-Росія: операція "демонізація"?

Кому вигідне підвищення градусу інформаційного протистояння?
19 серпня 2015, 13:17

Олена Нагорна

Олена Нагорна"Висновки"

Інформаційна війна між Альянсом та Росією вийшла на новий рівень. Про це свідчать доповідь британського неурядового аналітичного центру "Європейське співтовариство лідерів за багатостороннє ядерне роззброєння і нерозповсюдження" (European Leadership Network, ELN) "Підготовка до гіршого: чи посилюють військові навчання Росії та НАТО ймовірність війни в Европі?", поширена низкою західних медіа, та офіційна відповідь з боку НАТО, про яку частина цих медіа не згадали.

Про що сказали аналітики

Аналізуючи військові навчання, які відбулися у першій половині 2015 року, експерти дійшли висновку, що Росія та НАТО під час цих навчань розглядали один одного як потенційних супротивників, готуючись до можливої конфронтації. Автори доповіді відзначили, що дії РФ значною мірою непередбачувані, оскільки Росія проводила військові навчання без попереднього анонсування.

Однак, підкреслили експерти, все це не означає, що Альянс та РФ уже вирішили почати війну. Хоча підстави для хвилювань у ситуації, яка склалася зараз, на їхню думку, таки є, зважаючи на дві обставини.

Перша: навіть якщо кожна зі сторін справді прагне посилити свою обороноздатність, то опонент розцінює проведення навчань як провокацію та навмисне посилення кризи.

"В нинішнній атмосфері недовіри військові навчання можуть дати поживу для ще більшої невпевненості, а це породжує класичний приклад "дилеми безпеки" в міжнародних відносинах", - пишуть автори.

Друга – це збільшення кількості інцидентів за участю російських та натовських військових, про які докладно повідомлялося у одному з попередньіх звітів ELN.

Доповідь ELN була опублікована у провідних світових медіа – "Deutsche Welle" (Німеччина), "Expresso" (Португалія), "The Washington Post" та "Financial Times" (США), британських "The Guardian" та "The Telegraph".

Що обурило НАТО

НАТО на аналітичні дослідження відповідає не часто, але 12 серпня (наступного дня після публікації згаданої доповіді у "The Guardian") таке трапилося. Головна причина негайної офіційної реакції полягала не в прогнозах чи згадках про певні події, а в самому підході: дії НАТО та Росії ставилися на одну лінійку – як такі, що свідчать про нагнітання ситуації з обох сторін.

Заступниця речника НАТО Кармен Ромео, від імені якої розміщено згадану відповідь, уже в першому реченні різко заявила, що ELN "вводить читачів в оману, прирівнюючи навчання НАТО і Росії". Вона назвала два факти на підтвердження явної переваги росіян у цьому процесі, і не лише кількісної. По-перше, російське Міністерство оборони оголосило про 4000 навчань цього року, що в понад 10 разів більше від того, що запланували НАТО і члени Альянсу на той самий період. По-друге, в останніх російських навчаннях взяли учать ядерні сили і сили, здатні нести ядерні заряди.

Окрім того, Ромео акцентувала на змінах, які трапилися у світі за останні півтора року, що змушують розглядати російські навчання саме в контексті дій Росії – анексії Криму та військових дій на Донбасі. І таку зміну політики Росії НАТО не може не враховувати. "НАТО неодноразово чітко пояснювала, що ми не прагнемо конфронтації з Росією. Понад два десятки років ми намагаємося розбудовувати відносини співробітництва з Росією. Проте Росія змінює кордони силою, продовжує підтримувати сепаратистів в Україні і погрожує розташуванням ядерних ракет на кордонах з Альянсом", - зазначили в НАТО.

В Альянсі також звертають увагу і на особливі правила гри, які сама для себе встановлює Росія при проведенні навчань і які суттєво відрізняються від тих, що їх дотримуються інші країни. В Альянсі вважають, що масштаби, кількість та спосіб проведення військових навчань Росією "посилюють напруження, а не допомагають його знизити".

"Росія навмисно уникає прозорості і передбачуваності у військових справах. Вона навмисно уникає виконання вимог про повідомлення і спостереження за навчаннями згідно з Віденським документом і застосовує поняття "винятковий" до широкомасштабних "несподіваних" навчань без попередження. Ці навчання є частиною більш агресивної військової доктрини Росії, небезпечної політичної риторики, збільшення воєнної сили і незаконної анексії Криму", - зазначено в заяві Кармен Ромеро.

Кому це вигідно

Російські медіа прокоментували відповідь представниці НАТО на цей звіт у стилі "в НАТО упрекнули Россию в слишком большом количестве учений" ("Аргументы и факты"), роблячи акцент саме на загрозливій тезі щодо ймовірності початку військового конфлікту, у якій головну провину покладають, зрозуміло, на НАТО. Такий підхід (Росія змушена реагувати на загрози її безпеці) був озвучений МЗС Росії ще 10 березня 2015 – там зробили досить знакову заяву, що не можна ігнорувати збільшення кількості навчань НАТО, які проводяться біля кордонів РФ.

Раніше постійний представник РФ при НАТО Олександр Грушко окреслив російську лінію покладання провини за зростаючу напругу на Альянс. В інтерв’ю "Комерсанту" він сказав, що НАТО переходить від політики партнерства до політики стримування Росії, створюючи нову "залізну завісу" в Європі.

На це та заступник генерального секретаря НАТО Олександр Вершбоу відповів у своєму Twitter: "Твердження про те, що НАТО будує залізну завісу, є російським міфом. НАТО бачить Європу як цілісну, вільну і мирну, а "РФ фабрикує загрозу НАТО, щоб виправдати свою агресію".

Серед країн-учасниць НАТО, за даними ELN, зобов’язання витрачати 2% ВВП на оборону виконала лише Естонія. Росія ж цьогоріч подвоїла військовий бюджет до 4,2% ВВП. При цьому вона скоротила витрати на все, включно з охороною здоров'я і соціальними виплатами.

Демонізація образу ворога, який стає дедалі небезпечнішим та агресивнішим, – очевидно, єдиний дієвий засіб, який дозволяє виправдовувати внутрішні "тимчасові труднощі", з якими стикається більшість пересічних росіян, та утримувати країну в пошані до президента, який протистоїть цьому ворогу.

Ворогові дедалі наполегливіше надають образу НАТО. Аналітична доповідь, яка наче безпристрасно змалювала нібито симетричні кроки до демонстрації військової міці з обох сторін, - НАТО та Росії, - цілком лягає в інформаційну стратегію лише однієї з них – Росії.

Для довідки
Британський неурядовий  аналітичний центр «Європейське співтовариство лідерів за багатостороннє ядерне роззброєння і нерозповсюдження» (European Leadership Network, ELN) створений у березні 2011 року. Штаб-квартира знаходиться в Лондоні. Очільник центру – Дес Браун, британський політик, лейборист. У 2001 році став членом уряду Тоні Блера, в 2006 очолював оборонне відомство Великобританії. В ELN працюють дипломатичні, військові та наукові діячі з Європи, Росії та Туреччини. Від Росії у керівний комітет аналітичного центру входить колишній міністр закордонних справ РФ Ігор Іванов.

Олена Нагорна

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Ігора Бенедисюка Голови Вищої ради юстиції

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?