Східний фланг Европи посилює військовий блок

Це реакція країн Східної Європи на «незаконну анексію Криму Росією, яка ставить під загрозу безпеку на континенті»
05 листопада 2015, 19:57

Олена Нагорна

Олена Нагорна"Висновки"

У Бухаресті зустрілися лідери країн східного флангу НАТО: Румунії, Польщі, Литви, Естонії, Латвії, Угорщини, Болгарії, Словаччини та глава нижньої палати парламенту Чехії. Зустріч названо «міні-самітом НАТО».

Україні в міні-саміті участі не брала.

Головною темою міні-саміту НАТО у Бухаресті є безпека на східних кордонах Північноатлантичного альянсу та Європейського Союзу. На завершення зустрічі лідери зробили заяву, яка має стати спільним голосом перед самітом НАТО у Варшаві в 2016 році.

У прийнятій декларації є три важливі елементи:

Перший – це наголошення на вагомості трансатлантичних взаємозв’язків у питаннях безпеки.

Другий - це перший практичний крок у напрямку реалізації заявленої Анджеєм Дудою в інавгураційній промові концепції «Міжмор'я» - Альянсу держав Балтійського, Чорного та Адріатичного морів, спрямованого на «стримування Росії».

Третій - конкретизація спільних вимог, формування "єдиного фронту" східно-європейських держав, визначення позицій, які вони будуть відстоювати на Варшавському саміті НАТО. 

Втім, єдність ця поки на рівні підписаної декларації. Зокрема, Польське Радіо вважає, що «існує розбіжність інтересів, наприклад, Праги й Будапешта.

Саміт у Румунії, де-факто можна назвати антиросійським самітом, отже уряди, які мають якісь активи у взаєминах з Росією, просто змушені були поводитися дуже обережно, і можливо в майбутньому, тобто під час саміту НАТО у Варшаві в 2016 році, вони під тиском російської дипломатії та уряду намагатимуться зберігати окрему думку.

Польські знавці політичних механізмів підкреслюють, що нова угода між Росією та НАТО – це неабияка проблема. Альянс повинен придумати такі заходи, щоб не підірвати цього акту, але й водночас запровадити надійні методи стримування Росії.

Нагадаємо, Польща, вже підписала угоду з США про розміщення американської військової техніки і озброєнь на п'яти польських військових базах: авіабазі Ласк (центр країни), в центрі підготовки сухопутних військ в Дравсько Поморське (північ), у містах Сквежіна (захід країни), Цеханув (схід) і Хощно (північний захід). Також Литва, Латвія та Естонія домагаються встановлення постійних баз НАТО на своїх теренах.

Польський президент Анджей Дуда на попередній зустрічі з румунським колегою Клаусом Йоханніса заявив, що його країна налаштована на збільшення чисельності та бойової потужності військ НАТО, які перебувають у Польщі по ротації, повідомило ВВС.

Він розраховує, що надалі на польській території базуватиметься постійний контингент союзників.

Керівники східноєвропейських країн заявили, що вони твердо виступають за те, щоб Росія поважала міжнародне права, а також почала знову виконувати взяті на себе зобов'язання. У цьому вони бачать передумову для відновлення відносин між НАТО і РФ, заснованих на довірі.

У спільній декларації країни Центрально-Східної Європи засудили Росію за її дії в Україні і звернулися з закликом до НАТО про надання додаткових ґарантій та конкретні рішення стосовно збільшення безпеки в регіоні.

«Ми показали єдність і рішучість, ми зробили вагомий внесок до чергових рішень, які будуть прийняті на саміті Північноатлантичного Союзу у Варшаві», - наголосив президент Польщі Анджей Дуда , який був ініціатором саміту.

«Вважаю, що найважливіше є те, аби саміт у Варшаві був самітом конкретних рішень, аби після саміту в Ньюпорті в Уельсі ця зустріч стала наступним кроком задля зміцнення безпеки в регіоні», – сказав  Анджей Дуда.

За його словами, «усі держави НАТО повинні мати однакове відчуття безпеки, повинні однаково бути захищені Північноатлантичним альянсом, бо безпека є неподільною».

За словами господаря зустрічі, президента Румунії Клауса Йоганніса – найважливішою однак, була єдність усього регіону: «Ця зустріч є частиною нашого внеску в безпеку всього НАТО. Показуючи єдність, ми допомагаємо всім».

У своїй декларації лідери країн східного флангу НАТО засудили незаконну анексію Криму і факт, що Росія підтримує сепаратистів. Президенти підкреслили своє занепокоєння діями Росії в Україні, які підривають європейську безпеку. Дотепер, зокрема, чехи та угорці виступали проти засудження Росії та критично висловлювалися на тему євросоюзних санкцій проти Москви.

Наступний саміт НАТО заплановано на 8-9 липня 2016 року в Варшаві.

 

Олена Нагорна

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Павло Жебрівський Голова Донецької обласної державної адміністрації

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Василя Грицака Голови СБУ

Запитання до:

Голови Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої

Як ви поясните західним партнерам, від яких Україна вимагає санкцій проти Росії, чому в умовах війни НБУ збирається підтримувати російські банки?