Петро Вишиванець

Петро Вишиванецьволонтер ГО "Народний тил"

НАТО. Проектувати стабільність

Коротка версія виступу Голови Військового комітету НАТО генерала Петра Павела на 16 Міжнародному тижні НАТО в Україні

23 квітня 2016, 13:57

"...Вчора я дізнався - неофіційно - про те, що існує намір задекларувати на липневому саміті НАТО в Варшаві Україну як асоційованого члена НАТО. Це позиція знаходиться на половині шляху до повноцінного членства в Альянсі."

***
Моя доповідь буде короткою і тезовою для часу на питання.

Ризики миру Східної Європи є значними, але на нашу думку не найбільшими для НАТО. Менше з тим, Альянс був створений для реакції саме на такі ризики. Росія намагається переписати правила гри, що допустити неможливо. Наші відносини з Росією не є чимось одновимірним. Існує діалог з окремих питань, але навіть з урахуванням цього діалогу НАТО не збирається відмовлятись від захисту інтересів країн-партнерів - України, Грузії, тощо. Наші країни політично сталі щодо позиції: Росія повинна зупинитись в агресивних діях.

Військові варіанти не є найбільш прийнятними в умовах сучасних конфліктів. Ефективнішою для НАТО є стратегія попередження конфліктів. Наша задача - СПРОЕКТУВАТИ СТАБІЛЬНІСТЬ. Військові методи НАТО ефективні тільки РАЗОМ з іншими способами.

Важливим аспектом є те, що НАТО самотужки як військова організація не може добитись вирішення всіх проблем, тому справді важливою є співпраця НАТО з ЄС та комплексна боротьба. Задача НАТО - оборона країн НАТО, запевнення Польщі, Прибалтики в захисті державних кордонів.

НАТО - найбільш надійна військова спілка в світі.

Український генерал ставить питання - переходить до актуального:
- Чи достатньо НАТО робить для безпеки Східної Європи, України?
- Хороше питання. Ми говоримо про технічну підтримку та співпрацю з Україною. Незабаром в НАТО буде новий головкомандувач, ми нещодавно заслуховували його доповідь: він робитиме більше для України. За результатами мого візиту до України буду його інформувати.

В певних країн НАТО існує думка: Росія все ще потенційно може бути партнером. З цією думкою можна дискутувати, але вона існує.

Питання від мене:
- Продовжуючи минуле питання: Ви сказали що існує думка "росія може бути потенційним партнером"; скажіть, будь ласка, ось ви - НАТО - вважаєте Росію і її дії в достатній мірі передбачуваними для адекватної реакції в майбутньому?

- Всі рівні комунікацій і викликів нараз і переплутаними. Ми не можемо описати Росію як партнера - це не наша позиція: існує агресія. Разом з цим існують інші загрози, тероризм, екстремізм. Для більшого тиску на Росію зараз варто шукати інші варіанти - так ми отримаємо більше конструктиву, а не звинувачення.

Вчора я дізнався - неофіційно - про те, що існує намір задекларувати на липневому саміті НАТО в Варшаві Україну як асоціативного члена НАТО. Це позиція знаходиться на половині шляху до повноцінного членства в Альянсі.

Питання від Ольга Данилова:
- Враховуючи розвіддані та загальну інформацію, ми знаємо: Росія постійно посилює своє військове угрупування як на Сході України, так в Придністров"ї. Чи НАТО готове повноцінно "вписатись" за Україну у разі продовження розгортання бойових дій?

- Просте і складне питання водночас. Ми ретельно оцінюємо наявні дані. Нема сумніву: терористи, сепаратисти (в цьому слові є ноти позитивної характеристики, хоч я ніякого позитиву тут не бачу) озброюються росією. НАТО буде допомагати стримати російську агресію. росія продовжить наступ? Наразі не можу сказати більше - це питання на стадії обговорення - але: УКРАЇНА ДЛЯ НАТО БУДЕ ВИЗНАЧАЛЬНИМ МОМЕНТОМ!
Тут вирішується питання не тільки України - а майбутнього, відносин Україна-Захід. Ми не дозволимо подальшої агресії.

фото Олег Проценко

Дмитро Лиховій
Журюся
09 жовтня 2016, 17:03