Ігор Білоус

Народження та освіта

Народився 26 січня 1978 у Тернополі.

Закінчив загальноосвітню школу №2. Вихованець "Пласту".

1995 - вступив до Тернопільського національного економічного університету (колись – ТАНГ). Після трьох років навчання перевівся у Київський національний економічний університет (КНЕУ).

1999 – отримав ступінь бакалавра з міжнародних фінансів та бухгалтерського обліку Нортумбрійського університету (Ньюкасл, Велика Британія) в рамках спільної програми навчання з КНЕУ.

2000 - із відзнакою закінчив Київський національний економічний університет, отримав ступінь магістра в галузі міжнародної економіки.

Кар’єра

2000- 2005 - аналітик в інвестиційній компанії "SARS Capital", спеціалізація – розміщення облігацій, злиття та поглинання.

2005 - 2011 - керував інвестиційним банком UBS, начальник напряму "Український бізнес".

З травня 2011 – 2013 працював в українському офісі інвестиційної компанії "Ренесанс Капітал" російського мільярдера Олександра Прохорова: співдиректор – начальник інвестиційно-банківського управління в Україні та країнах Центральної та Східної Європи. Іншим співдиректором компанії в той період був Роман Насіров, нині голова Державної фіскальної служби.

2013 – 2014 - віце-президент у компанії Consortium Industrial Group (CIG).

Січень - березень 2014 - керуючий партнер компанії Altius (фінансовий радник у сфері злиття та поглинання).

У березні-червні 2014 – перший заступник міністра доходів і зборів з питань податкової політики; голова комісії з ліквідації Міністерства доходів і зборів.

У червні 2014 – березні 2015 - голова новоствореної Державної фіскальної служби. У березні 2015 подав у відставку.

З 19 травня 2015 - голова Фонду державного майна України.

Бізнес 

Інформації про власний бізнес немає. 

Політична діяльність 

Не є членом  жодної політичної партії. 

Зв’язки 

Мати – Ольга Степанівна Білоус, була засновницею та ректором приватного начального закладу "Інститут економіки та підприємництва" у Тернополі.

У вересні 2014 прес-служба прокуратури Тернопільської області зробила заяву, що прокурор Тернополя звернувся до суду з позовом про скасування рішення Тернопільської міської ради від 3 березня 2006, якими Інституту економіки та підприємництва надано в оренду земельну ділянку площею майже 3 га під будівництво житлових будинків. Після перевірки вузу у 2007 комісією Міносвіти, ініційованою тодішнім нардепом від Партії регіонів Орестом Муцом, інститут позбавили права випускати магістрів-фінансистів. У 2008 році заклад закрили, оскільки заяви до нього подала мала кількість абітурієнтів. Однак юридична особа "Інститут економіки і підприємництва" досі працює й виступає орендарем земельної та замовником будівельних робіт. Після зміни у 2009 складу засновників інституту, частка Білоусів скоротилася до 28% і зареєстрована на Олега Білоуса - чоловіка Ольги Білоус, батька Ігоря Білоуса.

Ольга Білоус до 2010 була депутатом Тернопільської міської ради. 26 жовтня 2014 ЦВК затвердила її головою окружної виборчої комісії з виборів народних депутатів України  в одномандатному виборчому окрузі з центром у Тернополі (за квотою Ліберальної партії України).

У 2011- 2013 Ігор Білоус керував київським офісом інвестиційної компанії "Ренесанс Капітал" разом із Романом Насіровим (співдиректори), якого у квітні 2015 призначили головою Державної фіскальної служби.

Призначення Ігор Білоуса на посаду голови Фонду держмайна відбулося за поданням парламентської фракції "Блок Петра Порошенка". Голова фракції БПП Юрій Луценко особисто зізнався, що лобіював кандидатуру Ігоря Білоуса на посаду керівника ФДМУ.

Результати діяльності 

На початку 2013 інвестиційна компанія "Ренесанс Капітал" закрила свій український підрозділ саме в той час, коли ним керував Ігор Білоус разом з Романом Насіровим. Інвестаналітики зазначають, що основною причиною закриття стали незадовільні результати роботи київського офісу компанії. В 2011-12 році "Ренесанс Капітал Україна" закрила лише одну оборудку з продажу маслоекстракційного заводу "Колос" швейцарській Glencore.

Працюючи в банку UBC, супроводжував придбання у держави компанією Mittal Steel 93,02 % акцій ПАТ "Криворіжсталь" (після реприватизації); продаж українським олігархом Олександром Ярославськом  51 % акцій ПАТ "Укрсіббанк" французькому банку BNP Paribas; продаж 60% акцій ПАТ "Банк Форум",  які належали українському олігарху Леоніду Юрушеву, німецькому банку Commezbank; проведення IPO ПАТ "Миронівський хлібопродукт" українського олігарха Юрія Косюка; розміщення єврооблігацій декількох українських емітентів.

Під час реорганізації податкового відомства, яку провадив Ігор Білоус як голова комісії з ліквідації міністерства доходів і зборів, було звільнено 7 тис. його співробітників.

У серпні 2014 повідомив про початок реформування податкової системи. Було запроваджено електронне адміністрування ПДВ і податковий компроміс, скорочення кількість податків з 22 до 9, а також зменшено розмір єдиного соціального внеску для підприємців, які виконали умови для переходу на ЄСВ з вдвічі меншою ставкою від базової. Ініціював розробку та реалізацію Концепції комплексної ідентифікації та ліквідації схемного податкового кредиту, що, за інформацією ДФС, дозволило у 2014 році удвічі зменшити обсяги фіктивного податкового кредиту.

Однак представники малого та середнього бізнесу, а також бізнес-асоціації констатують, що у податковій системі за часів Білоуса практично не відбулося якісних змін. Навпаки, зросло податкове навантаження, наприклад, на сільгоспвиробників — приблизно втричі, внаслідок змін до Податкового кодексу наприкінці 2014. Представники малого та середнього бізнесу також вказують на збільшення, починаючи з літа 2014 року, кількості перевірок та розміру хабарів за зменшення донарахованих перевіряльниками податкових зобов’язань та штрафів.

23 лютого 2015 прем'єр Яценюк через масові звернення бізнесменів щодо збереження корупційних схем у роботі фіскальної служби ініціював службове розслідування діяльності керівництва Державної фіскальної служби. За його результатами, у березні 2015 уряд звільнив з посади першого заступника голови ДФС Володимира Хоменка (керував податковою службою) і Анатолія Макаренка (керував митницею). Слідча комісія з перевірки фактів корупції на митниці та в податковій під головуванням міністра економічного розвитку Айвараса Абромавічуса виявила цілу низку зловживань у відомствах, підпорядкованих заступникам Ігоря Білоуса. Зокрема  йдеться про факти контрабанди брендових товарів і контрафакту, яка проходила через митницю як ширпотреб, а також  контрабанди спирту, зокрема, з Молдови.

З’ясувалося також, що за потрапляння в список претендентів на прощення податкових зобов’язань  минулих років (так званий податковий компроміс), бізнес повинен заплатити співробітникам податкової  5% від суми заявленого компромісу, а вже потім - 5% у бюджет країни.

Також за винагороду в розмірі 0,5-2% від суми заявленого до відшкодування ПДВ фіктивні підприємства і фіктивний податковий кредит ставали легальними.

Всі отримані в результаті розслідування факти корупції мали бути  відправлені до прокуратури. Проте від березня 2015 жодних заяв від правоохоронних органів по цій справі не було.

Розслідування комісії натомість не виявило зловживань з боку Ігоря Білоуса на посаді голови ДФС. Однак  Білоус пішов у відставку добровільно.

 

Декларація 

У декларації про доходи за 2014 рік вказав 2,163 млн грн. З них заробітна плата склала 157 тис. грн, дивіденди 200 тис. грн, страхові виплати 5 тис. грн. Найбільший дохід – 1,8 млн грн – отримав від відчуження майна. У власності Білоуса земельна ділянка площею 1300 кв. м у с.Плюти (Обухівський район) під Києвом, будинок на Івано-Франківщині площею 249 кв. м; 4 автомобілі (Nissan, Mercedes, Ford, Audi та мотоцикл Harley Davidson; у декларації за 2013 було вказане люксове спортивне авто Porche Panamera). Задекларовано також недобудований у  Плютах будинок площею 570 кв. м. "Сума коштів на рахунках у банках" - 3 млн грн у "Приватбанку". Водночас у графі "Вкладених у звітному році" значиться майже 5 мільйонів. Дружина Білоуса за 2014 рік отримала 133 тис. грн доходу. Вона володіє земельною ділянкою у Вишгородському районі Київщини площею 900 кв. м, квартирою у Києві площею 94,7 кв. м, автомобілем Mercedes та має 2 млн грн на рахунку в "Приватбанку".

ЦИТАТИ:  

«Ми кожен день комусь переходимо дорогу. Роблячи крок, ми обрізаємо дуже багато чого в системі, це багатьом не подобається. У людей, які намагаються впливати на структуру, стає менше грошей в кишенях»

(segodnya.ua, 10 бер. 2015 р)

 «Головний резерв наповнення бюджету, на сьогодні чи не єдиний, – це кошти, виведені з тіні, та пожвавлення виробництва завдяки відновленню балансу між потребами бізнесу та інтересами держави, який був повністю зруйнований попередньою владою»

(прес-конференція, 23 січня 2014)

 «Як людина з бізнесу я вам скажу, що державна система непроста штука. Що дивує, коли приходиш сюди, це, звичайно, жахливі процеси, кількість людей, які їх обслуговують і контролюють, приносять якісь папери. Все це нагадує безперервний процес зігрівання, без результату. Напевно, так було все життя. Ніхто не ставить великі цілі, тому що під це немає мотивації»

(segodnya.ua, 10 бер. 2015 р)

 

Фізіогномічний аналіз Ігора Білоуса

Дізнатися більше про фізіогномічний аналіз Ігора Білоуса