Валентин Наливайченко

НАРОДЖЕННЯ ТА ОСВІТА

Народився 8 червня 1966 у Запоріжжі.

1983-84 — перший курс Харківського державного університету, філологічний факультет.

1984-86 — строкова служба в лавах армії СРСР, частина "Десна" (Чернігівська область).

1986-90 — КНУ ім. Т.Шевченка. Отримав диплом із відзнакою. Здобув фах викладача та референта-перекладача із англійської мови.

1991-94 — Червонопрапорний ім. Ю.Андропова інститут КДБ СРСР (у 1970-75 у цьому вузі навчався нинішній президент РФ Володимир Путін; зараз – Академія зовнішньої розвідки). Навчання не закінчив, відрахований достроково (через три роки після вступу) у званні старшого лейтенанта. 15 лютого 1994 відкомандирований наказом начальника інституту в розпорядження СБУ.

16 квітня 1994 — звільнений із СБУ наказом тодішнього голови Євгена Марчука через "відсутність конкретних результатів роботи".

КАР'ЄРА

1990-91 — викладач кафедри російської мови у Київському інженерно-будівельному інституті.

1992-94 — заступник директора з економіки, маркетингу та менеджменту ТОВ "Якість" (Запоріжжя).

У 1994–97 — другий, потім перший секретар посольства України у Фінляндії, за сумісництвом у Данії та Норвегії.

Липень-серпень 1998 — перший секретар, завідувач відділу консульського забезпечення інтересів фізичних та юридичних осіб Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України.

2000-01 — радник, заввідділу, заступник начальника Консульського управління Департаменту консульської служби МЗС України. Входив до складу Координаційної ради з питань запобігання зникненню людей.

2001-03 — консул посольства України в США.

2003-04 — директор Департаменту консульської служби МЗС України.

2004-05 — заступник міністра закордонних справ України. Член комісії при Президентові України з питань громадянства. Член міжвідомчої ради з питань координації заходів, спрямованих на боротьбу з незаконною міграцією. Голова делегації України на переговорах з Єврокомісією щодо підписання угод про спрощення візового режиму та про реадмісію з країнами-членами ЄС.

У 2006 — Надзвичайний і повноважний посол України в Республіці Білорусь.

З травня 2006 по березень 2009  — перший заступник голови СБУ, керівник Антитерористичного центру.

З грудня 2006 по березень 2009 — виконувач обов’язків голови СБУ.

З березня 2009 по березень 2010 — голова СБУ.

По грудень 2012 — керівник групи радників ТОВ "Смайл Холдінг Україна". Дати вступу на посаду у відкритих джерелах немає.

З 12 грудня 2012 по 17 березня 2014народний депутат України. Перший заступник голови комітету Верховної Ради у закордонних справах. Член постійної делегації Верховної Ради України в Парламентській асамблеї ОБСЄ.

З лютого по липень 2014 — уповноважений ВР з контролю за діяльністю СБУ

З 24 лютого 2014 по 18 червня 2015 — голова СБУ.

БІЗНЕС

В особовій картці, створеній за часів депутатства Наливайченка в 2012-14, зазначено, що він працював головою групи радників ТОВ "Смайл Холдінг Україна". За даними видання INSIDER, ця компанія належить дочці Наливайченка — Ользі.

Видання посилається на Реєстр юридичних осіб. Проте наразі в його відкритій частині серед засновників зазначено лише "Смайл Ассістанс Лімітед", що зареєстрована у Лондоні. До "Смайл Холдінг Україна" входять чотири компанії: "Смайл консалтинг", "Смайл медіа", "Смайл-трейдинг" та "Смайл сервіс". Основні види діяльності цих компаній - інформаційні послуги, нерухомість та допомога страховим компаніям (бренд "Смайл Асістанс").

За даними "Вісника державних закупівель", повідомляє INSIDER, у 2010-12 ці компанії заробили близько 60 млн гривень на угодах із державними компаніями – зокрема, вигравали тендери "Чорноморнафтогазу" та "Укргазвидобування".

Наливайченко заявив виданню, що він сам та його дружина не мають жодного стосунку до "Смайл Холдінгу Україна", проте нічого не згадав про відношення до компанії своєї дочки.

Дружина Валентина Наливайченка — Олена Іванівна, відповідно до даних Державного реєстру юросіб та фізосіб-підприємців, з 2007 по 2011 займалася здаванням в оренду нерухомого майна. Також її ім'я є серед засновників кооперативу "Садове товариство "Сосновий бір".

ПОЛІТИЧНА ДІЯЛЬНІСТЬ

У травні 2010 оголосив про створення громадської ініціативи "Оновлення країни" і став її координатором. Станом на червень 2015 сайт цієї організації не працює, сторінки в соціальних мережах також не наповнюються.

У вересні 2010 вступив до партії "Наша Україна".

У 2010-12 — голова політради "Нашої України".

У березні 2011 у партії стався конфлікт, пов’язаний із намірами деяких партійців передати частину повноважень голови партії (Віктора Ющенка) голові політради. Ющенко звинуватив Наливайченка в тому, що він хоче "вкрасти в нього партію".

24 травня 2012 Наливайченко вийшов із політради "Нашої України" та з партії. Офіційною причиною цього кроку, за повідомленням його прес-служби, була незгода з тим, що "фатально відтерміновується" рішення про участь "Нашої України" у виборах до ВР у форматі об’єднаної опозиції".

У червні 2012 увійшов до об’єднаної опозиції "Батьківщина" на умовах "індивідуального членства".

1 серпня 2012 вступив до партії "Удар" Віталія Кличка. У жовтні 2012 обраний народним депутатом України за списками цієї партії (№3 у списку).

ЗВ'ЯЗКИ

У "Нашій Україні" був однопартійцем третього Президента України Віктора Ющенка та чинного Президента України Петра Порошенка. Потім перейшов до партії Віталія Кличка.

У 2009 став головою СБУ за поданням президента Віктора Ющенка. Ющенко тричі вносив до парламенту це подання, проте парламентський Комітет з безпеки і оборони двічі відхиляв кандидатуру через те, що, на думку депутатів, Наливайченко не зміг би захистити інтереси держави на посаді голови СБУ. Затвердили Наливайченка лише з третьої спроби простою більшістю.

У 2009 заступником Наливайченка як голови СБУ став Валерій Хорошковський, який мав бізнес-зв’язки з олігархом Дмитром Фірташем. Сам Наливайенко обрав сторону Фірташа у 2009 під час конфлікту між газовим трейдером RosUkrEnergo, що належав цьому бізнесмену, та державним монополістом НАК "Нафтогаз України". Тоді українська митниця розмитнила 6,3 млрд кубометрів газу як товар, що належить НАК "Нафтогаз Україна", проте саме на цей газ претендувала компанія Фірташа RosUkrEnergo. СБУ порушила справу з цього приводу, а також заарештувала заступника начальника відділу енергетичної митниці Держмитслужби України. Прем’єр Юлія Тимошенко, депутат Олександр Турчинов та решта членів БЮТ виступили з різкою критикою на адресу Наливайченка, звинувативши його в "кришуванні" RosUkrEnergo.

Свою причетність до Фірташа й діяльності RosUkrEnergo почав публічно спростувати в 2015.

У 2010 Наливайченко вступив до "Нашої України" одночасно із Сергієм Бондарчуком, який очолив політраду "Нашої України" після виходу з партії Наливайченка. Бондарчук є кумом Юлії Льовочкіної (сестри бізнес-партнера Фірташа Сергія Льовочкіна); працював у СБУ з травня 2014, і сам був ініціатором цієї співпраці. Про це стало відомо наприкінці лютого 2015, коли СБУ оголосило, що звільняє Бондарчука в запас. Це сталося після того, як йому інкримінували присвоєння 7,5 млн грн. державних коштів під час перебування на посаді директора оборонного держпідприємства "Укрспецекспорт", а МВС оголосило його в розшук.

У 2014 на посаду голови СБУ був висунутий спікером ВР та в.о. президента Олександром Турчиновим.

У 2014, вдруге очоливши СБУ, призначив своїм радником Маркіяна Лубківського, який у 2013 очолював наглядову раду компанії "Укрреставрація" (власницю київського «Гостинного двору»).

Помічником Наливайченка під час його депутатства був голова "Правого сектора" Дмитро Ярош.

РЕЗУЛЬТАТИ ДІЯЛЬНОСТІ

У 2009, коли Наливайченко очолив СБУ за президентства Ющенка, розпочалося розслідування кримінальної справи про Голодомор в Україні 1932-33. У 2014, коли він очолив установу за президентства Порошенка, — було розсекречено архіви СБУ за 1917-91.

У 2007 СБУ під головуванням Наливайченка порушила справу проти судді Конституційного суду Сюзанни Станік, яку підозрювали в корупції. Зокрема, її звинуватили в тому, що вона отримала в подарунок квартиру в елітній багатоповерхівці, а її безробітні родичі володіють нерухомістю, яка коштує $12 млн. Станік спростовувала всі звинувачення і наполягала на тому, що СБУ і Наливайченко особисто чинять тиск на Конституційний суд, аби він ухвалив рішення щодо можливості дострокового розпуску Верховної Ради.

У 2008 ГПУ порушила проти Наливайченка кримінальну справу за підозрою в розголошенні державної таємниці. Приводом стала заява народного депутата Геннадія Москаля про те, що в будівлі СБУ на вул. Володимирській працюють співробітники ЦРУ, і одному з них, Чарлзу Леві, навіть виділили окремий кабінет №112 і надали доступ до документів, які становлять державну таємницю, а також до особових справ окремих працівників СБУ. Ці матеріали стосувалися діяльності російських спецслужб і зовнішньої розвідки, соціально-політичної ситуації в Криму, міжнаціональних проблем в Україні та Росії, компромату на провідних політиків і громадських діячів України. Проте в березні 2013 справу закрили за відсутністю складу злочину.

У вересні 2014 — СБУ порушило справу стосовно колишнього міністра фінансів Юрія Колобова та інших членів уряду України через підозру в розтраті державного бюджету; у лютому 2015 — проти російської нафтової компанії "ЛУКОЙЛ" щодо незаконності купівлі цією компанією нафтохімічного комплексу "Оріана", у квітні 2015 — проти колишнього "регіонала" Сергія Ківалова

У квітні 2015 СБУ допитала лідера КПУ Петра Симоненка щодо його антиукраїнської діяльності, закликів до порушення суверенітету та територіальної цілісності України, але обвинувачення йому висунуто не було.

ДЕКЛАРАЦІЯ

За 2014 рік як скупний дохід Наливайченко задекларував лише заробітну плату в сумі 234 тис. 738 грн. Його дружина Олена - 280 тис. 191 грн сукупного доходу, серед яких: 14 тис. 759 грн - заробітна плата, 115 тис. 832 грн — відсотки та дивіденди, 149 тис. 600 грн — дохід від відчуження майна.

З нерухомого майна Наливайченко задекларував одну земельну ділянку в Київській області площею 1 тис кв м. А його дружина - земельну ділянку площею 2 тис. кв. м, та квартиру 320 кв. м у Київській області, а також дві квартири площею 74 кв м та 184 кв м у Києві.

Авто в подружжя немає. Банківський вклад є лише в дружини — 2 млн 219 тис. 313 грн.

Видатки на утримання нерухомості в декларації не зазначено.