Айварас Абромавічус

Народження та освіта

Народився 21 січня 1976 у Вільнюсі (Литва).

З 1993 навчався в Естонії, у приватній бізнес-школі (Американський університет). Має ступінь бакалавра в галузі міжнародного бізнесу університетів Concordia International University (Естонія) і Wisconsin (США).

У 1988 у складі дитячої збірної Литви став чемпіоном СРСР з баскетболу, тренував жіночу та чоловічу баскетбольну команду університету.

 Кар’єра

З 1996 – співробітник найбільшого банку Прибалтики, «Хансабанк» (з 2005 - дочірня структура «Сведбанку»); від 1998 – директор департаменту цінних паперів; клієнтами були фонди зі Скандинавії, США, Великобританії.

1999 взяв участь у першому в світі проекті з інтернет-брокериджу на ринках, що розвиваються (Швеція). До 2002 очолював департамент трейдингу в Brunswick Emerging Markets.

З 2002 по 2014 працював у шведській компанії East Capital – інвестиційному фонді, що спеціалізується на країнах Східної Європи і Азії. Через рік придбав 5% акцій компанії. У 2005-08 працював у московському офісі компанії; у 2008-14 – керівник її київського офісу.

2 грудня 2014 отримав громадянство України.

2 грудня 2014 призначений на посаду Міністра економіки України.

Бізнес

До призначення на посаду міністра був партнером шведської компанії East Capital. Є одним із міноритаріїв «Сбербанка России».

Політична діяльність

Офіційно не є членом жодної партії.

Зв’язки

Дружина Катерина Рибаченко – один із директорів активу East Capital, керує племінним заводом «Агро-Регіон». Родом із Донецька.

 Результати діяльності

Штат Міністерства економічного розвитку та торгівлі України скорочено (станом на березень 2015) на 30%; кількість департаментів зменшено з 24 до 15.

 «Головні реформи передбачають дерегуляцію з метою гарантувати рівні умови для всіх підприємств країни та покращити інвестиційний клімат. Тоді ми зможемо залучити іноземні інвестиції. По-друге, це — реформа державних підприємств: у країні налічується 1900 державних підприємств, багато з яких працюють як приватні структури в інтересах приватних осіб, а не держави. Ми маємо комплексний план, як змінити цю ситуацію, як прозоро змінити керівників компаній, як зробити ці компанії відповідальними».

«Усі контролюючі регулятивні органи самі повинні довести, що вони потрібні країні, і впродовж року вони повинні будуть доводити це перед незалежною комісією. Після чого, якщо вони не зможуть цього довести, їхню діяльність буде припинено».

Ініціював подання до парламенту законопроектів: щодо дерегуляції, який передбачає вилучення 15 видів ліцензування та 21 дозвільного акту; щодо проведення державних закупівель в електронному вигляді.

«Ми вже подали необхідні законопроекти щодо дерегуляції у парламент, що є першим етапом... Друга стадія називається "гільйотина". Це означає, що всі органи контролю повинні будуть доводити, що вони потрібні в країні. Так, на третьому етапі цього процесу, влада буде стежити за тим, щоб ліквідовані органи та їхні функції не були створені знову»

 «Бізнесмени не просять допомоги від держави, а просять, щоб держава їм не заважала. Держава, за великим рахунком, банкрут, тому чекати, що ми створимо реальні, а не декларативні програми стимулювання, нереально. Тому головне не заважати бізнесу, а бізнес розбереться».

Декларація

Відповідно до декларації, за 2013 заробив 8,4 млн. грн., на рахунках має 4,4 млн. грн. Власник нерухомості у Вільнюсі та гаража у Києві. Інше майно (дві квартири у Києві, нерухомість в Криму, три ділянки землі в Київській області, два позашляховики Porsche Cayenne) зареєстровано на дружину. Має власну колекцію творів мистецтва (близько ста картин литовських і українських художників).

За даними сайту.