Наталія Яресько

Народження та освіта

Народилася 24 квітня 1965 у м. Елмгурст, штат Іллінойс, США, в родині вихідців з України. Під час Другої світової війни німці вивезли бабусю як остарбайтера; мати народилася вже у Німеччині. У дитинстві вивчала українську культуру, грала на бандурі.

У 1979-83 навчалася у Addison Trail High School (США). 1987 отримала ступінь бакалавра у сфері бухгалтерського обліку у De Paul University в Чикаго. Має диплом CPA.

1989 отримала ступінь магістра у сфері державної політики у Гарвардському інституті державного управління ім. Кеннеді. Дипломна робота присвячена СРСР і його можливому членству в Генеральній угоді з тарифів і торгівлі (попередниці СОТ).

Кар’єра

У 1989-92 – робота в Державному департаменті США: співробітник з економічних питань відділу Радянського Союзу у департаменті Європи та Канади; радник в Економічному бюро.                 

1992-95 очолювала економічний відділ посольства США в Україні. Опісля їй було запропоновано повернутися до Вашингтона на іншу державну роботу, але вона разом із чоловіком залишилася в Україні.

 "Три роки в посольстві мене розчарували. Ми зустрічалися з українськими політиками, говорили, будували плани, стратегії, але зміни відбувалися дуже повільно, народ був не готовий" (з інтерв'ю Forbes Woman, 2011).

 З 1995 працювала регіональним менеджером з інвестицій у фонді WNISEF (Western NIS Enterprise Fund), створеному на кошти американського уряду ($150 млн). Фонд інвестував у малий та середній бізнес на території СНД. У 2001 стала його президентом та головним виконавчим директором. 

 У 2006 разом із трьома партнерами заснувала і очолила управляючу компанію «Horizon Capital», під управлінням якої знаходяться  «WNISEF» (1995), «Emerging Europe Growth Fund, LP» (EEGF) (2006), «Emerging Europe Growth Fund II, LP» (EEGF II), (2008).

 До грудня 2014 – головний виконавчий директор «Horizon Capital».

 2005-10 – член Консультативної ради з питань іноземних інвестицій при президенті Ющенку та консультативного комітету Українського центру сприяння іноземному інвестуванню при Кабміні України.

 2 грудня 2014 отримала українське громадянство.

 2 грудня 2014 призначена на посаду міністра фінансів України.

«Я виросла в українській родині в США, але вже більше двадцяти років живу і працюю в Україні. Я з гордістю прийму громадянство України, тому що вона завжди в моєму серці, в моїй роботі і моїй родині. Я вдячна за можливість служити Народу України».

Нагороджена орденом княгині Ольги III ступеня «за активну діяльніёсть у сприянні процесам економічного розвитку України, формування її позитивного іміджу» (2003).

Співзасновник і учасник Ради конкурентоздатності України. Член правління Фонду Східна Європа (заснованого Фондом «Євразія»). Член спостережних рад: Міжнародного інституту менеджменту «МІМ-Київ», Печерскої міжнародної школи.

Бізнес

У 1995-2014 працювала у фонді WNISEF (Western NIS Enterprise Fund), у тому числі в 2001-14 очолювала його.

У 2006, разом із партнерами (Марком Івашком, Джефрі Нілом, Оленою Кошарною) заснувала і очолила управляючу компанію «Horizon Capital». У свій перший фонд, Emerging Europe Growth Fund (EEGF), «Horizon» зібрала $132 млн. У 2008 був запущений фонд ЕEGF II обсягом $370 млн.

За період 2006-14 «Horizon Capital» інвестував близько $400 млн. у півтора десятки українських, молдовських, білоруських та російських компаній. В українські за цей період інвестовано $255 млн. від приватних інвесторів, та ще $117 млн. від уряду США.

Це другий за обсягом західний фонд прямих інвестицій, який працює в Україні. У 2014 йому належало приблизно 25% в розробнику програмного забезпечення Ciklum, 40% фармкомпанії "Біофарма", близько 25% - у компанії "Датаграпп", 20% в "Інкермані" (український виробник вин), а також частки в компаніях «Агро-Союз», «Енергетичний альянс», «Вітмарк-Україна», «АВК», «Швидко», «Слобожанська будівельна кераміка», «ПроКредит банк», «Платинум банк», «МТБанк» (Білорусь) та ін.  

Вимогою фонду до компаній є дотримання прозорих правил та західного стилю співробітництва й управління.

Вдалими були операції з продажу частки в кондитерській компанії "АВК" її акціонерам Володимиру Авраменкові і Валерію Кравцю в 5 разів дорожче від інвестицій, а також «Платинум банку». Банк, одним з акціонерів якого була «Horizon Capital», продано у листопаді 2013 приблизно за $150 млн.; ця сума утричі перевищили власний капітал банку, а угода стала найдорожчою у банківському секторі України з часів економічної кризи 2008-09.

До переходу в політику в її управлінні було $652 млн. коштів понад ста приватних та інвестиційних американських і європейських інвесторів.

Політична діяльність

На посаду міністра фінансів призначена за поданням партії "Блок Петра Порошенка".

Зв’язки

Член спостережної ради Благодійного фонду Арсенія Яценюка «Open Ukraine». Член журі конкурсу «Завтра.UA» Фонду Віктора Пінчука.

Результати діяльності

У березні 2015 оновила склад міністерства, у тому числі – чотирьох заступників міністра.

«Хоча зараз всі справедливо зосереджені на стабілізації фінансової системи України та війні на сході, я думаю, що важливо, щоб ми не випускали з уваги величезні активи нашої країни та реформи, які зараз відбуваються».

Рада директорів МВФ прийняла рішення розпочати нову програму кредитування України на загальну суму у 17,5 млрд доларів. Це дає можливість отримати серйозну фінансову допомогу і від інших міжнародних організацій, а також почати переговори щодо реструктуризації попередніх боргів України.

Міністри фінансів країн "Великої сімки" і єврокомісар з економічних та фінансових питань підтримали останні кроки української влади, зокрема ухвалення поправок до бюджету та пакету економічних законів.

«Всім зрозуміло, що буде боляче, але ми пройшли 70 років комунізму, понад 20 років незавершених реформ, режим, який перевищив усі можливості щодо корупції та боргів, який набрав на 40 млрд доларів, революцію, війну, анексовані та окуповані території, і величезні проблеми економіки. Нам треба просто подивитися вперед, побачити світло в кінці тунелю, і йти до цього світла наскільки можна прямо і швидко».

Вона нагадує, що за умов війни, скорочення економіки та доходів бюджету, уряду вдалося втримати стабільність державних фінансів.

«У нас не дефолтне і навіть не переддефолтне становище. Сьогодні це питання в уряді навіть не обговорюється.....Повірте, бюджетний дефіцит менш ніж 4% ВВП - це дуже непоганий показник, враховуючи анексію Криму, безперервну війну на сході і, власне, економічну кризу... Усе могло бути набагато гірше...»

Декларація

У 2013 задекларувала: 2 664 791 дол. доходів у США, в Україні – 628 грн. (дивіденди); 21 607 236 грн. на рахунках у банках та інших фінансових установах, у тому числі – 21 607 131 грн. за кордоном. 17 118 049 грн. – внесок до статутного капіталу товариства (підприємства, організації) за кордоном, у тому числі 627 195 внесених у звітному році.

У власності – 2 земельні ділянки площею 3000 і 6900 кв. м, житловий будинок площею 1267,5 кв. м. (уся нерухомість – в Україні) та автомобіль Jeep Grand Cherokee 2002 року випуску.

За даними сайту.

 

Фізіогномічний аналіз Наталії Яресько

Дізнатися більше про фізіогномічний аналіз Наталії Яресько