"Валютний" закон: захист позичальників, популізм чи смерть для економіки?

Верховна Рада ухвалила законопроект №1558-1, який зобов'язує банки реструктуризувати всі споживчі кредити, отримані для придбання будь-якого майна, без обмеження суми заборгованості, за курсом на дату укладання такого договору (тобто, в більшості випадків, за курсом 5,05 грн за долар). Однак після хвилі обурення у соцмережах деякі депутати заявили про відкликання голосів, а загалом у Верховній Раді заговорили про необхідність скасування цього закону. У що виллється прийняття цього закону, і які є шанси на повернення до "як було" - у дискусії політиків, фахівців і блогерів.

КОМЕНТАРІ: 24 Додати коментар
Костянтин Усов 05 липня 2015, 11:24 і

Хтось став заручником сумнівів у адекватності наших ЗМІ, нашої "авангардної" громадськості: мітинги позичальників багато місяців супроводжували Верховну Раду, і жодний вагомий телеканал не дивився на них зі справедливою критичністю. Брехуни, які обіцяли "звільнити людей від кредитного ярма", ставали героями новин. Ті ж, хто пояснював реальне становище речей - грубо різались і нікого з журналістів не зацікавлювали. Кожний депутат за цей час в результаті грамотно організованого лобістського штурму отримав загалом по декілька сотень дзвінків, мейлів, повідомлень від цілком вдаваних та цілком реальних жертв "валютних кредитів". Це була щоденна ddos-атака з емоційною вимогою "втрутитись, врятувати, захистити". І при цьому не існувало жодної альтернативної позиції. Або ж не було видно. Особисто я не отримав жодного листа чи дзвінка з протилежним змістом - ані від НБУ, ані від банківських асоціацій, ані від фахівців з економіки та фінансів, ані від науковців, ані від представників вищих навчальних закладів. Всім було плювати. Всім було навіть весело: коли "фінансовий майдан" кожного ранку зустрічав депутатів лайкою, витирав об них ноги, коли ввечері не випускав за периметр парламенту і відверто глузував з їх безсилля. Навіть міліція гигикала. Адже ніхто не дозволяв собі сваритись, а тим паче штовхатись із жінками, котрі стояли живим ланцюгом. Зрештою, багато нардепів просто перестали вірити, що навколо зберігся хоч якийсь здоровий глузд. Але ніхто, абсолютно ніхто не припускав, що набереться достатньо голосів...

Aleksei Udovenko 05 липня 2015, 10:00
Нужно понимать следующее, большинство заемщиков УЖЕ выплатили от 70 до 110% от той суммы, которую взяли. На сегодня они платят проценты банку, т.е. прибыль! Было бы разумно в сложившейся экономической ситуации пойти людям на встречу и умерить аппетиты частных банков. Ни в одной развитой стране нет такого количества банков как у нас. И вопрос - сейчас о какой сумме идет речь? 100 млрд? Эта сумма не за один год распределяется, а на весь срок обязательств - 10-20 лет! Никто не учитывает, что реструктуризировав кредиты, государство простимулирует рынок недвижимости, хоть немного улучшит платежеспособность населения, и они понесут деньги. А что сейчас? Банки продают УЖЕ выплаченные кредиты (тело закрыто, остались проценты) коллекторам под 10-20%, видно не так уж и страшно для них! Почему многие страны - США, Исландия, Ирландия, Хорватия, и даже Грузия поддержали своих граждан в подобной ситуации? Результат - рост ВВП, снижение инфляции и безработицы на следующий год.
Ростислав Кравець 04 липня 2015, 12:45 і

Депутаты проголосовавшие за, не могут толком объяснить почему теперь они против. Банкиры еще веселее, одни говорят про 100 млрд. грн. убытка, хотя Гонтарева еще в феврале говорила про 15 млрд. грн., а другие честно признаются, что таких заемщиков всего несколько тысяч и опять шантажируют вкладчиками.
Видимо они забыли, что уже полтора года банки не отдают валютные депозиты принуждая большинство забирать деньги в гривне и то частями на протяжении года.

Микола Княжицький 04 липня 2015, 12:35 і

Про кредити. Немає жодної проблеми. Президенту навіть не потрібно накладати на закон вето. Він може його повернути у парламент з власними зауваженнями, а парламент їх підтримати. Але плювати стільки часу на людей , які постраждали від "спекулятивного" за словами президента курсу теж не можна було. Я голосував "за", паважаю за позицію єдиного депутата Демчака, який голосував проти. Не розумію суєти тих, у кого не було мужності натиснути червоної кнопки, зате потім , після того, як президент тупнув ногою ,голосно протестувати. Не розумію тих, хто "відкликає голоси". Це незаконно, не має жодного політичного сенсу і просто соромно. Адже допомогти постраждалим людям можна було давно. Тут справа в іншому. Не про економіку йдеться, а про приципи. Принципово не помічати проблем людей, говорити, що "ми не піддамося Їхньому тиску"- це діяти абсолютно у стилі Януковича. Через ці "принципи" люди і вийшли проти нього.

Konstantin Lesnik 04 липня 2015, 12:09 і

Видать я крупно лохонулся в жизни....
Десять лет назад, когда доллар был по 5, когда кредиты выдавали пачками, оптом и в розницу, фасованными и "на развес" я был в одном банке. И народ греб лопатами - брали на квартиры, машины, телевизоры, дома новостройки, дачи и коттеджи, собачьи будки и голубятни.... Шуршали бумажки, бегали клерки и нотариусы, гремели счетные машинки пакуя бабло килограммами и пудами....Выстояв очередь (без преувеличения) в отдел кредита, мне таки удалось взять кредит для покупки недвижимости. Надо быть честным - предлагали брать и в гривне и в долларах, но большинство "клиентов" предпочитали "зелень". Наверное было престижнее мнить себя "долларовым".... На это повелся и я....
О чем пожалел уже через 3 года, когда и цены на недвижимость пошли резко вниз, а доллар резко вверх...
Жалел, чертыхался, урезал бюджет семьи, отказался от многого, что позволял себе раньше, начал еще больше работать - нужно было выгребать кредит... Винил только себя, свой плохой анализ макроэкономической ситуации. Ни "страну" и никого не винил, тк в банк меня никто не гнал и уж тем более никто не заставлял выбирать между гривной и баксом. " Так бывает..." - думал я тогда - "следующий раз буду умнее..."
В прошлом году я таки кредит выплатил и "стал дышать" вольнее. Ошибок больше не повторяю, кредитов не беру, живу по средствам, езжу на 17ти летней машине, которой дорожу, как и честно выплаченной квартирой.
Но сегодня я понял, что я лошара. Не нужно было напрягаться, а нужно было ждать прихода "новых политиков" . Дождались...
Завтра позвоню своему юристу. Забудем про мое лоховство - буду косить под "жертву власти"!!! Напишем в банк! Пусть мне пересчитывают "по 5" и возвращают разницу!
Классно я придумал?! Я не глупее депутатов!
Простота - хуже воровства, а популизм - хуже дебилизма.

Sherengova Oksana 04 липня 2015, 01:45
Найбільша проблема позичальників - НІЩО і НІХТО, крім закону, не може спонукати банки йти назустріч позичальникам у питаннях реструктуризації. Ніякі меморандуми не допоможуть! Укрсиббанк взагалі меморандум не підписав, а програми реструктуризації у цьому банку пропонуються такі, що навіть збільшується щомісячний платіж і строк кредиту. Мантри Національного банку про добровільне вирішення проблеми між банком і валютним позичальником, звучить як знущання! Не залишайте, депутати, людей напризволяще. Якщо прийнятий закон популістський, то підготуйте такий, який розподілить тягар між банком і позичальником. Бо хіба справедливо, що банки отримують надприбутки і ще й рефінансування від НБУ ( за рахунок усіх платників податків), а всі ризики і весь тягар - на позичальниках? Прикормленим колекторам банки віддають проблемні кредити з величезним дисконтом, інколи навіть 50% і більше. Та позичальники були б щасливі запропонованому дисконту і в 30%...
Олександр Онищенко 03 липня 2015, 19:30 і

Казалось бы, естественная реакция на вчерашний пердимонокль ВР такова: анализируем, кто голосовал за 1558-1, и не даём им НИ ОДНОГО голоса на ЛЮБЫХ выборах.
Но в действительности всё не так просто, как на самом деле!
229 долб@ёбов равномерно распределились по всему депутатскому корпусу.
Эта Рада целиком не имеет права на дальнейшее существование.
P.S. за каких же идиотов держат нас эти подонки, если рассчитывают голосованием подобных законов привлечь наши симпатии на выборах!

Дмитро Шимків 03 липня 2015, 19:19 і

Всі розуміють наслідки такого законопроекту. Це дістати з кишені одних людей і віддати не тим людям, які мають кредити, а тим, хто сьогодні скуповує кредити. Сьогодні є велика тенденція, яка триває протягом останніх місяців, коли декілька компаній скуповують у населення валютні кредити. Тому що вони розуміють як лобіювати цей законопроект, який дозволить їм нажитися на тих українцях, які зараз тримають заощадження в банках.

Юрій Свірко 03 липня 2015, 17:16 і

У меня в ленте столько осуждения "кредитных халявщиков", что теперь просто не знаю, как называть иностранные банки, ломанувшиеся десять лет назад в Украину и переплачивавшие по несколько капиталов за местные банки только для того, чтобы раздуть мыльный пузырь на рынке недвижимости и раздать свои (а не украинских вкладчиков) валютные средства под бешеные двузначные (а не 3-4%, как у себя на родине) проценты.
да, и давайте пожалеем "процентных халявщиков", которых ничему не научили сберкассы СССР, банк "Украина" имени Ющенко, "Родовид" и проч. -- уж сколько раз твердили миру, а они все несут и несут свои деньги в банки, чтобы "честно заработать" свыше 20% годовых.

Євген Шпитько 03 липня 2015, 17:11 і

Нрод с ума сошел в киданиях из крайности в крайности. Берем банк, упрощенная модель, есть 10 заемщиков, взяли по 200 дол в кредит по 5. осталось выплатить 100 дол, курс резко стал 20. 8 заемщиков перестает платить. потеряли 800 дол, Конвертируем по 5. выплачивают все. потери банка 15*100=15000 грн, или 750 дол. Да, в первом случае - можно взыскать имущество. Но и так и так результат - рефинанс от НБУ. поэтому нужно искать компромисс, например, средний курс между рыночным и курсом на момент подписания. и можно достаточно легко вычленить кредиты на недвижимость, в которой люди действительно живут, от тех, кто покупал по 3 квартиры на бессарабке в долларах.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Ігора Білоуса голови Фонду державного майна

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?