08 жовтня 2015, 18:07

Дочекалися. Українці більше не сумують за СРСР

Кількість тих, хто сумує, за 5 років знизилася у 1,5 рази

Третина (31%) опитаних шкодують про розпад Радянського Союзу 1991 року, понад половина (56%) – ні, 14% - не визначилися. Такими є результати дослідження Динаміка ностальгії за СРСР, проведеного Соціологічною групою "Рейтинг" 1-6 жовтня 2015.

Динаміка, яку спостерігають соціологи з грудня 2010 року, свідчить про те, що з кожним роком зменшується кількість українців, які шкодують про розпад СРСР: за останні 5 років таких стало менше у 1,5 рази (31% нині проти тодішніх 46%).

 


ностальгія за СРСР


 

Найбільш ностальгуючою частиною України є Південь, там за СРСР сумує майже половина (49%), і це без урахування Криму, де ностальгічні настрої вже дали політичні результати.

 


Ноостальгія за СРСР


 

Суттєво відрізняється результат опитування серед респондентів залежно від освіти та статків. Ідея СРСР найбільш популярна в середовищі дуже бідних людей та з початковою освітою. Чим вищий рівень освіти і статків, тим менша ностальгія за СРСР.

Так, серед опитаних із вищою освітою ностальгуючих лише 1/5 - удвічі менше, ніж із середньою, та майже у 3 рази – ніж із початковою.

Серед забезпечених прихильників СРСР теж лише 1/5 – це в 1,5 рази менше, ніж серед бідних, і в 3 рази – ніж серед дуже бідних.

Разюча різниця результатів за віком – майже в 4 рази більше прихильників серед категорії понад 56 років, аніж серед громадян до 35  (відповідно 48 % та 14%).

 


ностальгія за СРСР


 

Кількість респондентів, які шкодують за СРСР, серед російськомовних удвічі вищий, ніж серед україномовних – 44% проти 23%; результат опитування двомовних перебуває посередині. Очевидно, серед чинників впливу на думку тут є також й інформаційне поле, в якому перебувають громадяни залежно від мови.

Фактично, опитування підтверджує ленінську теорію про соціальну базу робочо-селянської держави: чим бідніші і менш освічені громадяни – тим більше віддані вони комуністичній ідеї. У випадку сучасної України ця теорія доповнюється ще двома чинниками: чим старшими є ці люди – і чим більше вони інтегровані в російськомовне середовище.

Опитано 2000 респондентів віком від 18 років в усіх регіонах України, окрім Криму. Помилка репрезентативності дослідження - не більше 2,4%

 

ТЕГИ: СРСР