За 2 роки з українського ТБ зникне українська мова?

«Патріотична русифікація» на українському телебаченні рухається зі швидкістю 1% на місяць, - такими є результати моніторингу 10-х телеканалів активістами Громадянського руху «Відсіч» у рамках кампанії «Бойкот російського кіно». Отже, якщо динаміка зберігатиметься, менше ніж за 2 роки з українського ТБ зникне українська мова.
19 листопада 2015, 19:26

«З українського телебачення зникає українська мова», - таким є результат моніторинг телеефіру десяти найбільших загальноукраїнських комерційних телеканалів, проведених Громадянським рухом «Відсіч» у рамках кампанії Бойкот російського кіно. Висновок другий, ще більш несподіваний: чим більше на цих каналах фільмів і передач українського виробництва – тим менше там української мови.  

Динаміка русифікації. Якщо на початку червня-2015 частка української мови на ТБ становила близько 28%, то на початку листопада-2015 вона зменшилася до 23%. Тобто за 5 місяців ця частка зменшилася на 5 відсоткових пунктів — українська мова зникає з телеефіру зі швидкістю 1 відсотковий пункт на місяць. Водночас частка двомовного контенту (з тотальною перевагою російської мови) зросла на 9%.

Де найменше української мови. «Найменше української мови на каналах «Україна», «Інтер», 1+1 та СТБ — за 17 годин моніторингу ми не зауважили там ні однієї суто україномовної передачі чи фільму», - повідомляють активісти «Відсічі».

Більше українського продукту – менше української мови.  Дані моніторингу засвідчили, що фільмів і передач українського виробництва за ці 5 місяців на ТБ побільшало, з 33% до 51%, а російського виробництва — поменшало з 29% до 19%.

Активісти «Відсічі» пов’язуються це з громадським тиском на телеканали та з дією закону про захист інформаційного простору, який набув чинності на початку червня-2015. Однак це не призвело до мовної українізації ефіру, причиною чого названо те, що «українські телеканали та студії, які виробляють фільми й передачі, замість збільшити обсяги україномовної продукції, свідомо зменшують їх, накидаючи глядачам «українські» фільми про Росію, для Росії й російською мовою, а також сумнівної якості телешоу, де українською говорить лише один з багатьох ведучих або тільки голос за кадром».

Де найменше українського продукту. Лідерами за обсягами трансляції телепродукції російського виробництва залишаються телеканали «Україна» (81%), НТН (44%) та «Інтер» (30%). «Відсіч» наголошує, що «канал «Україна», як і раніше, явно порушує вимогу закону про обов’язкові 50% української телепродукції в ефірі - у ст. 9 Закону України «Про телебачення і радіомовлення» написано: «У загальному обсязі мовлення кожної телерадіоорганізації не менше 50 відсотків має становити національний аудіовізуальний продукт або музичні твори українських авторів чи виконавців».

Висновки. Мовну політику на телебаченні активісти «Відсічі» називають «неприхованим виявом проросійської позиції» з боку очільників великих українських телеканалів та студій та «використанням телебачення для подальшої русифікації України». На їхню думку, нинішня тривожна тенденція вимагає запровадити квоти для державної української мови в ефірі.

Що аналізували. Громадянський рух «Відсічу рамках кампанії «Бойкот російського кіно». » 7 листопада 2015 року провів моніторинг ефіру 10-ти телеканалів: «Україна», «Інтер», НТН, ICTV, 1+1, 2+2, СТБ, «Новий», ТЕТ і К1. Для визначення динаміки використано дані попереднього моніторингу, проведеного 6 червня 2015 року. Обидва моніторинги тривали по 17 годин — з 7 години ранку до півночі. Під час моніторингів частка реклами розглядалася як складова фільму чи передачі. 

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Роман Насіров Голова Державної фіскальної служби України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Міхеїла Саакашвілі Голови Одеської обласної державної адміністрації

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?