П'ять армійських способів боротьби з "аватарами"

Фарбування синькою та фото дітям
15 червня 2015, 14:49

Олена Нагорна

Олена Нагорна"Висновки"

Пару місяців тому мені пізно вночі зателефонував один із офіцерів по роботі з особовим складом, з яким познайомилися на навчанні у ВІКНУ (Військовий інститут Київського національного університету ім. Тараса Шевченка). У принципі, давно вже не дивуюсь пізнім дзвінкам. Якщо людина телефонує о такій порі – отже, зовсім допекло. Розмова з тим майором була доволі важка – про "синіх", "смурфіків", "аватарів", "п’ятисотих", тобто, про пияцтво у ввіреному йому підрозділі. Військові психологи називають це більш делікатно – проблема алкоголізації… Так от, переживав Степанович в слухавку:

- Ну, от що робити з ними… І "бухають" же не тільки солдати, а й офіцери ганьбляться… Наскільки гидко дивитися, коли лежить такий організм із великими зірочками у власному блювотинні і ще при цьому намагається комусь нагадувати, що він офіцер… Що робити?

Степанович фахівець, але вже й у нього ніякої фантазії не вистачає - яким же способом душити зеленого змія. Тож фактично виконуючи прохання Степановича, спробуємо систематизувати найпопулярніші та найефективніші методи боротьби з алкоголізацією у війську.

1. Адміністративно-дисциплінарні покарання:

4 бали з 5

Гаупвахти та штрафи

Повернули їх в українську армію в січні цього року. За поданням командирів п’яницю можуть посадити на гауптвахту до 10 діб, або оштрафувати на суму від 1190 грн до 2465 грн. Зазвичай штрафують на 1700 – 1800 грн – це практично зарплата солдата. Для офіцерів, яких "запеленгують" під час пиятики з підлеглими або просто у п’яному стані, штраф більший – від 2465 грн до 4165 грн.

Більше впливає на тих, хто намагається підтримувати родину й у таких умовах. На "одинаків" сильно не впливає. Негативний момент в тому, що є настільки залежні від алкоголю, що можуть агресивно сприймати будь-які перепони на шляху до горілки. За умови легкого доступу до зброї це дуже небезпечний чинник.

2. "Батьківські"

3 бали з 5

"Чистка організму"

Є батьки-командири, які реально впевнені в тому, що алкоголізм – це хвороба і її треба лікувати. Тому й відправляють непутящих солдатів  у реабілітаційні центри. Де тих "прокрапують", знімають інтоксикацію. Трапляється, що пропонують закодуватися або "підшитися" .

Слід зазначити, що такий підхід буває ефективним тільки в тому разі, коли людина або "випадково піддалася на провокацію"  або має реальні наміри припинити пити.

4 балів з 5

"Можна, але потрошку"

Натрапила на такий метод в одній із танкових частин. Варіант такого собі контрольованого п’янства. Командир сам контролює закупівлю та дозу. Визначає час для випивки. А потім встановлює певного роду пролонгацію випивки. Мовляв,  мужики, ну, можна буде, тільки трішки пізніше.

Працює лише в тому випадку, коли командир має незаперечний авторитет і не тільки здатен контролювати  ввірений йому колектив, а й має вплив на можливі канали отримання спиртного. 

3. Відсторонення від колективу

2 бали з 5

Суть у тому, що за ініціативи командира оголошується свого роду бойкот. З п’яницею обмежують спілкування, його не беруть на завдання, не доручають відповідальних та значущих справ.  Якщо п’яниць набирається  група, їх можуть відселити в окремий намет.

Ізоляція, табу на спілкування мають певний вплив на тих, хто не п’є – щоб і не починали. Але по суті своїй – так просто легше. Зрідка може вплинути на когось, для кого дуже важливий соціальний статус. 

4. Емоційний вплив

4,5 бала з 5

Синька

Один із командирів попросив передати ветеринарної синьки. Не дуже то й здивувалася, бо знала, що у них в частині собаки є. Перепитую, чи не поранилися песики. "Ні, - каже, - то не собакам, то я "аватарів" малюватиму". Виявилось, що п’яничок в підрозділі він розмальовує тією самою ветеринарною синькою. І ті потім ходять такими "смурфами" поки не вивітриться – і алкоголь, і синька. У випадку рецидиву таке розмальоване фото надсилають рідним. А в особливо радикальних варіантах – до школи, де діти навчаються. Кажуть, навіть погрози відіслати фото в п’яному вигляді дітям, допомагають протверезіти дуже швидко.

Але є ризик у крайніх випадках  травмувати психіку людини.

5. Силові методи

4,8 бала з 5

Боротьба зі схемами продажу

Потребує серйозної підготовки рівня спецоперації. Треба визнати, доволі часто офіцерський склад буває ланкою у злочинній схемі доставки та продажу алкоголю в межах полігону або місця дислокації частини. Опір чиниться шалений. Щоб узятися до такого, треба як мінімум три чинники: особиста мужність, підтримка вищого керівництва та надійна команда.

Чистка

Радикальна детоксикація. Видовище не для слабкодухих. Руки-ноги п’яниці зв’язують, заливають у рот велику кількість легкого розчину марганцівки (або просто соляний) – провокують блювоту. Фактично, чистять шлунок. Але, як свідчить практика, після таких процедур і мозок швидше прочищається.

Клітки, ями

Дехто буде намагатися говорити про порушення прав людини, але це швидше дотримання прав на безпеку інших. У спеціально викопані глибокі ями скидають "синіх". І сидять вони там, поки не протверезіють, і поки не усвідомлять усю ганебність та небезпеку своєї поведінки. З кліткою підхід той самий – тільки аватарів поміщають не в яму – а тримають у спеціально огородженому місці.. Буває, і просто прив'язують до стовпа. Таке покарання може тривати від кількох днів до кількох тижнів.

Наразі саме цей спосіб вважають найдієвішим. Хоча він і позастатутний. Але, на жаль, гуманні способи працюють не так ефективно.

Коли проблема зникне


 

Про проблему алкоголізації говорили днями з психологами із Збройних сил Латвії. У них теж така проблема існує. Щоравда, не в таких масштабах… Так у них і до війська відбір дуже суворий. І мотивація до служби доволі солідна – і матеріальне забезпечення і соцгарантії. І все одно знаходяться ті, хто "бухає"… Так от, у них діють за такою схемою: спершу – попередження і пропозиція перебування в реабілітаційному центрі. При рецидиві одразу ставиться питання про звільнення з армії.  Нам такий підхід поки не світить. Засвітить він тоді, коли:

  • до війська не будуть мобілізовувати усіх кагалом;
  • коли з кандидатом для мобілізації будуть серйозно працювати наркологи та психологи (досі у військкоматах більшість оглядів просто для галочки);
  • на першій вже стадії відбору будуть виносити в пріоритет: ефективність використанні людського ресурсу і не відправлятимуть людину зі клаустрофобією в танкісти, а нетерплячих – у снайпери;
  • коли командири самі будуть взірцем поведінки, матимуть реальний авторитет серед солдатів, умітимуть працювати з особовим складом;
  • коли будуть чіткі й гарантовані соціальні гарантії;
  • коли вище керівництво навчиться чітко ставити задачі і відповідатиме за власні дії;
  • коли в армії буде вибудувано чітку й розгалужену систему психологічної допомоги;

А поки, найдієвішим способом боротьби з пияцтвом у війську лишаються штрафи та ями…

Олена Нагорна

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Юрій Терентьєв Голова Антимонопольного комітету України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Павла Клімкіна Міністра закордонних справ України

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?