Чим перейменування вулиць відрізняється від зміни табличок?

Цікаво, чи знає Віталій Кличко, хто ті люди, чиїми іменами пропонують назвати 120 київських вулиць?
08 жовтня 2015, 10:59

Влада Києва, як і всіх інших міст, за законом про декомунізацію, повинна до 21 листопада перейменувати вулиці, названі на честь радянських діячів або подій. Рухаючись до цієї дати, Київрада оголосила про намір перейменувати ("декомунізувати") щось із 60 столичних вулиць. Подивившись список нових назв, можна переконатися, що для більшості українців значна частина прізвищ буде точно невідома. А це загрожує тим, що "декомунізація" обернеться банальною зміною табличок, на яких будуть написані такі самі незрозумілі новому поколінню імена.

Тим часом у багатьох європейських містах є чудова практика: під назвою вулиці писати також інформацію.

Як це робиться "у них"

Яку інформацію можна закласти в табличку? Переглянувши написи у кількох європейських містах, можна побачити, що ця інформація може бути кількох типів. Продемонструємо на прикладах Рима, Порту, Парижа, Мілана та Падуї.

1. Події.

Назва вулиці, дата, до якої належать події, а також назва самих подій. Тут йдеться про облогу Порту 1832-1833 років.

назви вулиць

2. Постаті.

Вулиця носить ім’я людини, яке вам, може, нічого не говорить. Однак з двох рядків, розміщених під прізвищем, будь-кому буде ясно, що Франческо Ломонако – літератор і патріот, який жив у 1772-1810 роках.

назви вулиць

Площа Доктора Педро Віторіно, 1882-1944, археолога.

Вулиця носить ім’я людини, яке вам, може, нічого не говорить. Однак з двох рядків, розміщених під прізвищем, будь-кому буде ясно, що Франческо Ломонако – літератор і патріот, який жив у 1772-1810 роках.

Площа Даліди, 1933-1987, естрадної співачки та комедійної актриси. 

Вулиця носить ім’я людини, яке вам, може, нічого не говорить. Однак з двох рядків, розміщених під прізвищем, будь-кому буде ясно, що Франческо Ломонако – літератор і патріот, який жив у 1772-1810 роках.

Вулиця Віктора Шельшера, 1804-1893, автора декрета 27 квітня [1848] про скасування рабства у французьких колоніях.

Вулиця Віктора Шельшера, 1804-1893, автора декрета 27 квітня [1848] про скасування рабства у французьких колоніях.

3. Історія вулиці.

Нинішня вулиця Галілео Галілея в італійській Падуї, на якій стоїть будинок, у якому жив учений, названа його іменем. Однак раніше вона називалася інакше, про що написано у цій же таблиці: "колишня Віньялі".

назви вулиць

Вулиця Комерсіо ду Порто. Заснована в 1861. Колишня Фераріо де Байхо.

назви вулиць

4. Без коментарів.

Тут пояснень не потрібно: ця вулиця названа іменем святого, на ній стоїть церква його імені вже Бо-зна скільки років (як-от міланська Сан Вітторе).

назви вулиць

Або вона називалася так від самих початків – як-от римська Ді Пьєтра.

назви вулиць

Що дають ці написи? Це урок історії для тих, хто навчився читати. І промоція для іноземців.

Перейменування – для чого?

Захопившись процесом декомунізації, здається, забули про головне – для чого?

Зміст всієї цієї ідеї з перейменуванням, - очевидно, не в тому, щоб просто ліквідувати комуністичні назви як елементи радянської історії. Само собою, ця ідея має сенс лише тоді, коли на їх місце має прийти щось інше. І от питання: що? Очевидно – складові української історії. Але які – якщо саму історію постійно переписують і в суспільстві толком немає цілісного уявлення ні про неї, ні про її визначних осіб?

Найвідомішими українцями, як і за радянських часів, під час опитування 2015 року назвали Тараса Шевченка та Лесю Українку. Очевидно, не тому, що вони настільки близькі кожному українцеві, а тому, що з радянських часів вони були офіційним уособленням української культури, а, отже, і українства. Хіба радянська влада визнавала, що в українців як нації могло бути щось інше, крім віршів і пісень?

У цей перелік і близько не потрапляли (і, судячи з усього, досі не потрапляють) ті, хто написав першу у світі демократичну конституцію чи зробив світові наукові відкриття – як-от дав дорогу людству на Місяць (якою скористалися американці); хто розробив теоретичні основи космонавтики; хто своїми винаходами та їх тестом на собі врятував людство від холери та чуми; хто першим у світі створив електронне телебачення; хто першим у світі публічно продемонстрував спосіб дистанційного керування механізмами; хто першим запропонував принципи розшифрування генетичного коду ДНК чи створив літаки з надзвуковою швидкістю... Перелік можна продовжувати. Але чи знають про це ті, хто вже живе (або – після перейменування – буде жити) на вулицях, названих іменами цих українців?

Що потрібно Києву

Українці (говоримо про більшість) не знають своєї історії та осіб, причетних до неї. Тому нові імена видаються чужими. А старі, радянські, - зрозумілішими і ріднішими. Щонайменше – більш звичними (винятком є хіба Західна Україна). Не дивно, що деякі експерти "вважають, що мода на зміну назв має і негативну сторону: вже через 10 років їх доведеться знову перейменувати, а нові назви жителі будуть просто ігнорувати".

Візьмімо фрагмент повідомлення про те, які варіанти зміни назв вулиць винесла столична влада на обговорення на своєму сайті:

"У Голосіївському районі пропонують змінити назви таких вулиць:
- вулицю Трутенка на вулицю Михайла Максимовича,
- Червоноармійський провулок на вулицю Руслана Лужевського,
- Червонопрапорний провулок на провулок Пересіченський.
У Дарницькому районі пропонують змінити назви таких вулиць:
- вулицю Будьонного на вулицю Івана Богуна;
- провулок Будьонного 1-й на провулок Василя Кука;
- вулицю Воровського на вулицю Савви Мартиненка;
- вулицю Жданова на вулицю Варвари Маслюченко;
- вулицю Ілліча на вулицю Юрія Пасхаліна;
- частину вулиці Леніна (від повороту до вулиці Переяславської) на вулицю Євгена Харченка;
- вулицю Островського Миколи на вулицю Родини Рудинських;
- вулицю Руднєва Миколи на вулицю Юрія Шевельова;
- провулок Руднєва Миколи на провулок Ігоря Качуровського;
- вулицю Терешкової Валентини на вулицю Святищенську;
- вулицю Фрунзе на вулицю Петра Прокоповича;
- вулицю Чапаєва на вулицю Леоніли Заглади».

Цікаво провести опитування серед депутатів Київради (не кажучи вже про киян): який відсоток прізвищ їм про щось говорить?

Загалом перейменування невідомими іменами дуже схоже на провокацію, спрямовану на те, щоб викликати невдоволення "дурним витрачанням коштів". Людина, яка живе на вулиці, названій на чиюсь честь, повинна як мінімум поважати це ім’я. Звичайно, з такою історичною пам’яттю, як в Україні, це складно.

Нічого не перейменовувати до тих пір, поки не буде створено остаточної версії української історії і поки всі українці не знатимуть її досконало, - зрозуміло, не варіант. Але перейменування (раз уже воно відбувається і раз на нього витрачаються кошти) мало б нести і просвітницький характер. Витратити кошти можна на те, аби перемалювати назву, а можна – щоб пояснити її зміст. Як у Європі.

нова табличка вул. Богдана Хмельницького

нова табличка вул. Богдана Хмельницького

нова табличка вул. Івана Богуна

P.S. Навчитися любити місто

Інформацію про вулиці згаданого вже Порту можна знайти на сайті, присвяченому центральній частині міста, яка внесена до списку світової культурної спадщини ЮНЕСКО. Заходячи на сторінки ресурсу, можна не лише читати інформацію про вулиці чи переглядати відео з дрона, завдяки якому можна "облетіти" довкола центрального храму чи уздовж вузеньких вуличок і одночасно чути музику цієї країни. Хіба це складно? Напевно, ні, якщо територія міста і країни – це не квадратні метри під забудову, а їх історія, частиною якої є люди, які там живуть.

Ірина Лукомська

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Павло Клімкін Міністр закордонних справ України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Віктора Шокіна Екс-генерального прокурора України

Запитання до:

Голови Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої

Як ви поясните західним партнерам, від яких Україна вимагає санкцій проти Росії, чому в умовах війни НБУ збирається підтримувати російські банки?