Як ФОПу оформити декретну відпустку?

Покрокова інструкція станом на червень 2016 з порадою урядовим PR-щикам
20 червня 2016, 14:05

Фото з сайту: nashamama.com

Фото з сайту: nashamama.com

Через те, що закони міняються досить швидко, інформація в Інтернеті так само швидко застаріває, і навіть ті, хто в організаціях опікуються оформленням документів (зокрема, і декретних відпусток), часом знизують плечима на запитання, що робити в такій ситуації ФОПу, яка має залишатися ФОПом і на період декретної відпустки.

Сайти державних структур орієнтовані не на потенційного клієнта, а на висвітлення власної роботи. І якщо ваша ситуація перебуває на стикові 2-3-х установ – самостійно встановити цей зв'язок практично неможливо. Консультації телефоном також справа майже безнадійна – слухавку бере не спеціально навчена відповідати на такі запитання людина, а пересічний працівник, який так само, як і ви, без сторонньої допомоги не може встановити заплутаний міжвідомчий ланцюжок, передбачений законодавством для досить простої конкретної ситуації.

Отже, станом на червень 2016 ситуація така – описуємо покроково:

Питання, які постануть перед жінкою-ФОПом

1. Довідка чи лікарняний? У жіночій консультації таке питання ставлять при наближенні терміну вагітності до 30-го тижня. Для того, щоб його поставили, треба стояти на обілку по вагітності. Правильна відповідь: лікарняний («листок тимчасової втрати працездатності»). Саме він потрібен для надання в Соцстрах. Довідки надаються в Управління соціального забезпечення, для якщо ви ФОП, – це не ваш випадок. 

Що буде, якщо ви помилково замовили Довідку? Вам доведеться її отримати в консультації, розписатися в отриманні, повезти в Управління соцзабезпечення та отримати там довідку, що за цією Довідкою з консультації ви не отримали ніяких виплат (готуйтеся до: черги для отримання витягу з бази даних, який виписується на бланку від руки, та печаток у двох кабінетах). Потім все це слід відвезти в жіночу консультацію, написати заяву з проханням видати лікарняний та чекати рішення лікарської ради. Ну, і потім поїхати отримати лікарняний.

2. Куди везти лікарняний? Правильна відповідь: Соцстрах. Оскільки ви сплачуєте ЄСВ, то в структурі цього податку сплачуєте і страхові внески. Відтак, маєте право на відшкодування у випадку дородової та післяродової відпустки (126 днів).

3. Які документи слід везти в Соцстрах? Перед тим, як везти, краще подзвонити у своє районне відділення і уточнити, але станом на червень їх перелік такий:

1) Лікарняний з жіночої консультації (див.вище)

2) Український паспорт: копія та оригінал

3) Ідентифікаційний код: копія та оригінал

4) Трудова книжка: копія (всі сторінки) та оригінал

5) Виписка з Єдиного державного реєстру про реєстрацію ФОП

6) Витяг з реєстру платників єдиного податку (якщо ви таким є) – який видається вам при такій реєстрації Державною фіскальною службою.

7) Довідка з податкової про сплату ЄСВ за останні 6 місяців. Вам треба особисто приїхати в податкову та написати заяву, де згадати про «тимчасову втрату працездатності» (текст продиктує працівник). Термін очікування – 1 місяць, але може бути готово і за 2 тижні (можна передзвонити дізнатися).

8) Квитанція про сплату ЄСВ (на сайті банку має бути опція, яка дозволяє роздрукувати її самостійно – або проконсультуйтеся в банку, як це зробити).

9) Довідка про відкриття рахунку у банку для соціальних виплат, який починається цифрами 2604. Скільки б у вас не було інших рахунків, у цій ситуації вони не актуальні. Відкрити рахунок можна лише в тому банку, де ви обслуговуєтеся як ФОП. У деяких банках і відкрити рахунок, і роздрукувати довідку можна навіть самостійно, не виходячи з дому. Обслуговування таких рахунків, як правило, безкоштовне, - але є сенс уточнити в банку.

10) Заява-розрахунок. Це найскладніше. Саме у цьому документі буде розрахунок коштів, які ви маєте отримати. Її бланк є на сайті Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (Соцстраху) www.fse.gov.ua, але заповнити самотужки непідготовленій людині практично нереально. Тому варто попросити допомоги безпосередньо у працівника Соцстраху, який прийматиме ваші документи.

4. Що буде, коли ви здасте документи? На відкритий вами рахунок вам нарахують суму, яка фігурувала в Заяві-розрахунку, який ви підписали. У деяких банках, щоб її отримати, потрібно оформити також карту для виплат (пластикову карту, яка дасть вам змогу отримувати кошти з цього рахунку) – уточніть у банку, чи безкоштовно це буде для вас і чи не платитимете ви комісії за зняття готівки.   

5. Де ФОП оформлює допомогу на народження дитини? Правильна відповідь: Управління соціального забезпечення. Усі інші виплати, окрім 126-денної до- та післяродової відпустки (т.зв. «з тимчасової втрати працездатності»), у т.ч. у випадку ФОПа, - парафія Управління соціального забезпечення.

Корисні контакти

Які телефони будуть корисними:

  • Урядова гаряча лінія: 0-800-507-309
  • Соцстрах (Фонд соціального страхування з тимчасової втрати працездатності), гаряча лінія 0-800-50-18-92. Вам потрібна ваша Міжрайонна виконавча дирекція. Сайт http://www.fse.gov.ua.
  • Районний соцзабез (Управління праці та соціального захисту населення вашого району). Адресу та телефони можна знайти на сайті Мінсоцполітики за посиланням: http://www.mlsp.gov.ua/labour/control/uk/publish/category?cat_id=160192

Куди дзвонити не має сенсу: ЦНАП, райдержадміністрація.

Поради урядовим PR-щикам

1) Точкою відліку має бути не відомство, а потенційний клієнт – користувач послуг державних установ і його конкретна ситуація. Треба розуміти, що на сайті міністерства чи відомства людині цікаво побачити не те, чим ця установа займається, - а побачити себе, свою ситуацію, і те, як у ній треба діяти. Фахівці з комунікацій, які працюють з урядом, мали б допомагати моделювати такі типові ситуації (спочатку – хоч би типові), і ініціювати створення ресурсу, де був би викладений алгоритм поведінки в них. Передовсім у ситуаціях, де цей алгоритм зав’язаний на кількох відомствах.

2) Такий алгоритм мав би постійно оновлюватися залежно від змін у законодавстві та мати статус офіційної інформації. Для людини це б спростило життя, а чиновникам би показало, що треба робити, аби скороти кількість ланок для розв’язання стандартних життєвих ситуацій.  

"Висновки"

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Валентина Резніченка Голови Дніпропетровської обласної адміністрації

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?