Пантеони в Європі: історія держав в особах. Іспанія

Іспанія лишається монархією, тому королівський пантеон не змінює дислокацію вже півтисячоліття. Видатним особам некоролівської крові пощастило менше. Але є один меморіал у пам'ять про майже 40 тисяч звичайних іспанців - з найвищим у світі 150-метровим хрестом
23 грудня 2015, 17:10

За прізвищами на табличках Пантеонів можна вивчати історію країни, створювати їй рекламу та, врешті, підвищувати самооцінку її громадян.

Пантеон – слово, яке вокристовують на означення групи богів, що належать до якоїсь однієї релігії або міфології, або ж будівлі, присвяченої богам певної релігії. Сучасне значення цього слова, яке застосовується найчастіше, — місце поховання людей, внесок яких у розвиток держави, її науки, культури вважається видатним.

У попередніх публікаціях [Висновки] ілюстрували, як формувалися пантеони в Італії, Франції та Португалії. На відміну від Італії, французи та португальці мають окремо королівські некрополі та постреволюційні пантеони. У португальців королівські некрополі роззосереджені аж по 4-х містах (і завжди - в монатирях), а у пантеоні республіканської доби, який знаходиться в столиці, поховані не лише перші президенти і літератори, але й співачка та футболіст.     

У цій публікації - про досвід монархічної Іспанії, а в наступних - Польщі, і навіть СРСР. 

  Іспанія

На відміну від Франції та Португалії, Іспанія лишається монархією, і ця обставина робить простішим збереження традицій, закладених у XVІ ст. Хоча одна трагічна сторінка в історії країни могла це змінити.

 Ескоріал - пантеон іспанських монархів.

Фото: Вікіпедія.

  Ескоріал

Королівський монастир Сан-Лоренсо де Ель Ескоріал є усипальницею іспанських монархів з кінця XVІ ст. Іспанська монархія веде свій родовід від XV ст., від королів Арагону і Кастилії, однак першим, хто прийняв титул «король Іспанії», був Філіп ІІ. З його ініціативи і почалося будівництво Ескоріала як королівської резиденції та усипальниці у 1563 році.

          

Чинний король Іспанії Філіп IV. Фото: Вікіпедія        Король Філіп ІІ

Ці дві функції Ескоріал виконує й сьогодні. Тут розташовано дві усипальниці: іспанських королів та принців і принцес. Пантеон королів знаходиться під головним вівтарем церкви. Тут є також бібліотека, в якій зберігається понад 130 000 томів і 4000 рукописів, одна з найбагатших у Європі картинна галерея з полотнами Босха, Ван-Дейка, Веласкеса, Веронезе, Ель Греко, Рафаеля, Рубенса, Тіциана, Тінторетто, скарбниця, музей і найбільший національний архів.

Ескоріал. Фото: Вікіпедія.

  Долина Полеглих

 Долина Полеглих. Фото: turismo-sostenible.net

Неподалік від Ескоріалу розташовано величний комплекс у пам’ять про іспанців, загиблих під час громадянської війни 1936-39 років – Долина Полеглих (Valle de los Caidos). Будувати комплекс розпочали у 1940 за наказом Франко – на знак примирення та в пам'ять про 40 тисяч загиблих під ачс громадянської війни іспанців, незалежно від того, на чиєму боці вони воювали (завершено роботи у 1958 році). На вершині скелі встановлено найбільший у світі хрест – заввишки 150 метрів. Є напис: «Тут спочиває Іспанія».

 У найбільшій у світі християнській базиліці. Долина Полеглих. Фото: forocoches.com

Всередині скелі розміщено найбільшу християнську базиліку в світі. Біля вівтаря розташовано дві могили: каудільйо Франсіско Франко та керівника фалангістів Хосе Антоніо Пріма де Рівера.

   

Каудільйо Франсіско Франко. Фото: Вікіпедія          Керівник фалангістів Хосе Антоніо Пріма де Рівера

                                                                                                                                                               Фото: Вікіпедія.

  Щодо інших видатних іспанців,

то тут системи не було. Рештки Сервантеса не так давно випадково знайшли на територирії одного з монастирів; поховання Веласкеса (разом із церквою Іоана Хрестителя в Мадриді, де воно розташовувалося) зруйнували французи під час наполеонівських воєн; поховання Ель Греко в Толедо теж знищено – очевидно, самими іспанцями. Колумб похований у Кафедральному соборі Севільї.

Далі буде: пантеони в Польщі та СРСР.

Ірина Лукомська

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Міхеїл Саакашвілі Голова Одеської обласної державної адміністрації

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Артема Ситника Директора Національного антикорупційного бюро

Запитання до:

Екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка

Чому Мін’юст не організує масове подання позовів до ЄСПЛ від українських громадян до Росії за збитки, завдані внаслідок подій на Донбасі та у Криму?