21 квітня 2015, 11:12

Книжковий Арсенал-2015: Футуристичний репортаж

Що вам впаде в око й до наплічника на чи не найбільшому в Україні літературному фестивалі
Остап Українець

Остап Українець"Висновки"

Коли ви зайдете у середу, 22 квітня, до будівлі Мистецького Арсеналу, поміж яток з книжками, журналами, футболками, листівками, блокнотами та кавою ви першою побачите на сцені Вікторію Наріжну. Вона, крім того що письменниця,– іще й співзасновниця книгарні "Чорна ящірка" у Дніпропетровську. Тому прочитає лекцію-відкриття «Чим є і чим може стати сучасна незалежна книгарня?»

Так-так, почнеться все з лекції. Бо ж фестиваль – він не лише для веселої довколалітературної тусні. На сцені "Кафе Європа", з якої і відкриватимуть фестиваль, буде купа "розумних" заходів, на кшталт дискусії "Європа для України: вибір чи необхідність?" Там само в четвер відбудуться презентації громадських ініціатив ("Бібліотека – місто") та нових видавництв, як-от «Київський Будинок Книги».

Книжковий арсенал

А якщо вам досі ліньки міркувати над майбутнім вашої країни і підпила тусня вам більше до душі – ви прийдете в середу одразу на 19:00, до майданчика MeridianCzernowitz. Як обіцяють організатори, на вас чекає поезія, вино, маца і особисто Ігор Померанцев. Якщо ж прізвище Померанцев Вам нічого не каже – на вас чекають поезія і маца.

Ігор Померанцев

Вино, скоріш за все, дістанеться пану Ігорю. Але єврейські народні страви і пропаганда пияцтва – це далеко не все, чим знаний майданчик Meridian. Бо коли ви завітаєте туди в четвер – зможете перевірити на міцність власні стереотипи про ромів під час дискусії за участю Івана Леньо (не прикидайтесь, всі чули про KozakSystem) та славнозвісної Ірени Карпи.

Нецікаво? Недостатньо знамениті для вас? Тоді за годинку ви точно дочекаєтесь презентації книжки Жадана. А далі погуляєте між стелажами до пізнього вечора, вийдете на подвір’я – а там той-таки Жадан, Померанцев, Лазуткін, Забужко, Іздрик, Бондар... Якщо ж Ви ніколи не чули жодного з цих прізвищ – тоді чому Ви взагалі читаєте цю статтю?

Ну про Гаррі Поттера ви точно чули, навіть якщо ви – випадковий заблукалий відвідувач. Видавництво "А-ба-ба-га-ла-ма-га" і його харизматичний власник Іван Малкович до відкриття Арсеналу приготують на сцені залу «Хоку» спеціальну програму. До речі, це буде для вас окремий квест ­– відшукати сцени під різними симпатичними назвами на мапі локацій, яку можна буде отримати на вході.

Віктор Шендерович

Віктор Шендерович

Наступного дня цим майданчиком піде суцільний потік літературних новинок. О 13.00 ви клюнете на прізвище Віктора Шендеровича – видавництво "Віват" презентуватиме його книжку "Блокада мозга" і привезе туди самого автора. Годі читати й репостити його численні блоги, прийдіть і послухайте його вживу. Сама книга, як запевняють видавці, має дуже широку цільову аудиторію. Зрештою, хто ж відмовиться вислухати думки від "одного з небагатьох росіян, довіра до яких в Україні зберігається".

У тому залі "Хоку" взагалі буде свято мультикультуралізму. Видавництво "Основи", наприклад, здивує вас першим в історії україномовним (і – що важливо – канонічним з мусульманського погляду) виданням Корану. Воно, можливо, зацікавить не надто велику кількість людей, однак, за високим рахунком, ця подія – знакова у культурному житті України. Головне – пам’ятайте, що книговидання лише художньою літературою не обмежується. І вам у цій залі трапиться нагода принаймні погортати книги "Корупція", "Европа – форум мира" та інші видання на соціальну тематику.

Ще більш спеціалізовану літературу ви шукатимете у залі "Папір". Але інколи її теми настільки важливі, що до презентацій долучаться літературні зірки. Наприклад, про альманах типажів та образів нашого народу «theUKRAINIANS: історії успіху» розкажуть голова Національної телекомпанії України  Зураб Аласанія та Юрій Андрухович. Там буде також доволі сенсаційний в сучасних умовах переклад роману Айн Ренд "Атлант розправив плечі". Ця книжка вийшла у Штатах 1957 року, і в ній описується, як популісти заважають суспільству й економіці розвиватися. Під час кризи 2008-2009 років продажі роману за кордоном різко зросли.

Нарешті, на виставці буде купа нових книжок, присвячених Майдану – зокрема, збірник Надії Трач "Разом – сила!"– про те, як змінилася наша мова через події від Майдану до війни на Сході, і як це вплинуло на нас самих.

Ірен Роздобудько

Зрештою, ані любителі белетристики і "почитати, щоб розслабитись", ані естети й хіпстери від літератури на Арсеналі ніколи не нудьгували. Щонайменше, ви зможете піти до кінозалу: від документальних і короткометражних фільмів до авангардних поетичних читань  – лише крок (не забудьте у п’ятницю зустріти там Ірен Роздобудько). Як і до зустрічей із авторками "теплих історій", з яких домогосподаркам (якщо такі нас читають) найвідоміша, безперечно, Надія Гербіш.

Ага, ледве не забули про сенсацію. На цьогорічному Арсеналі можна буде зустріти навіть Путіна. Щоправда, неживого. Не лякайтеся, якщо "Диктаторські читання" з першого погляду будуть нагадувати вам творчий звіт Спілки письменників у Георгіївській залі Кремля. Там будуть Андрухович, Денисенко, Полежака, Лазуткін… одним словом, усі, хто вміє стібатися на політичні теми.

А взагалі розмінюватися на дрібні зали і вічні презентації – погано. Книжковий Арсенал – це, в першу чергу, лабіринтоподібне нагромадження стелажів від понад сотні видавництв, про більшість з яких ані ви, ані я ніколи не чули, з якого не можна виходити, не залишивши там принаймні кількасот гривень.

Якщо ж Вам вдасться пройти Арсенал від початку до кінця, нічого там не придбавши, – вважайте, що змарнували свій вхідний квиток.

Остап Українець