07 липня 2015, 12:09

Чому бензин подешевшав, а розчинна кава – ні

У січні-лютому 2015, під час стрибків долара, деякі імпортери закладали в свою ціну курс до 60 грн/$. Тому всі імпортні товари різко подорожчали і деякі стали пересічним українцям не по кишені. А потім, упродовж чотирьох місяців повільно відкочувалися до нижчих цін. Але не всі. [Висновки] з'ясували, що і чому вже встигло подешевшати.
Антоніна Бажан

Антоніна Бажан"Висновки"

Транспорт: важливий не тільки бензин

Бензин відреагував на зниження долара і вже давно скотилися від рекордних 30 грн за літр до 19,5-23,5 грн, залежно від марки.

Як стверджує експерт ринку нафтопродуктів Геннадій Рябцев, найближчим часом тут навряд чи щось зміниться, адже влітку, у час відпусток, на ринку зазвичай настає сезонне затишшя.

Маршрутки на автовокзалі, Умань

Ба більше, останнім часом АЗС активно проводять маркетингові акції, пропонуючи клієнтам знижки, бонуси та ін. "Це ознака того, що операторам стало легше формувати ціну, бо фінансові ризики, пов’язані зі світовими цінами на нафту, різкими стрибками курсу валют тощо, майже зникли", — підкреслює Рябцев.

А от із перевізниками, для яких бензин є однією з ключових статей витрат, не все так просто. Наприклад, у київських маршрутках у лютому, коли бензин різко подорожчав, плата за проїзд зросла до 3,5-6 грн. І досі майже не змінилася: в межах міста подешевшали лише окремі маршрути.

А от в Рівному конкуренція у сфері громадського транспорту іще в лютому змусила перевізників знизити вартість проїзду - одразу після його подорожчання. В Дніпропетровську ціни також упали, - щоправда, лише на 50 копійок.

Те ж саме – з міжміськими перевезеннями. Наприклад, маршрутом Київ-Умань з 1 червня можна проїхати не за 120, а за 100 грн, проте на рейсі до Чернігова перевізники досі тримають ціну на рівні 80 грн.

Експерти стверджують, що тут справа не лише в ціні пального. По-перше, через подорожчання зменшилася кількість пасажирів. Тому не всі можуть утримувати ціну проїзду на "кризовому" рівні: у декого клієнтів стало катастрофічно мало.

Ті, хто має невеликий об'єм двигуна і, відповідно, споживає менше пального, можуть знизити ціну проїзду й повернути пасажирів, які пішли від них через подорожчання.

 

Чорний перець — жертва світової кон'юнктури

чорний перець

У деяких мережах подешевшали імпортні спеції, наприклад, чорний перець. Навесні ціни на нього скрізь стрибнули з 3 до 10 грн за двадцятиграмовий пакетик. Тепер у великих супермаркетах, які тримають ціни на основні продовольчі товари трохи нижчими, ніж у конкурентів, ці спеції можна купити за 8 грн. І зовсім дешевий чорний перець або суміш перців трапляється за 4 грн у супермаркетах, які продають окремі продукти під власною торговою маркою.

Учасники ринку пояснюють, що чорний перець подорожчав і на світових ринках, а у нас йому допомогли ще й стрибки долара.

У лютому на перець на світових біржах ціна зазвичай найвища, бо його врожай збирають навесні. Цього року вона становила $12-13 за кілограм. Додайте до цього 30-35% на ввізне мито і транспорт, а також витрати на сортування, подрібнення, фасування тощо. І вийде, що в лютому кілограм фасованого продукту коштував близько $20.

Зараз перець на біржах подешевшав до $9-9,5 за кілограм. Менше буде навряд чи через неврожай в Індії, яка разом із В'єтнамом є одним із найбільших виробників цих прянощів. Якщо врахувати інші складники української роздрібної ціни, вона становитиме близько $18, або приблизно 400 грн за кілограм.

Тож пакетик 20 грамів, з урахуванням прибутку посередників та магазину, має коштувати в середньому 8 грн.

Те, що зараз ціна пакетика коливається в межах 8-11 грн, стверджують фахівці, залежить від того, на яку націнку розраховує продавець, та від якості самого продукту. Часто найдешевший перець є недостатньо духмяним та гострим. Це означає, що продається так званий спент — відпрацьоване зерно перцю, з якого відібрано ефірні олії для виготовлення екстракту. На вигляд і за складом це – звичайний мелений перець, проте він вже не має тих якостей, до яких ми звикли.

 

Чай та кава: замінюємо Росію на Україну

Чорний чай

За останні місяці в магазинах знизилися ціни на чай та каву. Вони, так само як і прянощі, завозяться з-за кордону і фасуються в Україні.

У лютому кавове зерно на світових ринках подорожчало на 20%. Як зазначають експерти, постачальники почали враховувати в цінах усі можливі ризики, і часом підвищували їх занадто. Через що у квітні пачка найдешевшого чаю (100 г) в супермаркеті коштувала 35-40 грн, а меленої кави (250 г) — понад 60 грн. Наразі ціни трохи відкотилися, і чай можна купити за 18-20 грн, а мелену каву — за 40 грн. Як стверджує експерт ринку чаю Олег Мазний, в середньому ціни на чай знизилися приблизно на 15%.

Але деякі торговельні марки середньої цінової категорії залишили ціни на "кризовому" рівні, і у них пачка 100-150 г досі коштує понад 100 грн. "Такою ціною постачальники намагаються компенсувати власні видатки, що зросли. Адже товарообіг не виріс так, як курс долара, а навіть зменшився", — пояснює Мазний.

Експерт зазначає, що у постачальників, які фасують чай в Україні, валютна складова у собівартості складає близько 60%. До того ж магазини намагаються заробити на продажу від 10% до 35%.

Щодо кави, то ціни найбільше зросли на розчинну. Деякі сорти до стрибка долара коштували 60-70 грн за банку у 100 грамів, а зараз - майже 200 грн.

А ще на ціну чаю та кави вплинула агресія Росії. Споживач став надавати перевагу товарам неросійського виробництва. Тому постачальники, які раніше до України завозили товар, розфасований у РФ, тепер намагаються змінити свою логістику на користь інших країн Східної Європи. Через це він дорожчає. А от якщо вони переносять в Україну частину виробництва (наприклад, потужності для фасування кави і чаю), тоді зменшується собівартість товару та ціна на цього.

 

Побутова хімія — приховане подешевшання

Побутова хімія

Аналогічні явища відбуваються й на ринку побутової хімії. Наразі вона не подешевшала, а навесні подорожчала не так сильно, як продовольчі товари.

Проте вже багато міжнародних виробників побутової хімії перенесли фасувальні потужності з Росії до України, розповів директор Української асоціації постачальників торгових мереж Олексій Дорошенко. Такий хід зменшує собівартість продукту, що дає змогу не завищувати ціни.

Також компанії, що постачали основну масу товарів з Росії, переорієнтувалися на завезення товарів з ЄС. За словами Дорошенка, це стосується таких потужних світових виробників, як Procter&Gamble, Henkel, Unilever тощо.

"Восени минулого року всі вони перенесли свою логістику з Росії до Польщі, Угорщини, Румунії та інших країн. Спочатку вони боялися, що зірвуться заплановані маркетингові акції, бо споживачі не схочуть купувати російські товари. Потім взагалі почалися проблеми на митниці, де товари з РФ регулярно блокувалися. Постачальників після цього попереджали, щоб вони зменшували обсяг закупівель в Росії, інакше їх увесь час будуть блокувати на кордоні. В результаті, тепер постачальники побутової хімії закуповують в Росії товарів для України не на $2 млрд, як раніше, а лише на $1 млрд", — розповів Дорошенко.

До того ж, зазначає експерт, товар зі Східної Європи значно якісніший, ніж російський. Проте на ціні побутової хімії згадані зміни майже не відбилися, адже великі гравці зараз зацікавлені насамперед не в тому, щоб збільшити прибуток, а в тому, щоб зберегти власну частку ринку.

Тож у підсумку українці отримали так зване приховане подешевшання — без суттєвої зміни ціни товар став якіснішим.

 

Ліки: шалена різниця в ціні

У середині весни почали дешевшати імпортні ліки, але подешевшання було дуже нерівномірним. Окремі препарати, дорожчі за 200 грн, у різних аптеках мали різницю в ціні 50 грн і більше. А амплітуда вартості так званих сезонних препаратів часто була ще більшою через те, що мережі почали проводити акції зі знижками від 5% до 50%.

Різні ціни на один і той самий препарат можна пояснити тим, що на складах досі одночасно залишаються ліки, куплені в різні періоди, за різної ціни на валюту, пояснює продукт-менеджер аналітичної компанії "Бізнес-Кредит" Олена Карчевська.

"У період зростання курсу в закупівельні ціни закладали курс до 1:60. Аптеки закуповують ліки щодня-щотижня, дистриб'ютори ж отримують товар на митниці теж 1-2 рази на тиждень. Але в аптеці товар продається з різною швидкістю: від 1 до 60 діб. Таким чином, аптечна мережа на складі могла мати один і той же препарат, куплений за різними цінами", — пояснила Карчевська.

Експерт прогнозує, що надалі ціни залежатимуть від нових коливань валютного курсу. Причому не тільки на імпортні ліки, а й на вітчизняні, адже українські виробники використовують імпортну сировину.

У підсумку в усіх товарних групах маємо ситуацію, коли постачальники та магазини намагаються знайти компроміс між необхідністю компенсувати власні збитки і збільшення видатків - та купівельною спроможністю українців. Становище постачальників також ускладнюється тим, що окрім дорогого долара з'явилися інші обставини, що впливають на споживчий попит ситуація на зовнішніх ринках, посилення конкуренції, відмова від російських товарів.

Експерти прогнозують, що до кінця літа споживчі товари загалом можуть подешевшати на 3-5%. 

Очевидно, це за умов, якщо ситуація залишатиметься незмінною. Однак, зважаючи на імпортозалежність української економіки та нестабільність ситуації в самій Україні, у найближчому майбутньому на українців можуть чекати чимало цінових сюрпризів.

Антоніна Бажан