Серіал про російську окупацію Норвегії б’є рекорди переглядів

Норвезький канал TV2 почав транслювати десятисерійний телефільм «Окупація» виробництва Швеції, Норвегії та Франції, в якому Росія окупувала Норвегію
27 жовтня 2015, 18:42

«Окупація» - найдорожчий серіал в історії телебачення Норвегії – його виробництво обійшлося в $11 млн.  

Перший епізод подивилися 633 тис осіб, тобто 13% населення Норвегії. При цьому частка телеглядачів віком від 20 до 49 років, які дивилися "Окупованих", склала 53,4%. Це найкращий старт нового серіалу за всю історію норвезького телебачення.

Сюжет

За сюжетом, до влади в Норвегії приходять екологічні активісти, які забороняють видобувати нафту і газ. Це створює нестабільність у Європі, яка втрачає поставки з Норвегії. Влада Євросоюзу, щоб гарантувати свою енергетичну безпеку, запроваджує в країні "зовнішнє управління". А Росія вводить в країну своїх військових, щоб відновити і проконтролювати виробництво на нафтогазових платформах. Формально Росія майже не втручається у справи іншої держави, але самі жителі вважають це окупацією - тим більше, що російські спецслужби не квапляться залишати країну навіть після відновлення видобутку. На тлі політичних подій розігрується кілька особистих драм. 

Офіційний трейлер до серіалу "Окупація"

Місцем подій є Норвегія - уособлення чи не всього найкращого, що може уявити собі європейський обиватель: мирна країна, з найвищим рівнем життя навіть за європейськими мірками, попереду планети всієї в «зеленій» сфері, та й, до речі, зовсім поряд з іншими державами континенту (не те, що Україна – десь далеко, попід російськими кордонами). На тлі Норвегії Росія - агресивна недемократична держава, однією з візитівок якої є спецслужби. За сюжетом, не проходить і години, як «зелений» прем'єр-міністр Норвегії оголошує про закриття нафтових і газових родовищ, а його вже викрадають добре озброєні спецназівці, які говорять російською.

У фільмі вони поводяться так, як поводилися «ввічливі люди» в Криму – жорстко, цинічно, а посол Росії в Норвегії говорить словами Лаврова і Путіна.

Окупацію Росія пояснює «інтересами народу», а вторгнення називає «забезпеченням безпеки». Та й взагалі вона не окупувала Норвегію, а просто «люб'язно погодилася допомогти» їй відновити виробництво нафти та газу. Змальовані в серіалі й лобісти інтересів Росії в ЄС, готові заради надприбутків допустити війну в Європі. 

Відгуки

Російське посольство в Норвегії розкритикувало творців серіалу за те, що їх державі відвели роль агресора: "Хоча автори серіалу старанно підкреслюють недійсність сюжету… мова в цьому фільмі йде про цілком реальні країни, причому Росії, на жаль, відведена роль агресора". У посольстві підкреслили - шкодують, що автори телешоу мали бажання "полякати норвезького глядача неіснуючою загрозою зі Сходу".

У європейських мас-медіа обговорюють телефільм. Насамперед, дискусія ведеться щодо питань, як ламається демократія в зіткненні з недемократичною системою. Чи можна поступитися свободою преси заради боротьби з тероризмом ? Чи завжди правильний принцип верховенства закону та незалежності судової від виконавчої влади ? Чи дійсно всі засоби годяться для боротьби зі злочинністю? Чи можна співпрацювати з окупантами - наприклад , обслуговувати їх у ресторані ? Чи можна вважати «окупацією» те, що, на перший погляд, не зачіпає твоїх особистих свобод? Чи може бути виправдане насильство, якщо воно спрямоване на окупантів?  

Утім, експерти зважають і на потужний ідеологічний посил серіалу. Європа демонструє розуміння логічного ланцюжка: "Росія – газ – війна"

Не виключено, що цей проект і є тим початком інформаційної війни, яку Захід обіцяв розпочати у відповідь на російську інформаційну експансію. 

"Висновки"

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Наталія Яресько Екс-міністр фінансів України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Екатеріне Згуладзе-Глуксманн Першого заступника міністра внутрішніх справ України

Запитання до:

Екс-прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка

Чому Мін’юст не організує масове подання позовів до ЄСПЛ від українських громадян до Росії за збитки, завдані внаслідок подій на Донбасі та у Криму?