Три тренди української військової психології

Її намагалися знищити. Але вона відродилася
30 березня 2017, 22:18

На початок війни в українській армії практично не було психологів. Від слова «зовсім». Військовий інститут Київського Національного Університету (ВІКНУ) випускав по 25 фахівців на рік. До служби в армії доходили одиниці. А що зараз?

Живучість

Її намагалися знищити, але вона відродилася.

Та й з початком бойових дій керівництво армії не надто було переконаним, що психолог армії потрібен.

Лише коли один із генералів на власні очі побачив, як боєць збожеволів після бою, питання психологічного супроводу військовослужбовців отримало розуміння та підтримку вищого командування.

Одне з основних завдань військової психології – підвищити стресостійкість воїна. Тобто спеціальною підготовкою дати йому навички, які допоможуть ефективніше справлятися з психічними перевантаженнями.

Американські дослідники після двох світових війн встановили, що лише 20% солдатів стріляли під час бою у супротивника, а 40% прикривали страх неконтрольованою стріляниною, найчастіше в нікуди. Решта через переживання стресових станів або фактично перетворюються на мішені, або не можуть виконувати належно поставлене завдання.

З того часу багато уваги приділялося розробкам програм психологічної підготовки. Зараз частку бійців, які можуть вести в бою прицільний вогонь, можна доводити до 70%. А якщо використовувати спеціальну підготовку – і до 96!

фото Fakty

За цими цифрами приховане не тільки життя, а й психічне здоров’я людини. Доведено – один психолог може підвищити витривалість та психологічну стійкість  підрозділу в сім разів.

Активне навчання

З 2014 року з українськими військовими психологами досвідом діляться американські, польські, канадські, латвійські, датські, хорватські колеги.

За словами Зорана Комара, провідного тренера курсу «Психологічна стійкість воїна», колишнього головного психолога Збройних сил Хорватії, в сучасних арміях військова психологія розвивається по-різному. «Навіть у рамках НАТО не існує однозначних правил щодо місця та ролі військової психології, і це питання залишається прерогативою окремих країн-членів цієї організації», - зазначає він.

Тренінгова програма «Психологічна стійкість воїна» реалізована завдяки фінансовій підтримці Посольства Великої Британії в Україні в рамках проекту «Подолання соціальних наслідків конфлікту на Донбасі та незаконної анексії Криму за допомогою державних структур в Україні та громадянського суспільства», який реалізовує канадська неурядова організація Stabilization Support Services, стала поки найбільш масштабною програмою підготовки українських психологів.


За словами українського співтренера курсу Катерини Фастовець, отримані знання допоможуть слухачам напрацьовувати особисту стресостійкість та передати ці знання іншим військовослужбовцям, а отже, значно знизити ризики виникнення у них посттравматичних стресових розладів (ПТСР).

Було б несправедливо стверджувати, що радянські традиції замполітів, завданням яких був «контроль над мізками», повністю втратили свій вплив на українську армію. Вивчення та адаптація досвіду роботи психологів в інших арміях світу дозволяє вибудовувати нову систему психологічного забезпечення Збройних сил України. З самого початку: від моменту відбору і до супроводу після звільнення з війська.

Залученість

Військова психологія залучена до всіх сфер життя

Протягом останніх 100 років історії війн психологія послідовно розвивається, перетворившись зі скромної наукової дисципліни в респектабельну прикладну діяльність. Мало того, відповідно до прогнозів багатьох експертів, сучасні війни, які характеризуються асиметричністю і дедалі більш вираженою терористичною спрямованістю, призведуть до нового витка в розвитку психології.

Варто зауважити, що важко віднайти галузь прикладної психології, яка б не мала своїх коренів у надрах військової психології, чи якій би військова психологія не дала поштовх до подальшого розвитку. Окрім розвитку психологічних інструментів і їх масового застосування, військова психологія фактично стала «засновником» психології управління, організаційної психології, психології комунікації, пропаганди і маркетингу, ергономіки, когнітивної, клінічної (нейро-), спортивної психологій, психології стресу і посттравматичного стресового синдрому, психології креативності тощо. Без застосування сучасних психологічних  надбань ведення війни сьогодні майже неможливе, і, вірогідно, не треба довго чекати, поки втілиться у життя пророцтво П. Блума від 1991 року: «Прийде час, коли професійний психолог керуватиме військовою організацією».      

Наскільки таке передбачення виправдане, свідчить той факт, що в Міністерстві оборони США працює більше психологів, ніж у будь-якій іншій організації в світі.

В Україні не заповнено ще вже визначений штат війскових психологів. Фахівців не вистачає. Важливість ролі психологів у війську доведено. Рух у напрямку формування ефективної системи психологічного забезпечення ЗСУ розпочато.

"Висновки"

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Валентин Наливайченко Екс-голова Служби безпеки України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Тетяни Козаченко Директора Департаменту з питань люстрації Міністерства юстиції України

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?