Волонтери створили "сало для розвідників"

Українські спецпризначенці тепер мають спеціальні "енергетики"
26 червня 2015, 10:00

На другому році війни проблема харчування воїнів АТО вже не стоїть так гостро, як на початку війни. Втім, сухі пайки, які конче потрібні на передовій, і досі лишаються дефіцитом і потрапляють до військових здебільшого як гуманітарна допомога з-за кордону, або виготовляються волонтерами власноруч. І фантазії українських жінок, які дбають про те, як найкраще нагодувати незнайомих, але таких рідних захисників, не знає меж.

Витвір волонтерського мистецтва

Одним із найдивовижніших винаходів у цій сфері є сало в тюбиках. Свого часу звістка нього викликала вибух доброго гумору у справжніх українців і єхидні глузування з боку "вати". Головне його призначення – підтримати сили бійців, які перебувають далеко від місця розташування своєї частини й позбавлені нормального, регулярного харчування, - розвідників, оборонців на передовій тощо.

У якому вигляді постачати сало на передову, щоб бійці могли підкріпитися їм у будь-яких, навіть найбільш незручних умовах, - розмірковували волонтери в багатьох містах. Але першими вирішили цю задачу дівчата з волонтерської організації "Буковина – українському війську".

Сама ідея пакувати сало в тюбики належить не нам, вона надійшла до нас з передової. Про це ще з минулої осені просили бійці. До багатьох волонтерів зверталися, не лише до нас. Але першими знайшли спосіб реалізувати це саме ми. Шукали з жовтня 2014, а першу партію виготовили лише в лютому 2015, - розповідає одна з винахідниць, чернівчанка Наталія Крилова.

Наталія – приватний підприємець, у неї є маленький магазин. Спочатку вони з подругами збирали продукти харчування, ліки та одяг для Майдану. Потім не встигли отямитися – розпочалася війна, тож без волонтерів – знов ніяк.

У кожного з нас є сім’ї, але наші близькі розуміють нас і підтримують. Бізнес страшне як страждає, - зізнається Наталя. – Але ми вибрали цей шлях і вже не покинемо волонтерську справу, адже хлопці там заради нас ризикують життям.

Для розвідників тюбики зручніші

Група "Буковина – українському війську" не має якогось певного "підшефного" підрозділу: допомагають усім, хто того потребує.

Просто збираємо речі, продукти й рушаємо в АТО. Волонтери просто їдуть по лінії фронту і розвозять усім, хто чого потребує. Ми як посередники. Люди принесли – ми обробили, упакували і веземо, - каже Наталія.

Для передової буковинські волонтери виробляють сухий український борщ, імбирний чай. А ще для зміцнення імунітету захисників Вітчизни роблять імбирно-горіхову суміш із медом та шоколадно-горіхову пасту, які також навчилися пакувати в тюбики.

Для розвідки краще у тюбиках,- каже Наталія. – Відерце з собою не потягнеш. А тюбики – легенькі, маленькі. Трошки видавив, перекусив та поклав назад, у рюкзак.

Виручає праска

Найголовнішою проблемою були, власне, тюбики. Де їх знайти? Допоміг Харківський тубовий завод. Це підприємство виготовляє паковування для багатьох речей – зубної пасти, лікарських засобів.

Коли харків’яни почули, що нам потрібні тюбики для військових – одразу вислали зразки усіх розмірів, на вибір, - каже Наталія.

На питання про технологію пакування сала відповідає з усмішкою: "Та ніяких технологій! Виручає звичайна праска".

Дівчата отримують туби, закриті з того кінця, де кришечка, і відкриті з іншого. Через цей отвір закладають сало, попередньо перекручене на м’ясорубці і здобрене різноманітними спеціями та часником, а потім загортають краї тюбика кілька разів і проходяться по них гарячою праскою, щоб склеїлися. От і все!

Туби для сала харківський завод погодився постачати волонтерам безкоштовно. Сало на Буковині – теж не проблема, місцеві мешканці самі приносять його для передачі в АТО.

Щойно ми розмістили інформацію у наших групах в Facebook та "ВКонтакті" про те, що потрібне сало, і його почали приносити усі. Навіть із місцевого базару передали безкоштовно, - каже Наталія.

Волонтерам доводиться закуповувати за гроші лише спеції. Ну, й витрачати час на обробку сала й пакування.

Ми робимо те, що мала б робити держава…

Скільки тюбиків із салом та іншими стравами вже надіслано в АТО, чернівецькі волонтери навіть не можуть підрахувати.

Ми робимо їх дуже багато. Це не потребує багато часу. Як тільки з’являється сало – збираємося і робимо. Чотири людини за півдня здатні наповнити 500 тюбиків. Кожен стоїть на своїй ділянці у цьому процесі.

Чернівецькі волонтери залюбки діляться секретами виготовлення корисних сумішей в тюбиках з іншими. Зараз таку ж продукцію вже виготовляють і в Харкові, і в Черкасах, і в Чернігові.

Ми хочемо, щоб держава звернула увагу на наш досвід. Те, що ми робимо, має робити держава. І вона сама повинна шукати таких, як ми. Виділяти гроші, щоб ми не тягнули з людей останнє. Ми ж працюємо безкоштовно, і будемо так працювати, поки це буде необхідно, - каже Наталія.

Нещодавно волонтери вирішили зареєструвати свій винахід як корисну модель.

А після перемоги…

Попри те, що війна ще не закінчилася, волонтери вже зараз вирішують, що робитимуть після перемоги.

Ми обговорювали це в нашій організації і вирішили: будемо допомагати пораненим і сім’ям військових. Якщо не знайдемо спонсора, можливо, розпочнемо продавати сувенірну продукцію за кордон і за ті гроші закуповуватимемо необхідні продукти.

"Висновки"

Про Ми можемо

Розповідаємо про успішні справи людей, гаслом яких є: «Припини жалітися на державу, почни розбудовувати її сам». Постреволюційний вибух креативності та самостійності – шанс поховати патерналістські прагнення українського суспільства, успадковані з радянського минулого. Уже час бути собою. Однак «Висновки» виходять не з того, що волонтери відтепер повинні заміняти собою державу в усьому – від лагодження бойової техніки до наукових розробок для побуту військовослужбовців. Наступний крок у тому, що такі люди, які «можуть», самі ставатимуть владою, кожен – на своїй ділянці. І саме вони створять систему, яка дозволятиме реалізовувати себе українській людині не всупереч існуванню державної машини, а навіть завдяки їй, бо ця машина буде зібрана їхніми руками. Ми розуміємо, що без цього кроку нас очікує чергове розчарування і чергова революція.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Павло Жебрівський Голова Донецької обласної державної адміністрації

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Юрія Терентьєва Голові Антимонопольного комітету України

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?