Військові суди треба відновити, - експерт

Цивільні не завжди розуміють специфіки військових справ
17 лютого 2017, 21:55

Колишній заступник військового прокурора Центрального регіону, нині адвокат Анатолій Маркевич наголосив, що ліквідація військових судів в 2010 році була  помилковим рішенням.
«Цивільні судді часто не можуть зрозуміти специфіку військових справ, – сказав юрист в ефірі інформаційного проекту телеканалу ZIK «Перші про головне. Коментарі».
Через брак відповідної освіти та практики ведення справ у військовій сфері цивільні суди дуже часто виносять неадекватні вироки у справах щодо військових. Тому сьогодні в Україні потрібно відновлювати роботу військових судів».
Як приклад, правозахисник навів результати розгляду справ військових цивільним та військовим судом.  «У справах, де є особливості військового побуту, особливо під час бойових дій, цивільній людині дуже складно вникнути в специфіку. Цивільні юристи не вивчають такі справи. Головуючою в справі Назарова є звичайна жінка, якій я дуже співчуваю, бо їй треба розібратись в багатьох нюансах, вивчити дуже багато юридичних документів, які стосуються військової сфери. Тому краще було б якби цим займались спеціалізовані суди», - наголосив Маркевич.
Варто зазначити, що питання відновлення військових судів піднімається з 2014 року.
Свою думку щодо цього ще в 2015 висловлював Євген Сидоров, суддя Шевченківського районного суду Києва, заступник голови військового місцевого суду Хмельницького гарнізону в 2010 році, старший слідчий з особливо важливих справ військової прокуратури Центрального регіону України 2001-2009 рр.
Зокрема, суддя зазначав, що суді загальної юрисдикції нездатні ефективно розглядати справи стосовно військових, оскільки не знайомі з специфікою всіх обставин, які мають значення для її розгляду. Окрім норм Кримінального та Кримінального процесуального кодексу, при розгляді справ відносно військових, судді повинні керуватись і нормами дисциплінарних статутів, з якими могли раніше ніколи і не стикатись. Також не варто забувати, що окрім справ, що стосуються військових злочинів, суддями судів загальної юрисдикції розглядаються й інші справи. Про яку безперервність розгляду справи можна говорити при таких показниках? Але якщо для цивільних, а подекуди навіть для кримінальних справ, швидкість розгляду, яка подеколи дорівнює кільком рокам, не є критичною – то для військових злочинів, особливо в бойовій обстановці, від строку, протягом якого військовий перебуває під судом, прямо залежить боєздатність його військової частини та бойовий дух особового складу.

"Висновки"

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Екатеріне Згуладзе-Глуксманн Перший заступник міністра внутрішніх справ України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Давіда Сакварелідзе Екс-заступника Генерального прокурора України

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?