Як Росія зберігає вплив на економіку України

Що затримує російський бізнес в нашій державі
25 лютого 2016, 09:23

Російський капітал потроху тікає з України. Для багатьох тамтешніх бізнесменів вести тут справи стало невигідно: наш ринок скорочується, а бойкот російських товарів уже став частиною нашого менталітету. Але чимало російських власників усе ж залишаються. По-перше, ті, хто впевнений у своїх монопольних ринкових позиціях – такі, як IDS Group (власник брендів Borjomi та "Миргородської") або МТС-Україна. А по-друге – ті компанії, для яких бізнес – не головне. Зокрема, Вконтактє, ВТБ та інші установи, що можуть бути використані російським урядом як зброя в економічній або інформаційній війні.

Група волонтерів зібрала з відкритих джерел інформацію про те, які важливі сфери іще залишилися під контролем Москви.

Лишаються тільки монстри

До оптимізму нам іще далеко: росіянами контролюються 12 зі 100 найбільших компаній України за рейтингом Forbes 2014 року. І їхні власники, великі російські олігархи та державні компанії РФ, з України не тікають. Навпаки, за всяку ціну намагаються втриматися на українському ринку. Чого варті лише суди російського олігарха Олега Дерипаски за право контролю над Запорізьким алюмінієвим комбінатом.

Пішов з нашої держави переважно дрібний та середній російський бізнес, який не має можливості диктувати свої умови ринку: це продавці одягу (Bosco, Ostin), рітейлери (Перекресток, Coffee House), книгорозповсюджувачі (Читай-город) тощо.

При цьому контроль росіян тільки посилюється на ринку телекомунікації: "Альфа-груп" планує викупити частку норвежців у "Київстарі", а отже, 2 із 3 компаній мобільного зв'язку в Україні скоро будуть контролюватися Москвою. Ви не боїтеся, що російські власники знайдуть можливість прослуховувати ваші розмови?

Близько 70% української сталі продовжує виплавлятися на комбінатах, що належать росіянам або ж розташовані на території, підконтрольній сепаратистам. Майже вся вітчизняна енергосистема досі працює синхронно з російською. Це означає, що Москва у будь-яку хвилину може технічно вплинути на наш енергосектор, спробувати спровокувати блекаут.

Одна з найстрашніших форм залежності від росіян – це звичка українців користуватися російськими програмним забезпеченням та інтернет-сервісами. Адже їх розробники мають доступ до персональних даних наших співвітчизників, і потенційно можуть "зливати" їх до відповідних контролюючих органів РФ. Це система 1С, її частка на ринку ділового ПЗ сягає, за різними оцінками, 70-90%. Це російські антивіруси Kaspersky Lab та DrWeb, на яких Україна наразі наклала санкції. Це веб-сервіси "Вконтактє" (охоплення 62% вітчизняної аудиторії), mail.ru (54%) "Яндекс" (44%).

Фінансові лещата

Але перейти під контроль росіян потенційно можуть іще більше вітчизняних компаній. Справа в тому, що кожну п’яту гривню зі свого кредитного навантаження українські підприємства винні банкам з російським капіталом. ВТБ, Промінвестбанк, Сбєрбанк та інші упродовж 2011-початку 2014 років навмисно щедро відкривали кредитні лінії українським підприємствам.

Якщо банк є найбільшим кредитором якогось заводу, якщо росіяни подбають про те, щоб цей завод було оголошено банкрутом, то саме у них буде можливість очолити процес банкрутства або ліквідації, і, зрештою, отримати контроль над підприємством.

Неповні санкції

Україна робить вигляд, що бореться з російською агресією економічними методами. Восени 2015 року РНБО навіть запровадило санкції проти найбільш зухвалих російських компаній: зокрема, тих, що насмілилися працювати у Криму. Але ці санкції далеко не повні.

Нагадаємо, що у Криму та Донбасі заборонено вчиняти будь-які дії з нерухомим майном, видобувати корисні копалини та надавати фінансові послуги, а також вчиняти будь-які інші дії, що підлягають державному ліцензуванню. Багатьох російських бізнесменів ця норма зупинила, скажімо, більшість страхових компаній РФ та банків. Проте деякі великі компанії все ж варто додати до "розстрільного списку" за роботу в Криму.

  • - "Газпром", який уже замовив вивчення шельфу біля Криму для видобутку нафти і газу.
  • - "Роснєфть", яка оперує АЗС колишньої мережі ТНК у Криму.
  • - "Ассорти-продукт" - російська мережа супермаркетів, що почала розвиток мережі у Криму.
  • - "Ростелеком", що надає послуги фіксованого зв'язку і телебачення.
  • - Кілька десятків російських туроператорів, що пропонують відпочинок на півострові.
  • - МТС та VimpelCom, які, хоча офіційно й припинили надавати послуги зв'язку у Криму після його окупації, проте оператори, що працюють на їхньому обладнанні, пов'язані з материнськими компаніями через низку офшорів.
  • - «Федеральна вантажна компанія», яка виконує перевезення вантажів у Криму.
  • - Також під ці санкції повинна потрапити компанія "Кримсода" Дмитра Фірташа, що видобуває солі озера Сиваш та вапняки.

Виходить, що Російський бізнес приспав пильність українців не тільки погано дотримуваним "перемир'ям" на Донбасі але й показовим відтоком капіталу до Росії. Але при цьому не треба забувати, що основні лобісти московських інтересів зберігають в Україні майже незмінну силу.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"