Як за допомогою блокади вирішити конфлікт у Донбасі?

Коаліція анонсувала наміри таки ухвалити закон про фізичну блокаду Донбасу.
09 червня 2015, 17:30

Народний депутат України від "Народного фронту" Андрій Парубій зазначив, що закон покликаний запобігти контрабанді. Народний депутат від партії "Блок Петра Порошенка" Юрій Луценко взагалі закликав до повної економічної блокади окупованих територій.

До головних причин потреби запровадження повної блокади Донбасу зараховують такі:

1) Позбавити можливості олігархів збагачуватися, перестати "годувати" терористів і дотувати окупований Донбас, а вивільнені ресурси пустити на реформи.

Попри логічні заяви, цієї мети за допомогою блокади можна досягти лише частково. По-перше, вже з висловлювань депутатів від коаліції (зокрема Луценка) видно, що особливої шкоди бізнес-інтересам олігархів завдано не буде. Адже основні гроші заробляють не на продуктах харчування і товарах широкого вжитку (їхнє постачання справді частково заблокує новий закон), а на вивезенні металу, вугілля, продукції важкої промисловості. Луценко, виступаючи за "повну" економічну блокаду, утім зауважив, що товари підприємств, зареєстрованих на звільненій території, можна буде вивозити, бо вони сплачують податки в Україні. Однак, важко уявити, що великі підприємства під окупацією жодним чином не допомагають терористам. Наприклад, досі в Донецьку працює дирекція Донецької залізниці. Там само діє багато вугільних та металургійних підприємств, які й далі вивозити товари. Для них, навіть в умовах блокади, особливих змін не станеться. 

2) Зупинити контрабанду і корупцію, яка розцвіла на ґрунті перепон, що виникають на шляху товарів і людей із звільнених територій на окуповані - і навпаки.

На сьогодні дозволи на доступ до зони АТО надаються на рівні Києва. Очевидно, що корупційні схеми потрібно шукати саме тут, а не в зоні АТО. Закон, швидше за все, не зупинить контрабанду і корупцію, а просто зробить контрабандні товари дорожчими. Потенційно закон мав би вдарити по тих українських військових, які пропускають вантажі через блокпости "за додаткову плату". Але, швидше за все, це не зупинить контрабанду, а перемістить її на другорядні шляхи. Адже закон не усуває те, що є головною причиною, - низький рівень зарплат, що їх держава платить людям, які ризикують щодня життям. Прогнозованим наслідком більш жорстких обмежень стане подорожчання послуг із перетину лінії розмежування. Аналогічну ситуацію Україна отримала, коли припинила офіційне транспортне сполучення з Кримом і Донбасом: тоді з’явилися приватні перевізники, які надають ті ж самі послуги, але за вищими цінами. 

3) Спровокувати місцеве населення на повстання проти окупантів і спробувати за допомогою блокади змінити думку на користь України.

Про повстання говорять давно. Крім того, на території Донбасу діють окремі партизанські загони. Однак не варто очікувати від блокади активізації цього руху. Головна причина – рівень довіри до самої української влади. Зокрема, навіть на звільнених територіях у населення немає певності, що стабільність збережеться. По-перше, більшість пам’ятає, що, наприклад, Слов’янськ, Краматорськ та інші міста захоплювали порівняно невеликими диверсійними групами у 20-30 осіб за повної бездіяльності влади. По-друге, після звільнення міст, у міліції, СБУ, податковій, місцевій владі залишилася значна частина людей, які сприяли терористам. По-третє, переслідування міліцією партизан із групи "Равлик" не додають мотивації для підняття повстання. Очевидно, що всі моменти активно використовує російська пропаганда. 

Можна додати такі проблемні моменти, які аж ніяк не зміцнюють віри в те, що блокада працюватиме навіть на рівні сприйняття суспільством.

  • Пропонується економічна блокада окупованого Донбасу, але водночас підтримуються активні економічні стосунки з окупованим Кримом, для якого в серпні 2014 навіть створили спеціальний режим вільної економічної зони. Практично, в окремих моментах (наприклад, використання валюти розрахунку), Україна узаконила окупацію і розрахунки в рублях. Також підтримуються торгові стосунки з безпосереднім агресором — Російською Федерацією.
  • Існує реальна загроза використання блокади російською пропагандою, особливо стосовно молоді, озлобленої війною. Основними в цьому процесі можуть бути гасла, які міститимуть твердження про те, що Україна, мовляв, кинула своїх громадян напризволяще, а також звинувачення її в усіх соціальних та економічних негараздах. Виховане таким чином покоління рекрутуватимуть у війська терористів.
  • Якщо напівблокада триватиме достатньо довго — це сприятиме розвитку економічного життя на окупованих територіях, переходу їх у рубльову зону. У такий спосіб роками живе невизнане Придністров’я, Південна Осетія, Абхазія, Нагірний Карабах. Повернути такі території стане важче.

Отже, запровадження блокади, принаймні в тому вигляді, як це пропонується, нині не вирішує жодної проблеми. Для того щоб блокада була одним із дієвих інструментів, потрібен цілий комплекс заходів.

Тож залежно від обраних заходів з боку української влади можна очікувати розвиток як позитивного, так і негативного сценарію. 

Негативний. Блокада, прийнята в половинчастому вигляді, лише посилить проблеми, описані вище. В такому випадку можна очікувати створення ще одного "замороженого" конфлікту, який буде вирішено лише після суттєвого ослаблення сусідньої Росії. Утім контрабанда процвітатиме. З окупованих територій до України надходитиме зброя, а Росія використовуватиме її як плацдарм для ведення підривної роботи по всій країні, аж до організації терактів у прилеглих до кордону (і не тільки) областях.

Позитивний. Блокаду буде використано як успішний інструмент протидії терористам, якщо паралельно Україна нарощуватиме воєнний потенціал і буде поступово витісняти окупаційні війська. Це передбачає забезпечення повної блокади без винятків – як окупованих територій Донбасу, так і Криму, ба навіть Росії. Блокада повинна (щонайменше, в планах її ініціаторів) мати чіткі часові виміри, за які Україна збирається звільнити території. Відповідно, усі зусилля держави і суспільства треба спрямувати на створення сильної армії, спроможної за допомогою швидких операцій звільнити територію країни.

"Висновки"

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Степан Полторак Міністр оборони України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Міхеїла Саакашвілі Голови Одеської обласної державної адміністрації

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?