Олександр Савченко: стагнація почнеться з четвертого кварталу

Новий прогноз Мінекономрозвитку набагато гірший за попередній, але не через те, що в країні щось змінилося. Просто досі він був завищеним, а зараз нарешті став реалістичним
12 червня 2015, 14:55

Максим Баженов

Максим Баженовжурналіст "Висновків"

Олександр Савченко

Міністерство економічного розвитку і торгівлі 9 червня опублікувало консенсус-прогноз для української економіки, в якому погіршило показники, очікувані станом на початок 2015 року.

Наприклад, прогноз курсу гривні погіршено до 23,65 гривні за долар у середньому за рік, хоча півроку тому очікувалося, що він становитиме 17 грн. Отже, уряд визнав нереалістичність показників, внесених до Державного бюджету. "Висновки" попросили економіста, екс-заступника голови НБУ Олександра Савченка дати свої прогнози і пояснити, чому Мінекономрозвитку може так помилятися.

 

Яким буде курс долара

– Мій прогноз на 2015 рік, який я робив на початку року, був такий:

  • падіння ВВП – приблизно мінус 10%, порівняно з кінцем минулого року;

  • інфляція – 45-50%;

  • валютний курс на кінець року – 27-28 гривень за долар.

Я такий прогноз і залишаю. А нинішній прогноз Мінекономіки нарешті більш-менш збігається з моїм.

Стосовно 2016 року, мій прогноз:

  • зростання ВВП на 0,1%;

  • інфляція – близько 15%;

  • курс – на рівні 27-30 гривень за долар. 

 

Чого Україна не робить для стимулювання економіки

– Над забезпеченням зростання економіки зараз ніхто не працює. Є відсутність розуміння, що таке реформи і що таке передумови для економічного зростання.

Найголовніша проблема зараз, окрім кредитів, - це наші зовнішні борги. Тобто таке маніакальне намагання списати якнайбільше. А насправді треба було нічого не списувати, просто розтягнути процент виплати кредитів – збільшити термін погашення кредитів на п’ять років, і цього було б досить для виходу із ситуації.

Є таке правило, народжене досвідом дефолтів, – що кожен списаний долар обертається трьома втраченими доларами упродовж наступних п’яти років. Скільки ми спишемо – утричі більше недоотримаємо інвестицій, а отже наразимо себе на стагнацію.

 

Чому має початися стабілізація

– У найближчому майбутньому нас очікує вирівнювання кривої в економіці – тому що далі вже нема куди падати. Попри всі намагання уряду й Нацбанку вбити економічне зростання, воно трошки животітиме.

Але для того щоб почати зростання, потрібні дві передумови:

  1. Збільшення прямих іноземних інвестицій. Проте через корупцію, недосконале законодавство і невирішену проблему з боргами прямі іноземні інвестиції і прямі кредити на цей і наступні роки блокуються.
  2. Внутрішнє кредитування. Його нема, і я очікую падіння кредитування ще на 12%. А без прямих іноземних інвестицій і без кредитів зростання неможливе – можлива лише стагнація.

Стагнація, тобто "тупцювання на місці", почнеться десь у четвертому кварталі цього року і в наступному році. А зростання може початися десь через два-три роки уже спонтанно, шляхом поліпшення зовнішньої кон’юнктури – коли почнуть підніматися ціни на метал, на зерно, коли ми зможемо більше продавати.

Для України під реальним зростанням я розумію зростання, яке можна статистично побачити і відчути на своїх гаманцях. Для цього потрібне зростання на рівні 7-10%, бо наразі ми безпрецедентно "впали".

Зараз, коли зруйновано все, що можна зруйнувати, коли порушено всі пропорції, все буде вирішуватися малим та середнім бізнесом та залишками великого бізнесу.

Драйверами стануть сільське господарство, галузь енергозбереження та альтернативної енергетики і, скоріше за все, в середині наступного року – уже торгівля, хоча поки що її показники гіршатимуть.

Відновлення зростання економіки супроводжуватиметься зниженням курсу гривні, це такий потужний атрибут. Що гірший курс гривні – то, в усіх країнах це так, швидше зростання.

Чому прогнози на початку року були не точні

– У Мінекономрозвитку ніколи не було відділу, який міг би щось прогнозувати, тому до їхніх прогнозів треба ставитися стримано. Скоріше за все, вони спираються на думку Міжнародного валютного фонду. Там, певна річ, хороші аналітики, але – вузькопрофільні. І прогнози МВФ теж не дуже точні, хоч і не настільки, як Мінекономрозвитку.

У МВФ розуміють, що ми вже досягли "дна". І що ми не здатні проводити активну економічну політику – це теж, мабуть, МВФ розуміє.

А в умовах, коли немає своєї економічної, монетарної і валютно-курсової політики, все залежить лише від зовнішніх обставин: війни не буде – добре, кон’юнктура зовнішніх ринків покращає – добре, погіршає – погано. Тобто, ми будемо залежати від зовнішньої кон’юнктури, як і було впродовж 25 років нашого незалежного існування.

Поки що стрибка в якості фахівців як Нацбанку, так і Міністерства фінансів й Мінекономіки не відбулося. За всієї моєї поваги до іноземців-міністрів економіки і фінансів – це чесні й порядні люди, але не фахівці у своїй справі. Вони аматори, і тому до їхніх прогнозів можна ставитися, як до аматорських. Скоріше за все, реально прогнозну ситуацію вирішує МВФ, і це правильно. Але прогнози МВФ – нормальні, коли їх роблять на коротку перспективу. А вже на рік, на два – погані теж.

Максим Баженов

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Юрій Терентьєв Голова Антимонопольного комітету України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Назара Холодницького Керівникові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?