Наливайченко VS Порошенко: війна "чорних" проти "сірих"

Верховна Рада за поданням президента Петра Порошенко проголосувала за звільнення Валентина Наливайченка з посади голови СБУ. Однак це рішення розділило не лише парламент, а й провладні фракції. Лідер партії "УДАР" Віталій Кличко напередодні голосування заявив, що його однопартійці, які входять у фракцію партії "Блок Петра Порошенка", не будуть голосувати за відставку Наливайченка. Частина ударівців так і зробили.
18 червня 2015, 14:34

Подання президента стало наслідком його конфлікту з головою СБУ, який відкрито звинуватив екс-керівництво Генпрокуратури у причетності до пожежі на нафтобазі під Києвом та злочинній діяльності. Своєю чергою, на допит в ГПУ Наливайченко прийшов в оточенні спецпризначенців "Альфа". Почалася "війна" силових відомств. 

Причини "війни" 

Однак причини "війни" є значно глибшими, ніж пожежа під Києвом. Наливайченко, який став "пусковим гачком" теперішнього етапу конфлікту, має власну 10-річну історію перебування у великій політиці, яка не дозволяє стверджувати, що він є самостійною політичною фігурою. 

Зокрема, в часи президентства Ющенка (який спершу призначив його  в.о. голови СБУ, а потім передав керівне крісло в партії "Наша Україна"), Наливайченка також використовували для публічних демаршів проти президента. Наприклад, тоді в.о. голови СБУ звинуватив у корупції суддю Конституційного суду Сюзанну Станік, якій була відведена роль доповідача у справі конституційності указу Ющенка про розпуск парламенту. Сьогодні його пов’язують з одіозним олігархом Фірташем. Першим ударом Фірташа по Порошенкові було зізнання олігарха під час суду у Відні, що він привів чинного президента до влади. Фірташ також дав всім зрозуміти, що повністю контролює "Удар", її лідера та депутатів. Тоді Порошенко не відважився дати відповідь і йти на публічний розрив з "фірташевською групою Кличка". Він навіть амортизував удари, які намагався наносити по Фірташу Яценюк. 

Зараз ситуація змінилася. Президент чітко показав, що більше не буде миритися з диктатом "людей Фірташа" у своєму оточенні. Коаліція розділилася на два табори, які умовно можна назвати: "чорні" та "сірі". Паралельно продовжується конфронтація і в іншій провладній партії, "Фронт Змін", - між групами Миколи Мартиненка та Арсена Авакова, які, прогнозовано, також будуть лавірувати між "чорними" і "сірими".


Хто такі "чорні"

Політична група, яка перебуває під контролем Дмитра Фірташа. Окрім частини Опозиційного блоку, найбільш публічними її представниками є Віталій Кличко, Олег Ляшко та Валентин Наливайченко. "Чорні" тотально віддані Фірташу, адже навіть Віталій Кличко їздив захищати цього політика до віденського суду. Зважаючи на теперішню геополітичну роль Фірташа, який став особистим ворогом США, його політика стає все більше проросійською. Тому є реальна небезпека, що "чорні" стануть "шостою колоною" Росії в Україні. Хто такі "сірі"

Політична група, яка перебуває під контролем Петра Порошенка та близьких до нього осіб. Окрім суто команди Порошенка (Гройсман, Шокін) до неї можна віднести частину групи Мартиненка у "Народному фронті". Особливістю групи "сірих" є її відносна "молодість" та президентська посада її лідера. Наслідком "молодості" є відсутність такого жорсткого диктату, як у "чорних", де Фірташ може сказати фактично кожному: "я тебе зробив як політика, я тебе як політика й знищу". Президентство Порошенка покладає на цю групу зобов’язання відстоювати не лише власні інтереси, а й враховувати інтереси України загалом. 

Хто переможе?

Для відповіді на це запитання істотною є позиція частини олігархів, особливо "групи Коломойського", які позиціонують себе як альтернатива діючій системі. Їх можна умовно назвати "зелені". Позиція "зелених" може стати вирішальною. За умови їх нейтральності, "сірі" можуть перейти у наступ на "чорних" з поступовим усуненням "людей Фірташа" з ключових державних посад (в тому числі й Кличка з посади мера Києва). За підтримки США продовжиться тиск на бізнес Фірташа в Україні. У результаті Фірташ може повторити долю Павла Лазаренка. Якщо "зелені" стануть на бік "чорних", а Росія надаватиме їм приховану, але активну допомогу, "війна" може завершитися розпуском Верховної Ради та достроковими парламентськими виборами. 

Наслідки
для Порошенка

Війна "чорних" проти "сірих" може як зміцнити Порошенка, так і послабити його. Остаточний вихід з "фарватеру Фірташу" зробить президента більш самостійним політиком. Формування власної групи дасть Порошенку змогу САМОМУ активно боротися і перемагати у "війнах олігархів", а не лише ставити на інші групи. Якщо він саме це ставить собі за мету і готовий до рішучих дій, "війна" відкриє йому шлях до другого президентського терміну. У протилежній ситуації Порошенко може не втриматися на президентській посаді до кінця 2015 року.

Наслідки
для Наливайченка

Погодившись стати прапором "війни" проти президента, Наливайченко піднявся на новий для себе рівень. Його позиція як "альтернативи Порошенкові" автоматично позиціонує його як лідера основної фірташівської політичної сили у промайданівському політичному просторі – партії "Удар". За умови перемоги "чорних" він може стати основним фаворитом на дострокових президентських виборах. Однак, у разі перемоги "сірих", його політичні амбіції можуть "розбитися" об кримінальні справи та публічну пов’язаність з Фірташем. Очевидно, що Наливайченко пішов ва-банк.

 Наслідки для України

В умовах війни з Росією, черговий етап "війни олігархів" в Україні несе небезпеку – незалежно від того, хто стане переможцем. Фактичний розкол коаліції може перетворює парламент на недієздатний орган. Політична криза прогнозовано погіршить економічну ситуацію в державі та може викликати соціальні бунти. Однак, війна "чорних" проти "сірих" має один великий позитив – те, що було "таємним" для більшості українців після перемоги Майдану, нарешті стане явним: у постмайданівській Україні залишилася стара кланово-олігархічна система, яка – поки що – не була змінена ні виборами президента, ні виборами до Верховної Ради  Як кажуть, знати діагноз – це вже півшляху до одужання.

"Висновки"

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Назара Холодницького Керівникові Спеціалізованої антикорупційної прокуратури

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?