Ослунд: Без дорогого вітчизняного газу економіка України приречена

Газова торгівля з Росією, а також на внутрішньому ринку, була одним із головних джерел збагачення в Україні. Про це західному світові розповів старший науковий співробітник Атлантичної ради США у Вашингтоні Андерс Ослунд.
19 червня 2015, 15:54

У статті для "Європейської правди" він наголошує, що без переходу до відкритого ринку газу в Україні у найближчій перспективі неможливе подолання корупції в цій галузі й перехід до економічного зростання країни.

Ослунд переконаний, що торгівля газом була головним джерелом корупції у владній верхівці України. "Газова торгівля з Росією і на внутрішньому ринку була одним з головних джерел збагачення в Україні. Один-єдиний спосіб, який здатен побороти цю корупцію, – це уніфікація різноманітних цін на газ на ринковому рівні. Якщо Україна не вживе таких заходів, то корупція у владній верхівці переважатиме і надалі, а Україна не досягне істотного економічного зростання", - пише Ослунд.

Він неодноразово згадує прізвище Дмитра Фірташа, з яким нещодавно розпочав інформаційну війну Петро Порошенко.

"У листопаді минулого року чотири журналісти агентства Reuters опублікували статтю "Союзники Путіна направляли мільярди українському олігарху, який підтримував проросійського президента України". Особою, про яку йшлося в тій статті, був Дмитро Фірташ, який з 2002 року був головним посередником у російсько-українських газових відносинах, незабаром після того, як президент Володимир Путін взяв "Газпром" під свій контроль. За даними Reuters, з 2010 по 2013 рік "Газпром" продав Фірташу понад 20 млрд кубометрів газу за ціною нижче ринкової. За оцінками інформагенції, ціна, яку заплатив Фірташ, була такою низькою, що компанії, які він контролював, заробили понад $3 млрд на цій угоді. "За той самий період… наближені до Путіна власники банків надали Фірташу кредитні лінії на суму $11 млрд. Цей кредит допоміг Фірташу, який у 2010 році підтримував проросійського кандидата в президенти України Віктора Януковича, забезпечити собі домінуючу позицію хімічній промисловості й у виробництві добрив в країні", - зазначає видання. Коли Фірташа заарештували у Відні, російський бізнесмен з оточення Путіна позичив українському бізнесменові $155 млн для внесення застави. Хто б не управляв українськими закупівлями газу з Росії, він чи вона зажди прагнули стягнути плату, за яку можна було купити політичне лідерство в Україні", - робить висновок Ослунд.

Ослунд переконаний, що основною метою "Газпрому" було збагачення президента Путіна та його поплічників. Друга мета - це геополітичні наміри, як видно з цінової дискримінації і численних скорочень поставок, якими "Газпром" тиснув на клієнтів зі Східної Європи.

"Враховуючи той факт, що головні цілі "Газпрому полягали в корумпованості та розколі країни, Україна повинна розірвати з ним усі торговельні відносини", - робить висновок Ослунд.

"1998 року тогочасний голова правління НАК "Нафтогаз України" Ігор Бакай влучно зауважив: «Усі багаті люди в Україні заробили свої статки на російському газі». Суть їхнього збагачення полягала в купівлі газу за низькою регульованою на державному рівні ціною і продажі за непомірно високою ринковою ціною, захищеною з боку монополії, або у виробництві експортної продукції з використанням дешевого газу".

Така торгівля газом була головним джерелом корупції у владній верхівці України.

Ослунд переконаний - побороти корупцію можна, якщо Україна не покладатиметься тільки на поставки російського газу,  в подальшому  скорочуючи поставки з Росії, а також встановить єдину ринкову ціну на газ на внутрішньому ринку. "Тимчасове зниження цін на російський газ - це ті хитрощі, на які серйозні бізнесмени не повинні зважати. Інакше Україна не досягне істотного економічного зростання", - попереджає економіст.

Головна проблема українського газового сектору, переконаний Ослунд, полягала в дуже низьких цінах для населення і високих - для виробництва, що призвело до надлишкового споживання і недостатнього випуску продукції.

Ослунд зауважує, що ціни на газ для українських домогосподарств до підвищення з 1 квітня 2015 року становили тільки 12% від реальної ціни. "Цілком природно, що потреба компенсувати цю різницю спричиняла зростання бюджетного дефіциту та дефіциту торговельного балансу", - наголошує економіст.

Експерт називає цифри, за якими минулого року Україна витрачала не менше від 10% ВВП на енергетичні субсидії, а ще майже 8% - на газові субсидії. "На початку року були скасовані субсидії для вугільної промисловості. Разом з підвищенням цін з 1 квітня були скасовані цінові субсидії в розмірі 5% від ВВП; інші 2% ВВП газових субсидій, ймовірно, зникнуть завдяки падінню міжнародних цін на нафту та газ", - зауважує Ослунд.

У цілому, 80% шкідливих енергетичних субсидій цьогоріч скасовано, що "дорівнює необхідному фіскальному регулюванню".

Без цих скорочень Україна миттєво оголосила б дефолт. Навіть із цими скороченнями країна - на межі банкрутства.

Ослунд також наголошує також, що подальше утримання низьких цін на газ українського виробництва, "чого вимагають деякі популісти", означає дискримінацію домашнього виробництва на користь імпорту. Він переконаний, що низька ціна на український газ також сприяла корупції.

"Згідно з офіційними даними, близько 40% газу українського виробництва продавалось за ціною $50 за 1000 кубометрів і незаконно перепродавалось до приватного сектора за ціною $380 за 1000 кубометрів в 2013 році.
Неймовірно, але деякі українські політики-популісти закликають до суттєвого зниження тарифів, хоча на це немає коштів. Це ворожий акт стосовно української держави", - наголошує Ослунд.

І пропонує свій рецепт вирішення проблеми: "Обсяги видобутку газу українського виробництва складають 20 млрд кубометрів на рік, але протягом декількох років їх можна легко збільшити до 35 млрд кубометрів, якщо приватним підприємствам запропонують зручне оподаткування, торговельні та регулятивні умови. Подальше утримання низьких цін на газ українського виробництва, чого вимагають деякі популісти, означає дискримінацію домашнього виробництва на користь імпорту. Беручи до уваги те, що в 2013 році в Україну було імпортовано газу на суму $11,5 млрд, регулювання ринку газу сприяло б суттєвому скороченню дефіциту поточного рахунку України".

"Відкритий ринок з численними виробниками, постачальниками і дистриб’юторами, вільні ціни і приватне підприємництво – це найкращі способи боротьби з субсидуванням, корупцією, неспроможністю та бідністю, щоб досягти національного добробуту у всій країні", - наголошує Ослунд.

"Висновки"

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Ігор Білоус голова Фонду державного майна

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Арсенія Яценюка Екс-прем’єр-міністра України

Запитання до:

Голови Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої

Як ви поясните західним партнерам, від яких Україна вимагає санкцій проти Росії, чому в умовах війни НБУ збирається підтримувати російські банки?