Росії нема куди дівати газ

Але "Газпром" і далі витрачає значні кошти на заздалегідь неокупні проекти, пише партнер консалтингового агентства RusEnergy Михайло Крутіхін у статті для Carnegie Moscow Center.
24 червня 2015, 17:43

Очільник "Газпрому" Олексій Міллер днями доповів президенту РФ Володимиру Путіну, що його компанія здатна щорічно отримувати з надр 617 млрд кубометрів газу, але минулого року змогла реалізувати тільки 444 млрд. Незатребувана річна потужність - 173 млрд кубометрів.Михайло КРУТІХІН: 
Партнер консалтингової агенції RusEnergy, консультант із проблем нафтогазової галузі та політики.

З 1993 року він професійно аналізує нафтогазові інвестиції в колишніх радянських республіках.

Нині є партнером консалтингового агентства RusEnergy, головним редактором мережевого тижневика The Russian Energy і провідним аналітиком щомісячного журналу «Розвідка та видобуток».

"Російському експортному монополісту конче потрібні покупці, без яких плани розвитку видобутку не мають економічного сенсу. Освоєння Ямалу? Вихід на шельф? Нові промисли на сході Росії? Навіщо всі ці витрати і клопіт, якщо немає нових ринків, та й старі, схоже, всихають?" - наголошує Михайло Крутіхін у статті для "Центру Карнегі".

Керівники "Газпрому" стверджують, що ринкова ніша є в Китаї, куди монополіст націлив відразу два колосальні за витратами проекти: "Силу Сибіру" і "Алтай". Крутіхін відзначає, що з виходом на цей ринок теж не все виходить так, як декларується. 

Китайський ринок не потребує стільки газу

За розрахунками Оксфордського інституту енергетичних досліджень і китайської корпорації CNPC, у 2020 році Китаю буде потрібно закупити за кордоном 170 млрд кубометрів газу. Близько 80 млрд надійде по трубах із Середньої Азії, ще 12 млрд - трубопроводом із М'янми і майже 82 млрд кубометрів - в зрідженому вигляді, танкерами-газовозами. Ці три джерела з надлишком покривають потреби КНР в імпортному газі.

"Якщо ця оцінка правильна, "Сила Сибіру" і тим паче "Алтай" китайцям взагалі не потрібні, і якщо вони й погодяться одержувати по них російський газ, то заплатять ціну нижче тієї, за якою отримують його з інших джерел у вигляді ЗПГ", - зазначає Крутіхін.

І головне - китайці, яким "Газпром" запропонував брати участь у фінансуванні "Сили Сибіру", відкинули це запрошення.

Як зазначає Крутіхін, попри мажорні заяви російської сторони про те, що КНР нібито надасть проекту $20-25 млрд під майбутні поставки газу, китайські делегати на переговорах у Москві лише заявили, що можуть "дозволити "Газпрому" профінансувати будівництво газотранспортної інфраструктури на території Китаю".

"Це означає, що, якщо в Росії і буде прокладено трасу "Алтай" до кордону, тягнути труби ще на три тисячі кілометрів до промислово розвинених провінцій на сході КНР доведеться за російський рахунок", - наголошує експерт. 

На західному ринку тісно

Залишається західний напрямок поставок, на якому Міллер не так давно обіцяв продавати додатково до нинішніх обсягів по 200 млрд кубометрів на рік.

За всіма прогнозами, попит на газ у Старому Світі дійсно буде рости. Але за покупця "Газпрому" доведеться поборотися із постачальниками ЗПГ, для яких пропозиція ще років п'ять-десять перевищуватиме попит, зазначає експерт.

"Поки ми бачимо, що російський монополіст втрачає позиції, незважаючи на періодичні сплески зацікавлення до російського газу в Європі. Торік він експортував 174,3 млрд кубометрів порівняно з 196,4 млрд роком раніше. Частково ці провали експортної політики пояснюються політизованістю "Газпрому" і його небажанням слідувати нормам вільної конкуренції на європейському ринку", - наголошує він.

Своїх покупців в РФ не побільшає

"Економіка країни перебуває у тривалій кризі. Газифікація регіонів? Спробуйте підключитися до газової мережі хоча б у Московській області. "Газпром" щороку виділяє за цією статтею по 28 млрд рублів, але особливими успіхами й тут похвалитися не в змозі", - наголошує Крутіхін.

За його словами, середній по країні рівень газифікації - 65,4%, хоча ще в 2006 році цей напрям роботи було оголошено "п'ятим нацпроектом" і прем'єр-міністр Дмитро Медведєв пообіцяв забезпечити газом усі населені пункти країни до 2015 року.

Експерт робить висновок, що газова галузь Росії потребує радикальної реформи, відмови від "прожектерства і показухи". Врятувати становище може лише впровадження принципів вільної конкуренції як на внутрішньому газовому ринку, так і в експортній політиці. Фактично, це мало би означати відмову використання газу як геополітичної зброї.

Carnegie Moscow Center

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Арсеній Яценюк:

Прийняття і виконання Державної програми розвитку Збройних Сил України до 2020 року

Люстратор

Екатеріне Згуладзе-Глуксманн Перший заступник міністра внутрішніх справ України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Зоряна Шкіряка колишнього в.о. голови Держслужби з надзвичайних ситуацій

Запитання до:

Прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана

Чи не означатиме ухвалення змін до Конституції восени 2015 порушення конституційних прав тих громадян, які проживають на непідконтрольних Україні територіях?