Українці не розуміють, хто відповідальний за погіршення життя - опитування

Соцопитування свідчить: кількість українців, незадоволених розвитком подій у країні та тих, чиє економічне становище погіршилося, досягла рекордної позначки: 72% та 84%
28 серпня 2015, 11:50

Кількість українців, які вважають, що в цілому справи в Україні йдуть у неправильному напрямку, досягла рекордного показника з того часу, відколи соціологи проводять його заміри (з листопада 2011) – 72%. Цей показник повторив "дно" березня 2012 року – нижче він не опускався ніколи. Рекордною за період проведення досліджень є кількість тих, хто вважає, що за останні 12 місяців економічне становище їх родин погіршилося – 84%. Такими є результати соціологічного опитування, проведеного групою "Рейтинг" на замовлення Міжнародного республіканського інституту у липні 2015.

Іншими словами, кількість українців, які песимістично оцінюють перебіг подій, зріс 1,5 рази порівняно із квітнем 2014 – тоді їх було лише 48%.

Кількість українців, які вважали розвиток подій у країні правильним, стрімко зростала в першій половині 2014 року та трималися на початку осені. Рекордно оптимістичним був квітень 2014 – 34%. Однак до липня 2015 стався справжній обвал – до 15%, що також є одним із рекордних показників за період проведення замірів. Соціологи назвали цю тенденцію "зростанням розчарування через відсутність прогресу".

   

Немає змін

Така ж частка українців – 72% – переконані, що в Україні не відбувається жодних змін або такі зміни відбуваються занадто повільно. Натомість 15% задоволені змінами або вважють, що ці зміни відбуваються занадто швидко. стільки ж людей вважає, що справи йдуть у правильному напрямку.

Такий збіг цифр дає можливість припустити, що "правильність" розвитку подій українці пов’язують із темпами змін в Україні і, не виключено, навіть вважають ці поняття синонімічними.

   

Війна на 2-му місці

На першому місці при цьому для самих українців, навіть в умовах війни, є економічний чинник (фактор "власної кишені") – 51% опитаних назвали найважливішою проблемою для себе особисто контроль за ростом цін; військові дії на Донбасі – 45%. Наступні дві проблеми, також економічні (падіння курсу гривні та безробіття), набрали 38% та 37% відповідно. Корупція, до слова, в цьому рейтингу лише на 6 місці (21%) – після соціального захисту бідних.

Хоча економічні проблеми традиційно посідають чільні позиції, у нинішньому опитуванні їх варто розглядати "в пакеті" з рекордним за останні роки показником тих, хто вважає, що економічне становище їхніх родин погіршилося – таких 84%. У лютому 2014 їх було лише 39%.

Тож зміни, яких очікують згадані вище 72%, а також ті, хто вважає, що справи в Україні йдуть у неправильному напрямку, імовірно, мають на увазі передовсім саме економічний результат для кожної родини.

   

Хто винен?

Найцікавішою частиною цього логічного ряду є відповідь на питання, кого українці вважають відповідальним за покращення стандартів життя – або, іншими словами, бачать виним у тому, що економічне становище їхніх родин погіршилося. 41% визначив тут головним президента, 32% - уряд та прем’єра. І лише 10% - Верховну Раду. Це при тому, що серед революційних вимог було зменшення повноважень президента, повернення до Конституції 2004 року, тобто – до парламентсько-президентської республіки.

Як відомо, за цієї форми правління громадянин (тобто, той же опитаний) обирає Верховну Раду, а ця Верховна Рада приймає всі закони (включно з економічними) та призначає уряд, який ці закони реалізує.

"Царя" в Україні після революції 2014 року не існує – принаймні, за Конституцією. Але він існує в уяві опитаних.

І це становить певну проблему – у тому сенсі, що дозволяє спрогнозувати, як поставляться до наступних парламентських виборів громадяни – які не розуміють, що на вершині владної піраміди у парламентсько-президентській республіці стоїть Верховна Рада, яку вони самі й обирають.

Опитування було проведено у всіх регіонах України (за винятком Криму, Донецької та Луганської областей) з 10 по 30 липня 2015 року, з додатковою вибіркою в Одеській області. Національне опитування проводилося за випадковою вибіркою в 1200 постійних жителів України віком від 18 років і які мають право голосу. Статистична похибка не перевищує 2,8%, а коефіцієнт досяжності становив 62,8%. Опитування в Одеській області проводилося за випадковою вибіркою в 665 постійних жителів. Статистична похибка не перевищує 3,8%, а коефіцієнт досяжності становив 61,8%.

Опитування було проведено за Соціологічною групою «Рейтинг» на замовлення IRI за фінансування Агентства США з Міжнародного Розвитку.

"Висновки"

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Володимир Гройсман Прем'єр-міністр України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Георгія Туки Голові Луганської облдержадміністрації

Запитання до:

Голови Національного банку України (НБУ) Валерії Гонтаревої

Як ви поясните західним партнерам, від яких Україна вимагає санкцій проти Росії, чому в умовах війни НБУ збирається підтримувати російські банки?