Газ по-європейськи і держзакупівлі по-новому. Реформи тижня: 25.09-4.10.2015

За останній тиждень було зроблено чимало: і в енергетичному секторі, і для дерегуляції, і в реформі державних закупівель. Аналіз Українського кризового медіа-центру
05 жовтня 2015, 00:29

Реформа енергетичного сектору

Ринок газу офіційно почав рухатися у бік Європи: з  1 жовтня набув чинності Закон «Про ринок природного газу», який має докорінно змінити правило гри у торгівлі цим надважливим для країни товаром.

Закон руйнує монополію держави у цій сфері, має розвивати конкуренцію, прозорість, захищати інтереси споживача. Будь-хто зможе самостійно обирати постачальників газу, а ті,  у свою чергу мають отримати  вільний доступ до мережі; ціни встановлюватимуться внаслідок дії об’єктивного закону ринку, а не за вказівкою «зверху».

Тепер питання, наскільки реалістично можна буде ці норми втілити. Все залежатиме від спритності уряду з підготовки деталізуючих нормативних актів, а також ухвалення парламентом низки законопроектів. На жаль, процес поки що відбувається повільно.

Очищення влади

Люстрація не матиме винятків для податківців: Міністерство юстиції розпочало перевірку Державної фіскальної служби (ДФС) на предмет виконання Закону України «Про очищення влади».  Результати мають оприлюднити за два тижні. Ініціатива Мінюсту з’явилася за підсумками засідання Національної Ради реформ 18 вересня. Паралельно з перевірками з боку Мінюсту ДФС здійснює реорганізацію та оптимізує штат. 600 керівників уже змінені, до кінця року штатна чисельність органів ДФС скоротиться на 20%.

Антикорупційна реформа

Відкриття реєстрів майнових прав. 6 жовтня пересічні громадяни офіційно отримають доступ до відомостей про майно та статки можновладців. Уряд ухвалив низку постанов, які на практиці реалізують це право. Йдеться, зокрема, про можливість отримання громадянами інформації про майно за прізвищем будь-якої особи, у тому числі й відомостей із Державного земельного кадастру.  Суспільство зможе вільно переглядати, копіювати та роздруковувати цю інформацію

Доступ до декларацій чиновників. З 2016 року буде надано доступ до відкритого реєстру декларацій про доходи чиновників. Реєстр міститиме декларації близько 1 млн. осіб.  Тендер з розробки програмного забезпечення для системи електронного декларування в Україні оголошений 28 вересня ц.р., а заявки приймаються від учасників до 12 жовтня.

Дерегуляція

Електронне урядування. Українських бюрократів починають позбавляти невід’ємного атрибуту впливу – паперових носіїв. З 1 жовтня Міністерство юстиції заборонило всім органам державної та місцевої влади вимагати від клієнтів паперові витяги, виписки та довідки з інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб – підприємців. Відтак це має зекономити бізнесові час та нерви.

Скасування ліцензій. Уряд за ініціативи Міністерства економічного розвитку і торгівлі скоротив перелік виробів з кольорових металів, при експорті яких компанії мають отримувати ліцензію. Відтак прибране юридичне підґрунтя для однієї з корупційних схем, що діяла в Україні упродовж багатьох років.

Реформа державних закупівель

Деякі особливо помірковані представники місцевої влади таки повинні будуть якнайшвидше приєднатися до системи державних закупівель Prozzoro, яка застосовується до закупівель тепер вже на суму до 200 тисяч гривень. До цього їх підштовхне підписання Президентом закону із запуску реформи державних закупівель (№2087а). З четвертої спроби лави прихильників цієї системи поповнили Дніпропетровська міська рада та Рівненська облрада. Станом на 2 жовтня економія коштів завдяки Prozorro склала понад 306 млн.  грн., з яких 130 млн. зекономлені лише за підсумками вересня.

Джерело

Про Що це значить

За подіями бачити процеси – головне призначення рубрики. Подія – це не лише «те, що сталося», а й «те, що станеться». Чому відбулася подія, кому вона вигідна, симптомом якого процесу є і що може відбутися слідом за нею, - такий короткий аналіз є важливою складовою нашої щоденної роботи.

Енергетична незалежність: кому і що було вигідно

Підписання українським Мінпаливенерго угод із Росією на постачання газу та вугілля справляє враження дежавю. І не так сам факт закупівлі, як його аргументація: "вигідна ціна"

Детектор

Контроль обіцянок

Петро Порошенко:

Слід створити дієві механізми громадського, правового і політичного контролю за діями влади

Люстратор

Віктор Шокін Екс-генеральний прокурор України

Фізіогноміка

Фізіогномічний аналіз Віктора Шокіна Екс-генерального прокурора України

Запитання до:

Президента України Петра Порошенка

У чому полягає ключова проблема управління державою порівняно з управлінням Вашими активами, через яку доходи Державного бюджету за 2014 рік порівняно з 2013-м зросли лише на 3%, а Ваші особисті доходи, згідно з оприлюдненою декларацією, зросли на 600%?